» Poradna » Notebooky

Full HD vs. HD ready

Zdravím,potřeboval bych poradit. Rozhoduji se mezi dvěma notebooky, oba mají i5 5200U, 4 GB ram, ale jeden z nich má grafiku GeForce 840m 2GB s Full HD monitorem a druhý má GeForce 940m 2GB s HD ready rozlišením. Grafiku bych až tak moc neřešil, mají minimalní rozdíl ve výkonu. Řeším spíš Full HD a HD ready rozlišení. Jde mi o to, že pokud bych chtěl hrát hry na co možné nejvyšší hratelné nastavení grafiky, jaký bude rozdíl při použití rozlišení Full HD a HD ready. Kolik by mi Full HD ubralo na výkonu? Aby to třeba nedopadlo tak, že s Full HD bych musel jet na nižší nastavení grafiky než s HD ready při stejných FPS.Díky

Odpovědi na otázku

Radši se tomu U vyhni.

Proč?

Mají velice omezené TDP, čili výkon lze přirovnat k desktopovému Pentiu...

Uckove procesory jsou v pohode

To ani náhodou, platíš za něco co je brutálně očesané. Proč platit stejnou částku za něco co je očesané, když máš možnost koupit neočesané?

a aka je teda NTB alternativa k U procesorom?

len i5HQ a i7HQ

rozumíte tomu jak bába IT. u procesory od jsou relativně výkonné a omezené TDP zároveň. Což znamená, že v některých situacích se naráží na throttling (především při využití igpu), případně, když to dobrovolně svévolně výrobce nějak podělá (nastaví nízko limity pro throttling a další proměnné).lukokubo bych souhlasil, snad s vyjímkou jen u HQ procesorů brát ty 50HQ,60HQ,70HQ,80HQ,90Hq, protože by měly mít iris pro grafiku.

Jestli máš rád svoje peníze, tak se raději nejvyššímu hratelnému nastavení grafiky na notebooku vyhni. Nejrychlejší cesta do křemíkového nebe.Jestli chceš hrát na pořádné detaily, pořiď si stolní PC. Pokud chceš něco přenosného, pořiď si konzoli. Pokud chceš hrát na noťasu, zapomeň na maximální zátěž, nebo to upečeš. Nemluvě o tom, že s tím U procesorem moc muziky neuděláš ani tak. Pokud tě přecijenom od hraní na NTB neodradím, vezmi Full HD, rozlišení můžeš ve hře kdykoli přenastavit. Případná ztráta kvality díky interpolaci je u menších rozlišení prakticky nulová. A na normální používání je Full HD rozhodně lepší volba.

Jasně chápu, že to není na nějaké extra hraní, taky moc nehraji, ale když už, tak jsem chtěl lepší volbu. Díky

Když moc nehraješ, tak proč je hraní hlavní kritérium výběru ? Na "normální" práci bych chtěl Full HD z toho důvodu, že při používání s externím Full HD monitorem se vše bude chovat stejně, tj. po odpojení se mi nerozpadne layout plochy nebo layout uložený v nějaké aplikaci. Procesor 5200u je na běžnou práci ok, protože umí víc snížit frekvenci než ne-U i víc než "slabší" i3.Ale těch 2.7GHz vytáhneš jen krátkodobě, což se hodí při kompresi, kompilaci, výpočtech apod., ale ne při hraní. Taky bych nechtěl "herní" notebook se samostatnou GPU, protože jsou většinou problémy s chlazením a vysoká hlučnost i bez zátěže. Takže se připojuji k názoru, že notebook není na hraní.

Díky, samozřejmě že není primárně určený na hraní, spíš tak příležitostně, ale snažím se najít lepší z nich.

Radši něco s procesorem HQ (Skylake) a obě dvě grafiky mimochodem bulls**t, pod GTX950M 2 GB bych nešel...doporučil bych notebook MSI GL62-6QD https://www.alza.cz/msi-gl62-6qd-035xcz-d4013... (sám ho nyní vlastním), ale celkově u notebooků si zvykni, že se zas nepočítá s extra detaily u novějších titulů, ostatně jako u většiny notebooků, pro výkonnost si radši postav stolní PC, jak psal tady někdo. Ale když už, tak jen, že 840M je ponděkud outdated a 940M není o nic moc lepší...Jo a ohledně Windows tam nepočítat s žádným jiným než s 10, MSI pro tento ntb nemá podporu pro jiné Windows. Pokud se 10 nelíbí, chtěl bys tam starší (i když už bych se nevracel a navíc W10 je pro gaming už relativně dobře optimalizovaný, haters ignoruj, jen si budou chtít vylít zlost jako vždy ), tak cokoliv se Skylake HQ procesorem a min. GTX950M 2 GB grafikou. 4 GB neber, marketingový tah na lidi.Easy

A abych teda odpověděl na to hlavní, tak samozřejmě FHD, proto jsem přiložil NTB s FHD.

