» Poradna » Ostatní

Fyzikální koutek: setrvačnost & časoprostor

Jedna věc mi není jasná, elektřinu či alektrický naboj způsobí přebytek elektronů a jejich cvrnkání/pohyb alektrický proud, takže nositelem elektřiny jsou elektrony/jejich mračno neboli pole. Ovšem co je nositelem setrvačnosti ? Navíc když ve vesmíru kde nejsou žádné překážky něco roztlačím (reakčním motorem třeba) poletí to setrvačností pořát dál a poletí to třeba až do konce věků (pokud to do něčeho nanapere) v čem je tak nějak, jádro pudla ? Nějak mi nejde do hlavy ten neustávájící pohyb, jak je to možné ? proboha proooč ? Jaký je mechanismus setrvačnosti ? ---> kde se ve hmotě uchovává ta "setrvačná" informace a jak se aplikuje na časoprostor ---> jakto že se to hejbá ?
(To si to před sebou pohybující se předmět vytvoří nějakou dimenzní díru do které to pořát padá ?, napadají mě ještě pitomější zdůvodnění, takže mi to radši vysvětlete než je sem napíši )

Odpovědi na otázku

Asi bych to tipnul na obyčejný zákon o zachování energie. Ale já se radějivěnuju studiu černých děr, to je mi tak nějak bližší

Fuente ty perlis....

Ty seš na černošky, že jo chlape!!!!

Nebyl bych vůbec proti. Málem se mi to v cizině povedlo v jednom klubu,enem mi nedošlo, že slečny kreditky neberou a bankomat byl kdoví kde.
Ale když jsme u nás : kdo nemiloval cikánku, nemiloval ženu

Měl jsi jim ukázat, jakej seš kanec a byla by to pro ně čest, že Ti můžou dát a měl bys to třeba grátis? Nemáš náhodou nějakou erotickou zvláštnost? Že bys je ulovil právě na to.

To, ze teleso setrvava v klidu nebo rovnomernem primocarem pohybu, pokud na nej nepusobi sily, neni dusledkem _pouze_ zakona zachovani energie, jak zde mnoho lidi tvrdi. Duvod: Energie je skalarni velicina, pokud by napr. teleso menilo smer, ale jeho rychlost by zustavala konstantni, pak by se energie zachovavala, ale rozhodne by neslo o primocary pohyb. Pro popis rovnomerneho primocareho pohybu je potreba vektorova velicina a tou je napr. moment hybnosti. No a jak uz tu bylo uvedeno, zachovani momentu hybnosti lze odvodit z invariance Lagrangeanu vuci prostorovym translacim. Bez objasneni nekterych pojmu se to ale vysvetlit neda.Pokud chcete mermomoci zustat u skalarnich velicin, tak v klasicke fyzice plati tzv. Hamiltonuv princip, ktery ve zjednodusene forme zni: pohyb telesa z jednoho bodu do druheho probiha po krivce, na niz je casovy integral z rozdilu kineticke a potencialni energie minimalni (take se tomu rika princip stacionarni akce). Pokud je potencialni energie nulova, pak ze zakona zachovani energie plyne, ze kineticka energie musi byt konstatni (z toho plyne konstatni rychlost telesa) a minimalni hodnota integralu je prave na usecce spojujici oba body (z toho plyne primocarost).

3. (uff, nebo první??? druhej ale určitě ne) Newtonův zákon (17. století) zní: Těleso zůstává v klidu, anebo nebo v pohybu rovnoměrném přímočarém, pokud není nuceno vnějšími silami tento stav změnit.Tak nás to učili před 11 lety na střední.Je však potřeba to brát jako 350 let starou teorii, která za určitých předpokladů platí - tím myslím ten klid)Kde ses dočetl, že ve vesmíru nejsou překážky? To slyším za celý svůj život poprvé! Ve vesmíru přece není vakuum!!!Spíš se zamysli co je vlastně pevné a co se nehýbe. Asi po čase přijdeš na to, že vůbec nic.(neuspořádaný pohyb elektronů až pohyb galaxií)Velký třesk. Nic Ti to neříká?Doporučuju fyziku pro střední školy (nedělám si legraci - taky už jsem toho hodně zapomněl a občas tam objevín něco překvapivé)

Nauč se číst, debile! Tohle nevysvětluje Newtonův zákon, ten jen tvrdí, že to tak je, ne proč!

Uz zpusob, jakym si me oslovil, svedci o Tve inteligenci...

Ten tvůj příspěvek taky. Jseš jeden z těch, co si myslí, že když se naučí nazpaměť vzorečky, tak všemu rozumí.

