» Poradna » Ostatní

Fukušima, názory volajících v jednom radiu...

Omlouvám se, ale nnáhodou jsem zaslechl jedeno pásmo telefonátů lidí s názory na jadernou energii. No, trochu mně to zase naštvalo.

-Jeden z názorů byl, že elektřinu lze vyrábět i například pomocí větru. Dobře, tak jedna větrná turbína může mít výkon až několik MW. Největší větrná elektrárna má výkon 781,5MW a má 627 větrníků, viz.:
cs.wikipedia.org ...
No pěkné, 627 hrůz na horizontu. A jak jsou na tom jaderky? Jeden jediný reaktor může mít výkon 500MW až 1GW i víc.

-Ve Fušimě je nestabilní podloží, proto elekrárna má problémy. Ne, zemětřesení ji nepoškodilo. Byla stavěná tak, aby vydržela zemětřesení i tsunami (nebo cunami). Jenže tohle bylo extrémě velké, Japonci počítali prý s 6ti nebo 8mi metrovou vlnou, ale přišla extrémně velká.

-Stále neúspěšně bojují s problémy...co tom vím z ofic. zdrojů, tak bych řekl, že se jim daří...

Odpovědi na otázku

Ještě jeden názor volajícího:
-Kdybychom s el. energií šetřili, nebyly by jaderky potřeba. No, šetřit sice ano, ale myslím, že i kdyby celá planeta žrala polovinu el. energie, tak by prostě byla potřeba polovina jaderek a případné nahrazení všech jaderek nynějšími alternativními technologiemi by i tak zabralo obrovské území luk a polí ("oblíbené" větrníky a sluneční panely). Alternativní zdroje ano, ale s rozumem.

Aneb Den D, kterak "prodávat" dotace...

me vzdycky zarazi, ze to nejvyjde jen o fous, treba v Prahe byly pred rokem 2002 taky protipovodnove zabrany ktere meli vydrzet i 130 letou vodu, bohuzel prisla 135ti leta voda, ve Fukusime to bylo na zemetreseni 6-7, bohuzel zase prislo o par % silnejsi, zemetreseni to ponicilo trochu, hlavne zpusobilo odpojeni od site, prilivova vlna pak znicila velin, strojovnu, generatory a veserou elektroniku, pro komplex by byl smrtelne tak jako tak , pokud by bylo 7,4 anebo vyssi
(bylo 9 ! = pro cechacky se to da srovnat jen s dopadem meteoritu)
i kdyby to nijak neslo, tak od zacatku je to delany tak, ze se to v nejhorsim pripade roztavi a sklouzne do vany a zustane to tam

taky jsem selysel jedno v radiu a tam rikal posluchac, ze by se nemelo verit cernochovi z TV Nova ktery vyvolava hysterii, ale odbornikum jako Drabova a dalsi a je poslouchat, dale ze dusledkem toho je ze pro fylharmoniky tam okamzite leti prazdne letadlo, ktere mohl byt plne prikryvek, vody . . leku, navic to bylo zbytecne

je treba se zamerit na nove typy: jednak tady mame tokamak, pak GE ma tenhle typ v nove generaci, ktery se dokaze uz vyporadat i s vypadkem veskechy zaloznich chlazeni,
dale 4 gen uz umi vyuzivat i vyhorele palivo, pak treba Westingh a Toshiba vyvijeji male bezudrzbove reaktory, pro 50 tisic domacnosti, kam se 25 let nezavazi zadne paliva a funguje to neustale 25 let, levne, nenarocne - to by se obzvlast hodilo v SZ cechach, ted jsme tam prijizdeli, ty doly a ty 3 elektrarny co tam kourily, to bylo strasny na pohled !

hlavne ze nikomu od nas nevadi, ze na skvarovych haldach je taky zvysena radiace !

jj, nové generace reaktorů, jaderná syntéza, možná za "sto dvěstě let" antihmota...tomu fandím.

nakonec to dopadne tak, ze to asi bude vypdat jako ve Star Treku, az na to ze to bude spis o 500 let pozdeji a nedodrzi se ,,harmonogram" tam myslim to bylo tak, ze ten prvotni pohon ktery dosahnul warp 1, sestavily nekdy kolem roku 2030, to uz by musel ten Tocamak fungovat aspon jako nekomercni reaktor a na Mesici mela byt uz 30 let stala zakladna

expert v Hydeparku myslim rikal, ze ty elektrarny co dokazi vyuzivat to vyhorele palivo, se zacnou pouzivat nejdrive tak za 20 let (no ona se ta elektrarna stavi 10 let i v tom japonsku u nas 2x dyl)
takhle to ale asi opravu dale s tim jadrem nejde, v JAP neni zadna katastrofa,

energetiku nezavrhovat, ale radikalne prepracovat zada si to renesanci, odprostit to od tech vydelku soukromych firem, dat to poradne do ruky odborniku, jinak naopak ten pripad ve Fukusime svedci o tom, ze to je naopak spravne, reaktory tam uz jsou 40 let a nyni to vydrzelo zemetreseni (relativne vydrzelo) o sile 9, ktere je 1X za 1000 let a pocitalo se s tim ze to nikdy nenastane, misto totalni apokalypsy tam je jen par ,,skrabnuti"

sry, jaderná fůze (ten tokamak, slunce)

cili samozrejme slucovani, ne rozbijeni, He, H atd
(taky pry existuje stejne mnozstvi anti-hmoty kterou nikdo nikdy v zivote nevidel, ale vedci veri ze existuje a je ji udajne stejne mnozstvi jako hmoty . .)

