Funkčnost komponent PC

Dobrý den,Stala se mi taková nepříjemná věc. Do mého domu uhodil blesk a vše zapojené v elektrické síti utrpělo škodu. Chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda se dá nějakým jednoduchým způsobem zjistit funkčnost komponent PC, protože mám tušení, že odešel pouze zdroj, ale kdyby tomu tak nebylo a byla by chyba ještě v jiném komponentu, tak po zapojení nového zdroje se bojím, aby neshořelo něco dál. Předem děkuji za odpověď :)

Odpovědi na otázku

Pokud sis pořídil nový kvalitní zdroj, nebuď posera a zapni komp.. Mohla odejít i deska..

Záleží mi na tom i z toho důvodu, že to není zrovna levný PC a zrovna jsem si pořídíl novou grafiku, takže se bojím, aby neodešla ...

Jediny zpusob, jak zjistit skody, je postupne jednotlive komponenty vyzkouset v jinem PC. Ale v praxi bych zacal tim, ze to zkusim nastartovat s novym zdrojem tak, jak to ted je pohromade.Riziko je pritomno vzdy, ale s tim vubec nic neudelate.(Jinak nasledky uderu blesku uz jsem videl ruzne, v siroke skale od "pouze shorel V.90 modem / shorela jen wifina", pres "odesel jenom zdroj" az po "pouzitelna zustala jen skrin". Tudiz mozne je cokoli.)

Většinou to odnese jen zdroj, nicméně prolítnout skrz to mohlo (záleží na síle výboje a kvalitě původního zdroje). Vemte nový zdroj a zapojte ho, hned uvidíte, na čem jste. Buď bude fungovat, nebo shořelo něco víc. Každopádně připojením nového zdroje to nezhoršíte.Jinak já zásadně dávám elektroniku (drahou) ze zásuvky, pokud je v okolí bouřka. Zatím jsem neměl jedinou smrt zařízení přepětím.

Nebo pravděpodobně nezhoršíte, nebudu tak striktní. Ale já bych to toho šel.

Zítra mi přijde zdroj, tak tedy seberu odvahu a zdroj připojím k PC... je pravdou, že pokud se něco mohlo pokazit, tak už to blesk udělal a pochybuji, že zapojením nového zdroje by se stalo něco víc. Momentálně jsem na tom tak, že když připojím PC do elektrické sítě, tak vyhodí pojistky.

Zdroj je nejspíš fakticky kaput.. Další experiment bych už rozhodně nezkoušel..

Pokud zapojím nový zdroj a chyba by byla například ještě v základní desce, tak je možné, že dojde ke zkratu?

Možné je ledacos. Nicméně zdroje* mají ochrany proti různým poruchám a ochrana proti zkratu je jedna z těch základních. Pokud to půjde do zkratu, zdroj se ihned vypne. *) Tedy za předpokladu, že jsi koupil zdroj a ne čínskou atrapu s milionem namalovaných "W" a cenou pod litr. U těchto "zdrojů" ochrany nemusí být vůbec nebo tam sice jsou, ale nefungují.

Jestli odešlo i něco za zdrojem, tak to budou nejspíš disky.

Zkus někde zapojit samotné disky, jestli budou funkční, je naděje, že bude funkční i ten zbytek.

To si nemyslím.. Pokud bude poškozená základní deska, tak ten počítač prostě nenastartuješ.. Co potřebuješ ke startu PC tak, abys vůbec zjistil, jestli jde obraz(třeba vstup do nastavení Biosu), k tomu potřebuješ mít funkční zdroj, CPU, desku, paměti a grafiku.. nepotřebuješ k tomu disk.. Co se týče grafiky, nejjistější funkční grafika je integrovaná grafika v CPU -> čili zapojení monitoru kabelem do základní desky - pokud tedy je v desce kompatibilní konkrétní CPU, ve kterém je možnost využití integrované grafiky.. Takové přepojení z dedikované grafiky na integrovanou grafiku se testuje v případě podezření třeba nefunkční herní grafiky.. Prostě neplaš.. Až ti přijde zdroj, řádně vše pečlivě zapoj a spusť start počítače.. Vždyť jde jen o stroj.. Když nejde o život, nejde o nic..

Přesně tak. Když nejde o život, nejde o nic. A jinak disky tedy odzkouším v jiném PC a ve zbytku se budu modlit. Mám zde poslední otázku. Grafickou kartu mám ASUS GTX 970, pravděpodobně vadná a objednanou mám GTX 1080Ti. Tak mě napadla taková zvědavost, že kdyby stará GTX 970 fungovala a jelikož Nvidia podporuje technologii SLi, tak zda by šlo propojit tyto 2 grafické karty?

a nebo zda je tato funkce pouze pro 2 stejné typy karet?