No, a pak je tady ještě nějaká nová teorie superstrun, která říká cosi o přenašečích gravitace, možná jsi myslel něco takového

V teoreticke fyzice se zakony zachovani odvozuji ze symetrii. Konkretne zakon zachovani hybnosti (t.j. ze to leti porad stejnym smerem) je dusledkem invariance Lagrangeanu vuci prostorovym translacim. Hledejte pod heslem "Noether's theorem", napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Noether's_theorem

K původní otázce: pokud uvedeš těleso do pohybu, dodáš mu energii. No a těleso se pak pohybuje, dokud mu tu energii zase něco neodebere - nejčastěji tření. Pokud je tření nulové, tak se bude těleso opravdu pohybovat do konce Vesmíru - Země už obíhá Slunce taky hezkých pár let K "přenašečům gravitace": Podle Newtonovy teorie pokud se těleso pohne, změní se gravitační pole okolo něj okamžitě. To je ale podle teorie relativity nesmysl - informace se může šířit nejvýše rychlostí světla. Takže se předpokládá, že pohybující se hmotné těleso vytváří tzv. gravitační vlny (pracuje se na experimentech, které by je dokázaly měřit). No a kvantoví fyzici jak vidí vlnění, tak automaticky předpokládají, že má zároveň podstatu částic. A tak vznikly gravitony

8an Datum: 01.08 19:12 Jak je vytváří ? to o něco drhne ? o co ? Ale přece vlna, ke všemu rychlá jako světlo telesu letícimu treba 20km/h uteče(ulítne), jenomže když budu chtít změnit směr toho předmětu, třeba ho stočit nebo zabrzdit, musím zase nejakou silu vydat takze ta setrvacnost je nejak zakodovaná přímo v tom předmetu = žádná gravitační vlna.
Panda Datum: 01.08 11:39 Tomu nerozumím, zkus to nejak vysvětlit
shafa Datum: 01.08 09:34 Děkujii za přízpěvek který ovšem nic nevysvětluje

 Tys to teda pěkně zamotal, axionaute!
Těleso gravitony nevytváří, stejně tak, jako atomy nevytváří elektrony!
A už jsi zkusit google?

Shafou citovany Newtonuv zakon vychazi ze zakona zachovani energie. Ten rika, ze energie samovolne nevznika ani nezanika, pouze se premenuje. Tzn. kdyz urychlim teleso ve vesmiru raketovym motorem, premenim chemicky vazanou energii v latce spalovanim (presneji receno. energii, ktera vaze elektrony v atomech) na svetlo a teplo, cili jde o energii elektromagnetickeho zareni (fotonu). Navic behem horeni vznikaji plyny, ktere z motoru unikaji jistou ryclosti. Castice plynu maji tedy urcitou kinetickou energii. Tato kineticka energie je podle zakona akce a reakce predana telesu, k nemuz je motor pripevnen a toto teleso je tedy uvedeno v pohyb. Kdyz motor dohori, ma teleso svoji kinetickou energii, cili se pohybuje prostorem, a tu si zachova, pokud neni nejakm vnejsim podnetem nuceno svuj pohyb zmenit. Vnejsi podnet muze byt treba nejaky kus kamene, co si jen tak poklidne levituje ve vesmiru. Kdyz do nej teleso narazi, preda kameni urcitou cast sve kineticke energie. Kamen se zrychli, teleso zpomali. Pri narazu se cast kineticke energie promeneni take na teplo, kdyz se misto narazu ohreje. Kdyz nase teleso bude takto neustale narazet do dalsich a dalsich kamenu, jednoho dne narazi na takovy kamen, jemuz pred posledni zbytek kineticke energie a zastavi se. Co se tyce gravitonu, jde zatim o experimentalne neprokazanou "interaktivni" castici, ktera ma zprostredkovavat gravitacni pusobeni. Stejne jako elektromagnetismus je zprostredkovavan fotony nebo silna jaderna sila, udrzuje pohromade protony a neutrony v jadre je zprostredkovana gluony.No ale pokud ti neni jasny zakon zachovani hybnosti, tak se do interakci zatim nepoustej

Moc pekne akorat to co jsi napsal uz davno vim, a to co chci vedet jsi nenapsal. To tvoje vysvetleni mi pripomina vysvetleni ze zakladky na otazku ze pry z ceho je hmota...."z atomu prece" !!! (HAHA)
Takze potvojem: Co a kde je ta kineticka energie zac ??? kde a v cem je ulozena (a nepis ze v telese bo se naseru)  jak probiha interakce neboli presun setrvacnosti/kineticke energie v telese ? (naraz, predani energie aj) ---> existuje neco jako setrvacnostni-energeticky proud ?

Pozor kineticka energie neni potencialni energie. Potencialni energie je schopnost konat praci a je vzdy v necem ulozena. Avsak kineticka energie uz ta prace je a tak je vlastne ulozena v tom pohybu - to ze se teleso pohybuje je prace. Tvuj popisovany proud - existuje, i kdyz jsi si ho asi predstavoval zase nejak exoticky, ve skutecnosti je jednoduchy: prechod mezi ruznymi formami energie vetsinou probiha pres kinetickou energii.Napriklad prechod energie z telesa pri treni probiha tak, ze molekuly telesa pri pohybu narazeji do molekul podlozky a tim je rozpohybuji - to je teplota - neusporadany kineticky pohyb molekul.Motor: zapalenim benzinove smesy se uvolni chemicka potencialni energie a prevede se na kinetickou enegii teto smesy, ktera je predana pistu a ten ji preda kolum....

Hezky jsi to smotal všechno dohromady Ale já jsem taky vynechal prostřední část: V Einsteinově teorii je gravitace reprezentována jako zakřivaní prostoru - představ si vesmír jako pružnou blánu, na kterou se pokládají kuličky reprezentující hvězdy a ta blána se pod nimi prohýbá. Takže když se po té bláně bude koulet kulička, bude se její dráha zakřivovat a možná i (po spirále - jako voda odtékající z vany) spadne do některé jámy. No a teď si představ, že některá z těch hvězd bude kmitat - blána se pak začne vlnit. No a tohle jsou ty gravitační vlny. Mimochodem už je experimentálně prokázáno, že gravitační vlny tělesu odebírají energii (tj. pokud okolo sebe obíhají dvě hodně hmotné hvězdy, tak se dříve nebo později srazí).Ty gravitony pokud vím zatím experimentálně prokázány nebyly, takže to může být opravdu jen výmysl kvantových fyziků. Teorii strun bohužel neznám.

