» Poradna » Počítačové sítě

GBIT LAN kabel

Zdraví, pořídil jsem si router, který má gbit lan port. Pokud ho chci používat je potřeba speciální lan kabel nebo stačí obyčejný?

Odpovědi na otázku

Stačí obyčejný, ale musí mít zapojeno všech 8 drátků. Když se podíváš do konektoru, proti světlu, tak to uvidíš. A jinak samozřejmě ale potřebuješ mít gbit síťovku i v tom počítači, který k routeru připojuješ. A to není stále ještě standard ;)

A jak poznam jestli muj pc podporuje 1 gbit přenos lan?

Podle toho, jestli v něm máš síťovou kartu, která podporuje 10/100/1000. Ale pokud nemáš nějaký 15-20 let starý křáp, tak je šance na 10/100 síťovku opravdu minimální. Tedy alespoň u desktopu, do levných notebooků je výrobci začali z ekonomických důvodů nesmyslně vracet (ušetří pár centů a nenáročný uživatel stejně používá wifi, takže pozná prd).

A jak zjistim co ta ma karta podporuje?

pouzi HWinfo, Everest, AIDA64... etc., tam najdes vsetko o svojej sietovke

Ve specifikaci výrobce tvé tajné síťové karta, případně tvého tajného notebooku či tajné základní desky, pokud je na ní integrovaná.Tady je na ukázku jedna deska, která není tajná, ale zcela konkrétní:https://www.msi.com/Motherboard/B85-G41-PC-Ma... Pokud si dohledáš řádek "LAN", zjistíš, že umí 10/100/1000. V detailu i trochu více info:Supports one PCI Express LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek® 8111GJednoduché, stačí k tomu vědět, co máš doma.

Stačí 5e.

Potrebujes kabel vyhovujici slespon 5E

Jen otázka, máš to v domácí síti (a na tom více gbit zařízení) a/nebo máš připojení k netu alespoň 100Mbps? Abys ten gigabit využil.

Pozitrone, tyhle úvahy nechápu: Kdyby chtěl sehnat kabel nižší kategorie, než 5e, tak bude mít docela potíže (a ani cenový rozdíl nebude propastný). Router s 1 Gbps už má, a počítač má jaký má. Proč tedy mudrovat, jestli to využije, nebo ne? A i kdyby ne - co by se stalo? Kdyby to byl cenový rozdíl v řádu tisíců, tak dejme tomu, ale takhle...