Díky moc za rady, mimochodem win 10 taky chci :) A když bych se pro zajímavost zeptal, nikde jsem to nenašel, jak to tedy je s tím výkonem her při HD ready a Full HD rozlišení, bere Full HD opravdu tak hodně že slabší NTB (jako ty, které jsem zmínil) by to nedávaly a vyšlo by lépe rozlišení monitoru (resp. rozlišení her) v HD ready?Není Full HD pro 15,6 NTB moc malé?

To nie je 4:3, aby to vyzeralo malé. MacBooky majú napr. 13" a 15"

Není zač a to je dobře, 10 jsou fakt super, na tomto ntb šlapou krásně na to že je s HDD konfigurací jen bylo nutno dokoupit licenci, ale koupil jsem FPP na USB klíči, to je přenosný klíč, takže ho mám prakticky navždy Samozřejmě, že větší rozlišení by si mělo brát větší výkon, ale tak to, pokud vím, fungovalo vždy. Ale pokud snížíš detaily hry na menší hodnoty, neměl by být na úrovni hratelnosti problém. Ani moc není, je to právě akorát, a 15,6" je lepší i co do přenositelnosti celkově, pořád lepší než to co jsem měl předtím, HP Pavilion g7, 17,3" a jen HD rozlišení, no hnus když si to teď porovnám s tím mým současným vedle sebe

P.S. Ovšem musím uznat, že cca. první 3 dny to byl s FHD na menším displeji nezvyk ale opravdu je v současnosti o hodně lepší vzít FHD než HD Ready

Osobně jsem k Full HD a vyšším rozlišením na noteboocích trochu skeptik. Měl jsem tu možnost vidět toto rozlišení na 15,6' Lenovu a musím říct, že je vše dost titěrné na základní 100% DPI. U zvýšení DPI se dost rozmažou některé ikonky (např. softwary třetích stran) v notifikační liště. Dá se samozřejmě udělat v něčem kompromis, ale některé aplikace stále zvětšení DPI ignorují a to je poté akorát o zkažení zraku a zad.Nejlepší variantou je dle mého názoru HD+ čili 1600x900 , u kterého nemusí být člověk nalepenej a mžourat na titěrný text. A hlavně slabší notebooky na toto rozlišení utáhnou i méně náročné hry na vysoké detaily.

jenže proč být bit tím, že má Windows pár dialogů rastrových a stejně tak u programů...navíc situace se lepší čím dál více... u HD Ready je rozmazané vše (na 15.6")teď mám 13.3", FULL HD a zvětšení na 125 procent a ta ostrost, to je paráda, neměnil bych

Konečne niekto vie povedať aj "b"

První 2 dny mi taky přišlo, že to je nějaké hnusně malé oproti jen HD, ale pokud člověk není slepý vocas, tak si zvykne rychle teď mi zas ten HD displej na původním Pavilionu přijde zas moc obrovský

Pokial su MSI notebooky take strasne s*ity ako pred par rokmi, maju zarucnu polmbu na krytke s RAM, tak to by som to rozhodne neodporucil nikomu.

Lepší než rádoby Acery, Toshiby a tyto podprůměry

Do HD ready bych v roce 2016 teda nešel.

Je videt, ze tomu moc nerozumis...

Jen vím, že na HDready se nedá koukat ani na 10palcích. Natož na 15.6

"Je vidět", že někteří lidé (ty) si prostě neodpustí zcestné a zcela debilní připomínky.

Ale keby tom fHD zvladal OS aj app a keby v NB na iste hranie neboli kancelarske grafiky, suhlasil by so

Nechápu proč horší rozlišení... jako nové hry půjdou špatně na obou. Ale na video je jasná volba FHD. Stále je možnost u FHD přepnout na nižší. Já mám u dva roky starého 8palce tabletu 1980x1200 a Windows úplně v poho a na archaické hry jako Unreal se FHD hodí. Se mi zdá, že jsi nějakou redyHD potvoru pořídil a pokoušíš se to obhájit Že?

Oprava 1920x1200...jsem si krapet přidal...