Tos to jsou nějaký vzruchy deformující časoprostor/dráhu světla , a co jako ? to namá se setrvacností co dělat !!!

bez na pivo a nech to konovi (ma vetsi hlavu)

No koukám že tomu nechápe nikdo, takže dík za vysvětlení, tušil jsem to

Já to chápu, ale ono je docela těžký vysvětlit v jednom příspěvku cca jeden semestr přednášek Prostě je nutné pochopit, nebo spíše si vtouct do hlavy, že "pokud na těleso nepůsobí žádná síla, pohybuje se rovnoměrně přímočaře" - to je látka ze základní školy. Takže pokud jsi ve Startreku viděl, jak lodi vypadl motor a ona začala zastavovat, tak takhle to opravdu nefunguje. Klidně by by mohla doletět až na konec kvadrantu delta

Hele já klidně přijmu fakt že "pokud na těleso nepůsobí žádná síla, pohybuje se rovnoměrně přímočaře" ale proooč a jakej je mechanizmus, kapišto ? nic není samo sebou ! nezajímá mě že "těleso se pohybuje pořát dál" to vidím, zajímá mě jak. Pro mentálce: Nezajímá mě že auto jede to vidím, zajímá mě kde má motor, z čeho ten motor je a co je palivo, při jaké teplotě se mi zadře a tak. (to je jen podobenství nechytejte se toho kontrétně)
ps: na startreka mi nešahej, ze seriálů je to jediné na co se dá dneska v TV koukat

Doplnění: a hlavně, jak se přenáší síla na silnici

hlavne co me bije do oci je pořát, krom fyziky bych navrhoval i teorii psani slov

Tak moji nedokonalost psaní textů jsme si objasnili, můžeme pokračovat.

1) Nevíš na jakým principu funguje pohon. Podle teorie relativity je nemožný, takže se může řídit jinými zákony2) Sondy, které jsou na cestě mimo sluneční soustavu zpomalují a nikdo neví proč.

Startrek je sice SCI-FI, ale to byl i jaderný reaktor v 18.století kamaráde :) A když už bereš do huby Startrek, tak si uvědom, že když jim vypadne motor, tak se vrátí ze Sub-prostoru do našeho prostou, kde samozřejmě letí dál setrvačností, ale velmi pomalu. Vysvětlím pojem sub-prostor ve stratreku: Takto si autoři i splupracující fyzici a teroretici, ulehčili cestování po vesmíru. Nechtěli porušovat již dnes známé fyzikální zákony, a tak vymysleli sub-prostor, kde panují jiné zákony, jelikož jde i jinou inerciální soustavu. (například, pokud tam letíte 10KM/sec tak po vynoření do našeho prostoru jste urazili dejme tomu 1000x větší vzdálenost). Zajímavý řešení ne?

Energie nezanika ani nevznika, pouze se premenuje.

Ja bych jen dodal, ze pokud budeme merit rychlost telesa vzhledem k blizkemu okoli, tak nam teleso casem zastavi. Pokud se totiz dostane do tak vzdaleneho vesmiru, ze rychlost te casti vesmiru se od nas bude vzdalovat stejnou rychlosti jako to teleso (vlivem rozpinani vesmiru), teleso vuci te casti vesmiru zastavi.

Opakuji, pozorování mě nezajímá, zajímá mě mechanismus hmoty v pohyby

Teoreticky pokud na tu hmotu nepůsobí vnější síla (tření), tak je ta hmota v klidu. Podle teorie relativity je ta hmota (resp. tělěso)  v klidu a pohybuje se vůči ní okolí (no a naopak).

Kazdy atom ma nejaku energiu, uz len to ze kmita v zavislosti na teplote (zastavi sa len pri absolutnej nule), ak tomu atomu niekto prida dalsiu energiu, tak sa proste hybe tym smerom ktorym mu bola dodana energia az kym mu niekto tu energiu zas neodobere, plus kmita v zavislosti na teplote, plus jeho elektrony obiehaju okolo jadra atd. Proste v celom vesmire nie je nic ine len pohybujuce sa castice, tak co vlastne nechapes na tom ze teleso sa pohybuje (teleso je len zhluk castic ktore su "viazane"/pritahovane - preto sa to teleso nerozpadne na castice). Ani elektrony sa sami od seba nezastavia, len ak im niekto odobere energiu (ak myslis elektrony v drate po odpojeni napatia - su pritiahnute protonmi plus narazy na dalsie atomy plus "odrazova vlna" (odpudenie prilis vela elektronmi na konci dratu) atd.Clovece zamyslas sa nad vecami ktore tusim nestihol vyriesit ani Einstein (vseobecny model vesmiru), a ten mal trochu vyssie IQ ked tak pozeram na tvoju otazku, ale asi by si mohol zacat studiom vseobecnej teorie relativity, to ta na par mesiacov alebo rokov zamestna