Tady jenom trochu pozor na pojmy, antihmota má tu hloupou vlastnost, že při styku s hmotou dochází k jejich anihilaci. Sice to není tak velké rodeo, jak bylo prezentováno ve Star Treku, ale stejně je to docela patálie, vzhledem k tomu, že kdyby se někde schovávalo přibližně stejné množství antihmoty jako je hmoty, tak by obojího neustále ubývalo (i když myšlenka na tajemné antihmotové galaxie, které jsou od běžných odlišitelné jen na základě rentgenové a gamma signatury anihilačních jevů je natolik populární, že to dotáhla až na anglickou wikipedii).

Ovšem věří se, že relativně těsně po velkém třesku byly přítomny jak hmota, tak antihmota, z nichž ta první byla v mírném nadbytku, díky čemuž zde v současnosti skotačíme (proč tomu tak bylo ale, alespoň pokud je mi známo, nikdo nic určitého neví).

Co se týče rozložení hmoty ve vesmíru je v současnosti populární teorie "matter-dark matter-dark energy".
(viz http://en.wikipedia.org/wiki/File:DarkMatterPie.jpg... ). A je to právě ta tajemná temná energie tvořící téměř 3/4 veškeré hmoty ve vesmíru, o které nikdo nic neví.

No ono to s tou tsunami bylo trošku jinak. Tedy pokud budeme věřit odborníkům geologům. Při zemětřesení o této intenzitě pokleslo celé pobřeží v této oblasti o více jak jeden metr. A právě proto se ta přílivová voda převalila přes hráze. Samozřejmě že jsou tu dvě otázky. První zní: proč postavili tu hráz jen o jeden metr vyšší než byla počítána nejvyšší přívalová vlna? Druhá zní: a nebylo to způsobeno postupným zanášením dna pobřeží náplaveninami z řek, a proto výška hrází nestačila?
A k "Pozitronovu" příspěvku z 6.4.2011, 20:48hod a názoru volajícího asi toliko: jak si kdo představuje že se má šetřit el. energií, když se nyní všichni politici a ekologové zbláznili (za mohutného přispění lobistů energetických společností) a prosazují výrobu aut s pohonem na elektřinu. To znamená nutnost dalšího zvýšení výroby el. energie, protože jí bude stále nedostatek z důvodů uměle vyvolané potřeby. A s tím šetřením také opatrně. Čím víc se bude šetřit, tím úměrně se bude zdražovat el.energie, neboť enegretickým společnostem poklesnou zisky (v našem případě i státu, neboť je majoritním vlastníkem ČEZu), vedoucí špičky koncernů by si museli snížit nebo docela odpustit odměny a to by přece nešlo. A kdo je staršího data "výroby" si jistě vzpomene na komunisticko-socialistickou kampaň někdy z přelomu let 1970/80 s názvem "Nesvítí někde zbytečně?" A co se stalo poté, když lidé začali šetřit a hlídat si spotřebu elektřiny? Zdražení.

Dobře řečené, škoda že nejde dát víc bodů z jedné IP

U podniků to bylo ještě lepší-co jsi jeden rok ušetřil, o to jsi další dostal menší limit.

Ono stavět cokoli na pobřeží, otevřeném do oceánu, navíc v tektonicky aktivní zóně, je samo o sobě hovězina na entou! kdyby ty jaderky byly na druhé straně ostrova, tak tenhle problém nikdy nevznikl. Takže za katastrofu nemůže jaderná energie, ale lidská blbost!

To se nas netyka. Je to prilis daleko. Na zemi bylo odpaleno nekolik set atomovych pum a pod zemi nekolik tisic jadernych explozi, ale vsechno to bylo mimo obydlene oblasti. Proste prilis daleko na to, aby se to nejak dotklo obytelstva v okoli. Vetsinou to bylo v Nevade a Semipalatinsku.

Na téma Fuck ušima je dobrý článek psaný odborníkem zde:
http://www.osel.cz/index.php...
Doporučuju hlavně diskuzi

Mimochodem tady je graf porovnání rizikovosti různých zdrojů energie - počet mrtvých na terawathodinu energie:
http://notrickszone.com/wp-content/uploads/2011/0... ...