Díky za radu, nn už jsem objednal Full HD :D ...HD ready mám na starším ntb, a právě Full HD jsem doposud nechtěl, ale nechal jsme si poradit od více lidí a většina lidí tady se přiklání k Full HD, a kdyby mi to stejně jen nevyhovovalo tak přepnu na HD ready :D

Jak jsem říkal, pokud nejseš slepej vocas, tak si navykneš rychle a HD už nikdy nebudeš chtít vidět

Nebo jak já výše doporučuji HD+ (1600x900) . Oproti HD ready (1366x768) to není tak kostrbaté na 15,6' displeji.

Taky záleží na uhlopříčce NB, ale předpokládám, že to je 15.6"Já bych spíš řešil rozdíl TN vs IPS...Měl jsem v ruce FULL HD TN na 15.6" a nechtěl bych to na delší používání. A zkoušel jsem na tom hry... Barvy byly zvláště přes přídavnou grafiku rozhozené a tmavší odstíny šly do černa. Buď nahoře nebo dole dle naklonění hlavy. Notebook taky při zátěži začal být ufuněný, až to nebylo pěkné (a to bylo i7 U + 940M). Ne, to raději 3DS nebo Vitu...Prostě tyhle levné notebooky nejsou na hraní. A obrazovky s TN jsou hrozné.Mám 13.3" s IPS panelem a je to paráda...

Já osobně bych šel do nižšího rozlišení HDReady. 1366x768 je cca 1M pixelů, kdežto 1920x1080 je cca 2M pixelů. Takže grafika musí zvládnout dvakrát tolik pixelů takže rozhodně bude mít méně fps. Ano sice je možnost snížit rozlišení, ale to pak nemá smysl si kupovat FullHD, když na tom budeš hrát na nižší rozlišení. A než kvůli hrám tak bych si nižší rozlišení pořídil z důvodu méně problémů. Protože na 15.6" monitoru vysoké rozlišení udělá jediné. Každý pixel je maličký až titěrný. To pak vyvolává problémy při čtení/ovládání malých věcí. Zkus si například kliknout na ikonu 16x16 pixelů :) Pokud jí tedy vůbec uvidíš. Teoreticky to lze řešit změnou DPI, ale né každá aplikace si s tím poradí a zas je problém. Pokud nechceš mít problémy tak vybírej rozlišení vzhledem k rozměrům displaye takovým způsobem aby velikost jednoho pixelu byla přibližně 0.25x0.25mm Pak s tím nebude problém.

při takové uvažování bychom měli stále CRT monitory s 800x600WIN 10 umí již velmi slušně provést zvětšení pro monitory s vyšším rozlišením .U toho 15.6 a HD Ready to vychází na 100 ppi, to je hrozně málo... Je to prostě špatně, je to mazanice vždy. Člověk na NB kouká zblízka. u FULL HD je to již 144.5 ppi, taky nic moc trend by měl být takový, že by rastr na notebookách byl ještě mnohem jemnější (alespoň ppi 200)ale HD READY je prostě na 15.6 RETRO

Ale ako uz bolo napisane - na fHD u 15.6" je problem s velkou ovladacich prvkov, kanc. grafiky to v hrach nezvladaju a na LCD sa nepozeras z 20cm ako na mobil. A ak je optimum 4K, viewel costet diese spass? Nie kazdy na to ma aj ked nie som za VGA rozlisenie

mám FULL HD na 13.3" a ve WIN 10 nnemám žádný problém...asi existují legaci aplikace, které jsou po resamplingu mírně máznuté, ale to jsou i na HD READY na 15.6", protože ostrost tam neníNaopak, čitelnost drtivé většiny všeho je skrze ostrost u FULL HD mnohem lepší (ale jak píšu výše, lepší je u NB IPS)

Na dane ucely je vyrazne lepsi ten model s 940M a nizsim rozlisenim. Az do te miry, ze diskuse nad tim postrada v praxi jakykoli smysl.

jestli chceš FullHD na notebooku pak potřebuješ pořádnou káru:MSI GT80S 6QF-078CZ Titan SLI Special Edition

Proč by někdo platil 150 000,- za výkon stolního za 40 000,- ?

Protože by chtěl ukázat že na to má.

Pokud chceš hrát hry, kup si desktop. Pokud chceš notebook se solidní výdrží i grafickým výkonem, tak uvažuj spíše o procesoru s integrovanou grafikou v procesoru s vlastní pamětí na čipu procesoru - architektura Broadwell.Česko je totiž specifický trh a tam se vyvážené stroje jako tenhle neprodávají:http://m.windowscentral.com/dells-inspiron-15-7559-ge...