... s tym IQ to neber ako urazku, Einstein mal udajne hodne vysoke IQ, urcite mam aj ja nizsie

Víš vůbec, že STR opsal od Lorentze? Jen nahradil slovo éter slovem prostor a výpočet pomocí několika absolutních rychlostí nahradil jednou rychlostí relativní. Tím způsobil mnoho paradoxů, které v lorentzově teorii bez problémů vycházely. (například dilatace času)

To ma ozaj nezaujima, podstata je prave v tych paradoxoch (a nie v tom co vychadzalo ludom predtym, pre elektron letiaci vysokou rycholsotou napr. v obrazovke neplati klasicka fyzika, prave kvoli podobnym paradoxom ).STR je nic, mal som skor na mysli vseobecnu, a pokusy o matematicke univerzalne popisanie sveta, co pokial viem nikomu zatial nevyslo...

BTW. Ak sa ti zda ze Einstein mal nizke IQ tak si skus toto http://www.mensa.sk/zabava/hadanka1.html, udajne to napisal Einstein a tvrdil ze 98% ludi to nevyriesi . Ja som to mal s perom a kuskom papiera asi za 2.5hodiny, a myslim ze clovek ktory vymysli taketo nieco s tym ze to ma prave 1 riesenie (resp. 2 riesenia ak nevieme ci krajny je lavy alebo pravy) na tom s IQ nebude az tak zle .

Nejde jenom o qi qe, jde i o otevřenost myšlení, hodně vědců se drží své hypotézy za každou cenu (konstanty, nekonečna)

podívej se na to takhle: Sedíš si v kukani někde ve vesmíru a číháš(na družice). Najednou kolem tebe jedna letí a zpomaluje (hezky podle matematických vzorečků). Ty by sis určitě řek: "WTF!!! To snad staví kvůli mě?" Čili není přímočarý setrvačný pohyb daleko přirozenější (intuicí) než změna směru nebo rychlosti (bez důvodu)?

Není :o), co je to přirozenější ? :o) odpozorovaný normál ? hodnotíš systém podle toho samého systému to ti musí vyjít vždycky

nefyzikální psycholkogickej argument ale zas tak špatnej neni.
Na škole nám vysvětlovaly, že neexistuje nějaká absolutní vztažná soustava. Pohyb je relativní vždy v závislosti na zvolené vztažné soustavě. Tedy ta družiče se nepohybuje, pohybuje se ta kukaň ve který sedí a to opačným směrem (třeba). Nebo vzthledem k jiný vtažný soustavě (tý co se pohybuje stejnou rychlostí a směrem jako družice) vlastně ta družice stojí a nehýbe se.  Žádnej problém tedy neexistuje. Naopak při změně rychlosti dochází k změně energie (?).  Pokud se tedy mění nějaká "charakteristika" (např. rychlost, směr-vektor) tak bych se ptal proč. Při přímočarém rovnoměrném pohybu se mění jen místo (souřadnice v prostoru). No a jelikož určit souřadnice absolutně nelze (z principu) ...........

Setrvacnost neni energie, ale sila. Telesu musis silu udelit nebo ji nejak vytvorit (motor) a po pri pusobeni se sila "predava" telesu (pokud jim neni generovana - auto). Po ukonceni generovani sily (vypnuti motoru x neutral) se telesu tato sila nevytrati ihned, ale pomalu se odecita treci sila (jak treni podlozky, tak prostredi) a gravitacni sila (pripadne i jine). Postupnym skladanim sil v kazdem okamziku se vektor sily telesa deformuje (staci dolu a zmensuje) az je natolik maly, ze je treci sila (nebo jina) vetsi a teleso se zastavi. Setrvacna sila je projekce "sily telesa" po skladani s treci a tema jinejma do smeru te puvodni sily.
Vesmir je sice vzduchoprazdnej, ale neni tam absolutni vakuum. Ve vesmiru je spousta plynu a castic, ktere maji take nejaky vektor sily. Pri kolizi trebas s druzici se sily skladaji cimz se zmensuje puvodni sila druzice (setrvacna). Navic ve vesmiru se musi jeste pocitat s mnoha gravitacnimi poly...

Jak se ta síla přenáší, kde se skladuje (a nepiš že v tělese), jak se kombinuje když se potká více těles

Rad bych poopravil par Tvych tvrzeni:Setrvacnost neni energie, ale neni ani sila. Setrvacnost je vlastnost systemu, na ktery prave zadna sila nepusobi. Na teleso musis pusobit silou, aby jsi mu udelil rychlost a predava se mu kineticka energie. Potom zacne pusobit prave ta treci sila, ktera odebira kinetickou energii a prevadi ji na tepelnou - pneumatiky, silnice, vzduch.To co popisujes je ve skutecnosti skladani rychlosti:Treci sila je podle 2.Newtonova zakona ve vztahu umernosti k pusobicimu zrychleni (zpomaleni) a protoze je zrychleni zmena rychlosti v case, muzes jev popisovat v kazdem okamziku jako skladani teto zmeny s aktualni rychlosti a dostanes rychlost vyslednou. To co popisujes o nataceni, je nataceni smeru treci sily.To s tim vesmirem je pravda.

Jasne, popsat se to da ruzne, chtel jsem to popsat hezky polopaticky :)
Nakonec plati zakon zachovani energie, vsude.

