Ga-965p-dq + pci ssd

Ahoj, mám starý, ale stále dostačující počítač: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-965P-DQ6-r... + xeonE5450 a 8GB ram. Na co dojíždím je pomalý disk - šlo by použít tohle: https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm Bootoval bych z druhého ssd s linuxem

Odpovědi na otázku

SATA SSD je pomalý? Kde? Pri prehliadaní FB? PCIe máš vo verzii 1.1 ak dobre viem = 1 GB/s pri 4 linkách. Ďalšia vec - z takého SSD nenabootuješ a ak sa dobre pamätám, Hloupý Honza písal, že na starej doske musí byť SSD v legacy BIOSom. Snáď príde a povie ktoré NVMe SSD majú legacy BIOS. Ale tak či tak riešiš hlúposť. Kúp si MB s podporou Zenu 2, alebo rovno Zenu 3 a tam môžeš mať aj PCIe vo verzii 4.0 a do toho dáš SSD s rýchlosťami nad 6 GB/s.

Sata ssd je rychlý až až. Tenhle disk bych pak použil v dalším pc - jde mi pro ted o načítání her a nechce se mi kupovat normální ssd, když tohle pak můžu použít dál. Jak jsem psal - bootoval bych z normálního ssd zapojeného do sata. Holt se doma ted rozjelo víc používání Windows a starý plotnový disk, na kterém se na ně prášilo je pomalý

Chceš NVMe, aby si ho potom použil v novom PC? Kúp väčší SATA SSD a ten môžeš mať v novom PC ako systémový a NVMe na hry, príp. SATA SSD predáš. Ale ak sa dobre pamätám na Honzove rady, problém je legacy BIOS na NVMe SSD. https://www.zive.cz/poradna/mp500-m2-nvme-pci...

pocitaj aj s moznostou, ze ti to nepojde. Ja mam o 5-7 rokom mladsiu dosku B85 a M2 disk s redukciou do pcie nejde vobec.. Zakup novy PC ked chces NVMe ako ti pise vyssie lubo.

Model? Přidám ti podporu.

podporu mi prida nova doska hned, ako sa niekomu v rodine pokazi pocitac alebo budem mat kam dat tuto 5rocnu asus B85pro gamer. resp. skoro 6 rocnu..

Pokud chceš jistotu, že to pojede, kup si SATA SSD. Pokud chceš NVMe s tím, že to časem použiješ jinde, klidně ho kup, ale počítej s tím, že to bude pokus, který může skončit vrácením ve 14 dnech a koupí SATA SSD.

S největší pravděpodobností ti ta kombinace fungovat nebude.Musel bys sehnat NVMe řadič do PCIe.Tebou vybraná redukce nemá žádnou řídící elektroniku, takže s tím diskem deska nebude schopná komunikovat (nezná NVMe protokol).Musel bys koupit něco takovéhohttps://highpoint-tech.com/USA_new/series-ssd7202-ov...

Ano, bude to fungovat, pokud opravdu dáš zavaděč na druhé SSD nebo flashku s linuxem. Ale ptám se k čemu?Druhý PCIe x4 vede z ICH8R, tzn. vedou z něj linky PCIe v1.1 a vyřadíš si z provozu ostatní PCIe x1.btw: nativní boot NVMe přes PCI Option ROM umí Samsung 950 Pro, Samsung SM953 a několik prvních NVMe SSD (Intel bohužel ne) .

Nevadí, že doska nepozná NVMe protokol?

A čemu by to mělo vadit? Asus P5Q SE/R (PCIe v2.0 z čipsetu ve slotu pro grafiku).https://ctrlv.cz/pHgOhttps://ctrlv.cz/PYdX

Wow. Ako si vyriešil bootovanie? Kedysi si radil napr. boot flash.

Úplně normálně. Vyral jsem IDE: N1-SAMSUNG MZ1WV480HCGL-000MV. Píši celou dobu, že vybrané disky mají Option ROM, jak třeba řadiče pro SCSI.

K tomu, ze plotnovy disk je pomalej - všechno ostatní funguje a dostačuje, tak hledám čím to vylepšit a v případě disků tak nějak počítám s tím, ze je pak použiju dalDíky moc za rady

Ceny SSD pořád klesají, rychlosti stoupají...Plotnový disk je pomalý na co? Jako úložiště asi bohatě stačí.Já bych koupil na Aukru nějaý SSD disk za pětistovku i s poštovným (120GB https://aukro.cz/ssd-now-v300-kingston-120... ) a velký SSD kupoval, až to bude aktuální s novou deskou. Co dáš za ten provizorní SSD, ušetříš z velké části za tu redukci.

Za petikilo si může dojít pro nové 120GB SSD.

to mě taky napadlo, ale zrovna disky z druhé ruky moc kupovat nechci (i když zálohuju) pomalý je na windows a načítání her - mě je to celkem buřt, ale mladýho je mi líto. Tady s tím 1TB navíc bych to zase chvíli nemusel řešit a pak ho jenom přehodím jinam. Nebo si ho nechám jako datový a na systém koupím něco co bude v té době výhodné

jinak se omlouvám je to tahle deska http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-p35-d... - snad jsem trefil revizi

jo, tak trefil - uz jsem to našel

Takže máš GA-P35-DS4 (rev. 2.1) na ne GA-965P-DQ6?

Jj - tu druhou jsem měl před tím a nějak jsem si zafixoval ze ji mám furt