» Poradna » Počítačové sítě

Funkcia WiFi repeatera = zrkadlenie ?!

Zdravim,chcem sa opytat jednu zaujimavu vec. Som trosku noob do WiFi sieti tak ma hned nekamenujte.Rezim repeater v oblasti WiFi sieti znamena jej klonovanie v tom zmysle, ze je to vlastne iba nejaky posilnovac radioveho signalu ? Alebo musi druhe WiFi zariadenie data prijat a znovu odoslat ? Cize v takom pripade bude pod stejnym SSID a kanalom atd. na zdvojeny 2x odoslany ten isty signal ? Jeden u suseda za stenou a jeden u mna doma ?! Pretoze to by znamenalo velke problemy a zbytocne velke zatazenie na vyhodnocovanie WiFi signalu (2x rovnaky signal pravidelne vzdy vyhodnocovat je hlupost lebo to je potom 50% upadok WiFi prenosoveho pasma z dovodu neustaleho odlisovania zdvojenych dat sirenych vzduchom v zhodnom SSID, kanaly, frekvencii).Diky

Odpovědi na otázku

Repeater prijme "z jedne strany" a odesle "na druhou stranu". Snizi to praktickou rychlost site na polovinu. Mj. proto nikdo soudny NIKDY repeater nepouzije.

Sniží maximální rychlost, který router / repeater je schopný dosáhnout na polovinu. Tudíž jestli potřebuješ repeaterem rozšířit pokrytí 30mbits internetu, tak se tě to nijak nedotkne a pojedeš klidně i těch 30, pokud bys zajistil dobrý dosah... Repeateru jsem instaloval několik a zásadní nevýhodu bych viděl jen v tom, že musí být perfektní signál mezi routerem a repeaterem jinak dojde ke znatelnému poklesu rychlosti. Jakmile zajistíš ale dobré propojení, tak to funguje docela dobře

Další problém, kterého jsem si všiml já je, že je dobré mít hlavní wifi-router a repeater ve shodném wifi-standardu (třeba 300N wifi), protože jinak se počítače tvrdošíjně připojují k tomu rychlejšímu i za cenu nekvalitního, vypadávajícího signálu.

Vy se mi zdate. ;o)30Mbps je mimo moznosti mnoha wifi siti uz v zakladu. Pak to jeste repeaterem dokurvite. K tomu 2-3x vyssi latence.. Uplne supr!Takhle vznikaji ty laicke uvahy na tema "oni to vsichni odbornici zavrhuji, ale prece to musi fungovat, kdyz se to prodava".

"30Mbps je mimo moznosti mnoha wifi siti uz v zakladu" Tak je asi děláte blbě. Dělám to už několik let a není žádný problém udělat i repeaterem okolo 80mbits Byť nejideálnější řešení to není, v některých případech bohužel jiná možnost není... Hezký den ;)

Každopádně aby bylo jasno. Nejsem žádným zastáncem repeaterů, taky je v oblibě moc nemám, protože jakmile je přijímaný signál na hranici, tak už nefungují korektně a vykazují velký pokles rychlosti. Ale narážím na to, že si tady někdo plete snížení rychlosti o 1/2 u maximální a reálné rychlosti... Tudíž pokud má někdo 300mbits repeater (dneska snad všechny), tak poběží max na 150mbits a takové rychlosti stejně 99% uživatelů na wifinách nedosáhne. Takže pokud někdo opravdu potřebuje použít repeater a jinou možnost nemá, tak při správné instalace a výběru dobrého HW a vhodného místa s dostatečným signálem dokáže vytvořit síť, která bez problémů dokáže jet klidně na 100mbits.... Mám to osobně vyzkoušeno na několika místech, takže vím o čem mluvím - narozdíl od Vás...

100Mbit/s rychlost přenosu dat přes repeater na N300? Nevěřím.

Tech tezko uveritelnych informaci je tam vic..A moc mne pobavila ta veta o 300Mbps wifi, ktera s repeaterem da 150Mbps. Leccos to asi vysvetluje. Pak totiz ja delam spatne to, ze mluvim o realite, a protistrana operuje maximalnimi teoretickymi hodnotami z prirucek. Pri pohledu na SmallNetBuilder mam nicmene jasno v tom, kdo dobre kona.

Promiň, ale když z tebe vypadne v roce 2016, že většina routerů neumí ani 30mbits, tak to taky dost vysvětluje

Každopádně tím debatu končím. Já na to řekl svoje + jsem to v nejednom případě mohl reálně vyzkoušet.... Nikde jsem netvrdil, že to těch 150mbits pojede. Musely by to být vyloženě laboratorní podmínky. Ale těch 90 to dosáhne s přehledem, pokud se budu držet jistých zásad...