Se setrvačností je to asi takhle:Jak uz někdo správně psal, je to důsledek invariance v casoprostoru - tj. lidsky, že pokud ve vesmiru zanedbáme všechny překážky (jejich gravitační působení), tak jsou si všechny místa a všechny směry v něm ekvivalentní - a tak když těleso doletí do určitého místa určitou rychlostí a má se rozhodnout, kam poletí dál, všechny ostatní směry než ten kterým letěl jsou si ekvivalentní a nemá důvod tam letět - nese si jediný preferovaný směr a to ten, kterým letěl - proto letí přímočaře.Dále všechny časy jsou si ekvivalentní, a tak má zase pouze jedinou preferovanou rychlost a dokud ho něco nedonutí ji změnit, tak ji nezmění - rovnoměrný pohyb.Ty jsi vázaný denodenní zkušeností, že pohyb potřebuje motor - tedy sílu. Ve skutečnosti je pohyb přirozený a na to, aby se auto s vypnutym motorem zastavilo je potreba jina sila a to treci.

Ted k otazce, co je nositelem setrvacnosti.Zalezi jak to beres. Pokud to beres jako ze nositelem proudu jsou prenasene naboje, pak nositelem setrvacnosti je teleso, ktere se pohybuje (resp. jeho casti).Nebo to beres jinak?

Navic by me zajimalo, co myslis pojmem elektrina - elektricky proud, elektrickou energii, ci dokonce neco jineho?

Dalsi poznatek:Uvedomme si, ze pohyb je relativni - je potreba uvadet, vzhledem k cemu vztahujeme pohyb (na Zemi se casto udava vzhledem k jejimu povrchu, ale to take neni vserikajici, kdyz budu na mori unaseny morskym proudem a nebudu mit GPS, jak poznam, ze jsem unaseny a ne, ze se jen hvezdy (obloha) pohybuji jinak).A tak kdyz budes sedet na Tvem telese, jak poznas, ze se hybes a ne, ze se jen nepohybuje okoli, prave proto, ze to nepoznas, muzes si zadefinovat, ze jsi v klidu - to je princip (specialni) relativity - vsechny rovnomerne primocare se pohybujici soustavy, na ktere nepusobi zadne vnejsi sily muzes povazovat za stojici (kazdou zvlast - kdyz reknu, ze jedna z nich stoji, ostatni se samozrejme vuci ni hybou) - (receno jednoduse). A kdyby Tvuj predmet vuci vesmiru menil rychlost (smer nebo velikost), v Tvoji vztazne soustave by to znamenalo, ze ses z klidu najednou rozjel do nejakeho smeru, ale to jak vis bez sily nejde.

Znova opakuji že mi nejde o to co se komu zdá a co vidí, nějaká relativita je blbost, i když se ti na moři zdá že stojíš pohybuješ se a poznáš to hned jak se objeví ledovec , vztáhni si to na vesmír.Z tvého tvrzení je závěr, že když nemám vztažnou soustavu rázem se (asi nějakým kouzlem) nepohybuju

Jsem rad, ze jsi z toho, co jsem napsal pochopil aspon neexistenci absolutniho pohybu: bez vztazne soustavy o pohybu mluvit nemuzes. Zkusime to na jinem priklade - predstav si auto, ktere stoji na krizovatce na cervene - co myslis je pravda, ze opravdu stoji a ze se nehybe? Vzhledem k povrchu vozovky se nehybe, ale jak jiste vis, Zeme obyha kolem Slunce (a taky rotuje kolem sve osy), myslis ze vzhledem ke Slunci to auto stoji nebo se hybe? A co kdyz bude ta silnice na lodi, ktera pluje po rece - reknes o auto, ze stoji? Vzdyt zastavilo na cervene, ale vuci Zemi (kterou mas tak rad jako vztazny system) se urcite pohybuje, a co vuci Slunci...Jel jsi nekdy ve vlaku? Nestalo se Ti, ze se divas z okna na vedlejsi vlak, najednou se Ti podle pohledu na nej zda, ze jsi se rozjel, ale ve skutecnosti se rozjel ten druhy vlak - protoze jsi bral za svoji vztaznou soustavu druhy vlak.

Ve vesmiru nikde neexistuje neco jako privilegovany vztazny system (coz pro nas je Zeme) a tak nemuzes rozhodovat co se hybe a co stoji - pouze muzes rict jak se to pohybuje vuci necemu jinemu - na to, aby jsi pochopil odpovedi na Tve otazky, by jsi mel nejdriv pochopit toto a pochopit, ze relativita NENI BLBOST, ze ji denodenne pozorujes, jen si ji vysvetlujes pro Tebe prirozenejsimi vysvetlenimi.A ted k tomu ledovci, jak si myslis, ze Ti ledovec pomuze urcit, jestli se pohybujes, ci nikoliv. Ledovec se po mori pohybuje ruzne velkymi rychlostmi a tak kdyz do nej narazim, tak nepoznam situace:1)pohyboval jsem se smerem k ledovci, ktery stal2)ja jsem stal, ledovec ke me proplul3)oba se pohybujeme, ja jsem ho dohnalPo narazu se taky nezastavim (diky servacnosti ) a tak ani podle toho nepoznam zda stojim.

A ve vesmiru je to jeste slozitejsi, protoze nemam vuci cemu bych mel vztahovat svuj pohyb.

"A kdyby Tvuj predmet vuci vesmiru menil rychlost (smer nebo velikost), v Tvoji vztazne soustave by to znamenalo, ze ses z klidu najednou rozjel do nejakeho smeru" Pozor! Zrychlení není relativní!

Nechapu trosku Tvuj prispevek, jestli je to upozorneni na nejaky spor, ktery nevidim. Nebo jen doplneni. Ale to je jedno pisu z trosku jineho duvodu, chci napsat takovou malou poznamku k Tvoji vete (spis jen pro zajimavost).Sice az v obecne teorii relativity, ale ani zrychleni neni absolutni a to z jednoducheho a prosteho duvodu, pokud vemu v uvahu gravitaci a uvedomim si to, co tady nekdo neobratne take sdeloval a to princip ekvivalence setrvacne a gravitacni hmotnosti, nepoznam jestli se muj system zrychluje nebo na nej pusobi gravitacni pole.Kdyz budu v uzavrenem vytahu, ktery se utrhne, zda se vytah utrhnul nebo zda se vypnulo gravitacni pole - v obou pripadech jsem ve stavu beztize. Na tom je prave zalozena OTR, ale to jen tak pro doplneni.

hahaha to píše jakoby mělo tělo program for/if  ne opravdu nic nevysvětlils

Ty budes celkem inteligentni To co jsem popsal je tzv. diferencialni pristup k popisu - teda popsal jsem ho zjednodusene, ve skutecnosti je popsan v reci derivaci (mozna uz jsi o nich slysel) a ty tvoje cykly for/if se opravdu pouzivaji v programech na numericke reseni derivaci, neboli informatik muze pohyb predmetu chapat jako takto do sebe vnorene cykly. Tento pristup je za specialnich podminek (ktere jsou tu splneny) ekvivalenti tzv. integralnimu pristupu - s vyroky typu: teleso se pohybuje rovnomerne primocare, teleso melo prumernou rychlost ... a tak dal.N.B. v pravidlech silnicniho provozu je psano o okamzite rychlosti - co je okamzita rychlost? Rychlost je urazena draha za cas - to je prumerna rychlost. Abych dostal okamzitou musim jit s casem k malym intervalum az jsou tyto intervaly priblizne nulove a tomu se pak rika, ze okamzita rychlost je derivace drahy podle casu - tzn. podil velmi malych cisel - na zakladce by se reklo 0/0 a at vam tam rekli cokoli v tomto pripade se jednoduse pocita - a vysledek je prave okamzita rychlost.

Musíš si to vzít z druhé strany - NENÍ TAM NIC CO BY TO BRZDILO! (když pomineš gravitaci atd.) Tak proč by to mělo zastavovat? My tady na Zemi máme velice přiškrcené myšlení. Vědci už počítají z 22 dimenzema a my vnímáme jen 4.... Toť můj názor.

Ne ne, že tam nic není ještě neznamená že se to musí hejbat pořát dál, tak proč by to mělo pokračovat dál My tady na Zemi máme velice přiškrcené myšlení
ps: Jakto že vnímáme 4 ? já vnímám daleko víc: prostory, čas, teplo/zimu, magnetismus, gravitaci, chemické reakce vyžadující interakce které potřebují další rozměty, pak rozměry virtuální jako ty v počítačových hrách atd. ty jsou totiž taky součástí vesmíru a zpětně přez lidi ovlivňují dění atd.

To co jsi popsal jiz neni prostor, jak ho myslel kolega pred Tebou - casoprostor a vsechny vyssi prostory, o kterych mluvil, jsou prostory, jez nejde dale redukovat pro popis fyzikalniho jevu. Skalarni a vektorova pole, ktera jsi popsal takto redukovat jdou.Teplota - je vlastne kineticky pohyb molekul v okolnim vzduchu (ktere se pohybuji prave v tom casoprostoru), popr. tepelna radiace (viz nize elektromagneticka interakce)Gravitace - na jeji popis Ti staci rozmisteni hmoty v danem prostoru - popripade se zavadi popis pomoci gravitonu, ale do toho nezabihejme, dokud Ti nebude jasna setrvacnostMagnetismus, chemicke reakce, elektrina - vsechno jsou pouze projevy tzv. elektromagneticke interakce - jde popsat pomoci rozlozeni naboju a jejich pohybu, popripade pomoci fotonuVirualni realita - ty umis opravdu vnimat virtualni realitu jinak nez pomoci rozmisteni svetelnych bodu na Tvem monitoru?Zkratka podtrzeno secteno vnimas opravdu pouze 4 dimenze a ostatni pole diky projevum v nich. Ty vyssi fyzikalni dimenze jsou neco jineho.