Ano, hlavne si nelhat do kapsy opakovane:"Tudíž pokud má někdo 300mbits repeater (dneska snad všechny), tak poběží max na 150mbits a takové rychlosti stejně 99% uživatelů na wifinách nedosáhne."Ja taky debatu koncim, uz jsem si naprskal kafe na stul nejen ja, ale i par okolosedicich kolegu. Diky! :o)

Chápu, že ty méně inteligentní dokáže rozesmát každá věc. hezky den.

Zajimava by mne Vase motivace k temhle vylevum. Co Vam to prinasi, lhat tady o wifi, kdyz tomu rozumite jak prase petrzeli?Pochopitelne je to u detskych paranu, co jim "GTA5 na Atomu jede 100fps v max detailech", ale u wifi repeateru?

Problém je v tom, že já se tomu věnuji několik let poměrně aktivně a bohužel pro vás, tohle není žádná pohádka. Na repeateru jsem těchto hodnot dosáhnul... Bohužel nekupuju žádné levné šmejdy, jako půlka národa + narozdíl od nich umím vybrat správné místo... Tudíž si budu opravdu stát za tím, že pokud uživatel udělá vše správně a má pro použití Repeateru dobré podmínky, tak může dosáhnout velmi zajimavých výsledků Každopádně APčku přes Lan se to samozřejmě nevyrovná...

Ano, posledni dve Vase vety jsou uveritelne.Skoda ze nepisete nic o te motivaci, protoze Vasim zkusenostem neverim. Minimalne kvuli te vete, kterou jsem citoval vyse. Nejde ani tak o tu vlastni lez, ale o fakt, ze nikdo s elementarnimi sitarskymi zkusenostmi by nic takoveho z pusy nevypustil.

Ano, možná jsem to formulovat trošku blbě, ale spíš jsem narážel na to, že na limity rychlosti repeateru narazí minimální % uživatelů. Spíš jsou limitováni:- rychlostí internetu od poskytovatele- Rychlostí a výkonem routeru- Dosahem routeru a propojení routeru - repeateru- špatným návrhem sítě a výběrem místa- špatným signálem koncového zařízení Tudíž pokud mám net do 100mbit/s a nemám jinou možnost, než použití repeateru, tak to zas tak špatný krok není, pokud se budu držet jistých pravidel. 100% nedosáhnu rychlosti jako o routeru, ale pokud vše udělám správně tak 80% rychlosti není problém.

Pouziti repeateru neni NIKDY jedinou moznosti a temer nikdy neni ani moznosti vhodnou / snesitelnou.

Každopádně až zas budu někde, kde repeatery jsou, tak rád ti tady pak hodím screeny ze speedtestu Rád dojebávám lidi... :)

Mas sice pravdu, ovsem ak prekazky moc netlmia signal a mame stastie, ze sa nezarusime sami svojim vlastnym signalom, tak wifi funguje v beznom byte/dome o rozlohe 200m2 celkom v pohode. Ziadny opakovac netreba. Staci rozumne napolohovat hlavny router. Jasne, ze kazdy to riesi podla svojich moznosti a lenivosti. Podaktori maju router na povali a dalsie dokrytie riesia potom opakovacmi.Cim to merias ak sa mozem spytat?

Vetsina v domacich podminkach nasazenych routeru* skutecne bude mit s 30Mbps v praxi vazny problem. Pro mnoho krabicek je vubec problem ten datovy tok, o bezdratovou cast vubec nejde.Hlavne si nelhat do kapsy a mluvit o realnych hodnotach. Papir snese vsechno.* K dispozici je samozrejme uz leta mnohem lepsi technika, ale ta je z mnoha duvodu jen v par domacnostech.

No když někdo kupuje TP-linky za 3 stovky, tak se není čemu divit. Já se naštěstí za celou dobu setkal s takovým přístrojem jen jednou.

Každopádně tímhle tu debatu končím. Já narozdíl od jiných mám s repeatery zkušenost a nemám tady potřebu si vymýšlet pohádky. Sám repeatery používám nerad, ale pokud jina možnost není, tak se to snažím udělat tak, aby to fungovalo... Nikde jsem netvrdil, že těch 150mbits dosáhnete - možna tak v laboratorních podmínkách. Ale ta 90 minimálně s tím Asusem jde. Musí se ale dodržet jisté zásady - velmi dobrý signal repeater-router, kvalitní základní router, dobrý dosah koncového zařízení

https://www.alza.cz/asus-rp-n12-d2906596.htm Používám tento. Maximální rychlost, kterou jsem dosáhnul byla přes 90 mbits

Su dva typy opakovacov.1. Aktivny (mudry)2. Pasivny (hlupy)Aktivny dokaze menit SSID, sifrovanie a podobne, pasivny len tupo opakuje zvolenu siet.Obidva typy vyslany paket zopakuju. Z hladiska rusenia je jedno ci sa tomu zmeni SSID, alebo nieco ine, pretoze to potrebuje na urcitu dobu obsadit pracovnu frekfenciu.