Jeste k Tvemu puvodnimu dotazu, pokud by jsi predmet roztlacil poleti vesmirem porad dal (s jednim malym problemem o kterem za chvili), a ono se to ve skutecnosti deje, ve vesmiru je spousta prikladu: neutrina, zjednoduse receno fotony, dokonce planety obihaji kolem Slunce, protoze je gravitace nuti zatacet jejich drahu, ale kdyby ta nebyla, tak letime porad dal - nebo si myslis, ze ma Zeme nejaky motor, diky kteremu neustale obiha?Ted k te slozitosti, on vesmir at se nam to zda sebelip neni prazdny - i v prostoru, kde neni zadna planeta nebo jiny objekt a mluvi se o nem, ze je tam vakuum, tak to vakuum neni dokonale - porad je tam dost molekul (dokonce se fyzikum na Zemi podarilo vyrobit lepsi vakuum nez je ve vesmiru), dale zde mame dalsi kosmicke smeti - slunecni (a jinohvezdny) vitr, fotony, neutrina, ... , ktere mohou s nasim telesem interagovat.A tak podobne jak na Zemi, kdyz se rozjedes na bruslich a kvuli treni zpomalujes az po case zastavis, bude i teleso ve vesmiru brzdeno trenim o "vesmirne vakuum" a interakcemi s ostatnimi vesmirnymi cestovateli (nemluve porad o gravitaci) nuceno zmenit svou rychlost a treba i zastavit.

Este sa ja Ti to pokusim vysvetlit tak ako to chapem ja. Ak to neprijmes, tak sorry. Pytas sa "kde se ve hmotě uchovává ta "setrvačná" informace" Hmota sa sklada z castic ako je zname. Kazda castica ma svoju hmotnost. Kazda hmota ma svoju hmotnost. Na zmenu pohybu hmoty musime vynalozit silu posobiacu urcity cas a ta sila alebo cas jej posobenia musia byt priamoumerne hmotnosti za ucelom rovnakeho efektu zmeny pohybu. Ak vesmirne teleso obieha okolo ineho telesa (znacne vacsieho, resp. hmotnejsieho) je aj dosledkom tohoto javu. Priklad. Ako uz bolo napisane, teleso, ktore bolo uvedene do pohybu, bude vykonavat priamociary rovnomerny pohyb, dokial posobenie inej sily tento stav nezmeni. Takze Zem sa pohybuje okolo Slnka po eliptickej drahe, cize zakrivenej. Od priamociareho pohybu ju odklana sila - gravitacia. Jej snahu o priamociary pohyb sa pokusa odstrediva sila. Odstrediva sila aj gravitacna sila su v rovnovahe, a preto mozeme teraz sedie u PC a pisat tieto filozofie. Ak by bola hmotnost Zeme vacsia, jej odstrediva sila by bola tiez vacsia avsak bola by aj vacsia gravitacna sila. Odstrediva sila je vlastne zotrvacnost a je priamoumerna hmotnosti. Zotrvacnost sa teda , aby som presne odpovedal na tvoj dotaz, uchovava v hmotnosti.

Ještě jeden problém: Jak určíš co se pohybuje a co stojí? Když poletíš raketou, jak dokážeš že se pohybuješ ty a ne hvězdy kolem? A jak zní pád stromu v prázdném lese?

No myslim, ze stejne hledas neco co neexistuje. Ani ty elektrony nenesou elektrickou energii. Oni ji predstavuji.
Fyzika je veda popisujici principy v prirode, tj. prirazujici urcitym faktum nazvy a popisy interakci. Proto existuji trebas ruzne teorie na svetlo a obe plati - jeste aby ne, kdyz popisuji to same :) (myslim ted vlnovou a casticovou predstavu svetla) Horsi je to u relativity, kterou jeste nikdo jednoznacne nedokazal, ale ani nevyvratil.

Zkus schválně napsat svůj dotaz do odpovědny na fyzwebu http://fyzweb.cuni.cz/odpovedna/index.php tam vše vysvětlí jako řádky v knížce (i když nevím za jak dlouho)

Akorat se bojim, ze mu tam odpovime podobne jako ja tady Ale muzu to tam navrhnout sam.

AHA

Ahoj lidi, tak já to taky zkusím vysvětlit.Než jsem začal setrvačnost alespoň trochu chápat, tak mi mnohem víc přišlo zajímavé, proč se vlastně předměty samy od sebe nepohybují. Jasně v životě nikdy neuvidím, že se něco hýbe samo od sebe, to ale není vysvětlení. Ale zpátky. Ono je opravdu nezbytně důležité pochpit, že nikdo nikdy nedokáže říct, co se pohybuje a co stojí. Tyto dva stavy jsou plně zaměnitelné a tudíž od sebe nerozlišitelné.Jeden malý příklad. Běžíš s nějakou pěknou holkou lesem (to abys pořád netrvdl u počítače . Běžíte, povídáte si, a jelikož nejjednodušší definicí pohybu je změna vzdálenosti k pozorovateli, tak ona se vzhledem k tobě nepohybuje. V dálce uvidíš patník, běžíte k němu a ty si řekneš, že si k němu půjdeš ulevit. Patník se k tobě přibližuje, ty zastavíš, patník vzhledem ktobě stojí, ale vida tvoje kámoška se k tobě nyní pohybuje a patník vůči tobě stojí, kdežto ona vidí že ty i patník se od ní vzdalujete, a tedy se pohybujete (je to slušně vychované děvče a když tě viděla, že si jdeš ulevit k nejbližšímu patníku u cesty, raději utíká pryč, aby mohla všem kamarádkám nahlásit, jaký jsi buran a jak moc Vvelké musíš mít mindráky v pánských sprchách No nic, to byl trošku delší příklad, než jsem chtěl. Co jsem ale hlavně chtěl ukázat, že otázka, proč se něco pohybuje setrvačností, je identická s tou, proč něco setrvačností stojí na místě.Je úplně jednou jestli k patníku běžíš, nebo u něho močíš, když chceš zodpovědět otázku, proč ti nezatancuje Cherleston. Zkrátka pro vysvětlení setrvačnosti je lhostejné, jestli se objekt pohybuje, nebo stojí.A zpátky na začátek. Proč teda tělesa setrvávají v klidu vůči nějakému pozorovateli?Dobrým příkladem jsou třeba astronauti a všemožné přeměty, které kolem nich poletují. Nikdy neuvidíte, že by propiska obíhala někomu kolem hlavy. Co se předtím nepohybovalo se samo hýbat nezačne. A přesto, raketoplán rotuje kolem své osy, aby se na slunci neupekl, a to ani nemluvím o tom, jakou zběsilou rychlostí se pohybuje Ukázat celý příspěvek

Aha, tak tak je to s tím Startrekem, ale stejně mi nejde o hlavy, jak přechytračili Einsteina a cestují si mezi galaxiemi rychleji než světlo jako kdyby se nechumelilo. A když mohou tím subkanálem cestovat oni, proč ne cokoliv jinýho, třeba i to světlo?

Protože světlo se pohybuje v prostoru a ne v subprostoru.

Když tam může loď, může snad i světlo. Ale to je jedno, jen by mě zajímalo, jestli je něco takového (potenciálně v budoucnu) realizovatelné.

No, ve strunařině něco podobného je. Problém je, že je to bodové, tudíž by každý bod lodi cestoval jinou rychlostí Jinak nic, subprostor ani nic podobného se nám zatím najít nepodařilo.Když už jsme u těch scifipohonů, tak všechny doposud známé fyzikálně reálné pohony, které by mohly rozpohybovat loď rychleji než světlo, potřebují k svému provozu MINIMÁLNĚ celkovou energii známého vesmíru. Takže zatím to s mezihvězdným cestováním nevypadá moc vážně.

Chlapci nechápete, já chci vědět zapojení zesilovače a vy mi pořát říkáte že funguje tak že zesiluje  Běžte se vycpat s popisama kde co jak lítá to slyším už ud základky, chci vědět proč je to jak to je a ne jinak. Jinak z tou nerozlišeitelností co se pohybuje a co ne je to jenom KLAM, viz. ten patník a běžci.

Ty se nás ptáš proč je červená barva červená. A mi se ti snažíme vysvětlit, že to je prostě tak (viditelné světlo o určité vlnové delce, které oko a mozek registruje, jsme si pojmenovaly a chápem jako "červená"). Nerozebíráme to metafyzicky
Těleso se pohybuje rovnoměrně a přímočaře - to je holt vlastnost prostoru. Že máš zkušenost ze země opačnou je jen lidský problém.  Toto je odpozorovaný jev z "přírody" .
 Proč existuje energie,  pohyb, proč má elektron právě takový náboj a ne větší/menší, proč je tato konstanta  (proč bych do vzorce nemohl dosadit jinou, svojí konstantu. "Každá konstanta je dobrá, všichni na ní máme nárok, vždycky dojdem k nějakém výsledku  tzv. sósuv teorem").........atd.

Rozhodně ale nemůžeš popřít, že když běžíš k patníku, tak se jeho vzdálenost k tobě mění, což podle definice slova pohyb znamená, že se pohybuje, a to že stojí pevně v zemi na tom nic nemění.

No já jsem se fyzice nikdy moc nevěnoval.  Platí však ,že tělesa ve svém poli se přitahují či odpuzují. Způsobuje to pole, které se znázorňuje pomyslnýma siločárama.. Proto mužeme chodit po Zemi a při skoku neodletíme až do vakua - na Měsíc.
Jinak jsem nepochopil přesně na co se ptáš

Doporučuji:
Fakulta aplikovaných věd katedra fyziky(KFY):
Doc. RNDr. Karel Rusňák CSc.: přednášky z fyziky pro první ročník FAV(česky):
http://www.kfy.zcu.cz/Rusnak/SYLfya1rus.htm&nbs... středu jsem u něj dělal zkoušku
PS:Tady jsou výsledky některých termínů zkoušek (pro pobavení)
http://www.kfy.zcu.cz/Rusnak/ZKfya1.htm

Pozn. pro nevysokoškoláky:"4" = nedostatečný

Tohle je fyzika, ktera se uci na stredni skole, akorat je obalena matematickym aparatem. Jako zaklad se to hodi, ale jinak nic moc. Opravdu zajimave veci (diferencialni principy, integralni principy, ...) se uci v teoreticke fyzice.Co se vysledku tyce: pokud vim, tak nejvetsi problemy maji prvaci s vektorovym formalismem (matematikou). Na pochopeni ta fyzika obtizna neni.

1. Při pročítání tohoto fóra jsem narazil na neznalosti a špatné pochopení základních pojmů, to byl asi hlavní důvod, proč jsem na toto místo vložil ten odkaz.ˇ
2.Obtížnst relativně není vysoká. Musíš si uvědomit, že jde o Fyziku pro aplikované vědy 1- předmět jako fakultní základ pro všechny obory ( geomatika, kybernetika, informatika(tam jsem já)...a další..) Studenti z oboru "Fyzika" mají možnost na tento předmět navázat v dalších několika semestrech, kde je náročnost opravdu o dost vyšší, ale to už není povinné pro všechny.