Dobrý článek

Njn, lidi jsou strašně lehce manipulovatelní, stačí mediální masáž a někteří pomalu nasazují igelitové pytlíky na hlavu Co jsem četl za posledních pár dní v médiích tak Němci údajně plánují jádro opustit úplně. Nevím jestli je to pravda, předvolební populismus nebo jen česká média zase pečou kachny (nechce se i věřit že by fakt byli tak vymletí), ale pokud by se to náhodou stalo pravdou, tak nás čeká ještě kopec srandy. Nejen že by znamenalo opět solidní zdražení elektřiny, ale s velmi velkou pravděpodobností se můžem těšit taky na pěknou sérii blackoutů, dost možná po celé Evropě. Ale co, 2012 bude konec světa, tak do té doby už to nějak doklepem

Jinak se omlouvám, že jsem to zas vytáhl, ale záměrně chci rozpoutat diskuzi třeba i zde a doufám, že to snad osloví i nějaké odpůrce jaderné energie (asi naivně...), protože mě docela štve to mediální démonizování jaderek. A jsem rád, že existují i rozumní lidé, jak je vidět i tady. Jen je škoda, že nejsou slyšet tak jak zelení blázni. Bohužel masy lidí se dívají na bulváry typu Nova a Prima a ti nepřináší seriozní informace.

proc ? vzdyt tem lamam to stejne nepomuze, ja jsem sam videk jak znamy sileli na rekreaci z toho, kdyz tam mlhave z BBC (coz bylo anglicky) si prelozily jako ze ta radiace je uz zachycena az v Tokiu, ze to jde do vody, ze stahuji potraviny, pritom sami hov* vedi co to je radiace, ozareni, prima kontaminace radioaktivnimi prvky . .

jj, proto jsem podotnul že asi naivně. Ale aspoň pokus. Asi nemá smysl vyvětlovat rozdíl mezi radiací samotnou (ionizující záření) a spadem, že poločas rozpadu toho jódu je 8 dní a cesia podle toho výborného článku, na který sem odkaz, asi 30 dní, což je nic. Nemá smysl vysvětlovat, že se případný mrak v atmosféře rozptýlí a u pokud se dostane k nám, tak půjde měřit tak maximálně nějakými spektrometry (a naše patřičné monitorovací stanice to umí)...ale aspoň naivní pokus

"na který sem dal kdosi odkaz"

a muzu se jen poradne zeptat na to zareni ? mame A B G (alfa, beta, gamma)
jak to presne je, tohle jsme prolitli strasne rychle a jeste hur si to zapamatovavali ve fyzice, proti alfa by snad mela ochranit i ctvrtka papiru, proti B olovo a proti G nekolik desitek cm vrstva betonu ? tady jde snad o to ze tam je A a B

Alfa záření je proud jader helia - není nebezpečné, má malou rychlost , beta je proud elektronů a taky není nebezpečné, elektron má malou hmotnost a brzdí ho jeho elektrické pole (nebezpečné je jen při velké intenzitě) ale gama jsou vysoce energetické fotony (s větší energií než rentgenové záření) a to je právě nebezpečné. Když zasáhne atomové jádro tak může způsobit jeho přeměnu - tím ničí biomolekuly, trhá chemické vazby a mění prvky a ničí genetickou informaci

U alfa, beta a gama záření se v uvedeném pořadí násobně zvyšuje pronikavost materiály a lidskou tkání, ale snižuje ionizační schopnost, která je pro účinek na lidský organismus rozhodující. T.zn., že alfa nebo beta zářič jsou při vnějším působení na organismus relativně málo nebezpečné, ale při vnitřní kontaminaci(požití nebo vdechnutí) jsou naopak nebezpečnější než gama zářič. Pro lepší pochopení účinku gama záření byl zaveden pojem polovrstva, která stanovuje, jak silná vrstva materiálu (v cm) sníží pronikavost gama záření na polovinu (olovo 2cm, zelezo 7cm, beton 10cm).

diky

taky máš ještě neutronový záření.

Jinak to alfa sice daleko nedoletí a zastaví se i o papír, ale pokud se zrovna zastaví o tvojí kůži nebo třeba sliznici plic, tak sice do hloubky nepronikne, ale na povrchu udělá větší škodu než beta nebo gama - je to totiž nejtěžší částice a má největší ionizační účinky.

Ve fukušimě maj myslím všechny tři typy (+ neutrony v reaktorech) - ono třeba Cesium 137 je gama zářič. Pro víc informací se podívej sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rozpadov%C3%A1_%C5%9... ...
- u každé rozpadové řady uvidíš, jaký typ záření při tom vzniká

diky

Alfa a beta záření nepředstavují zdravotní rizko, obě tyto složky produkuje v hojném množství každá zářivka. (Kdysi byl podán patenet na ,,věčné světlo", šlo o naprosto běžnou zářivkovou trubici, do níž byl vpraven beta zářič, životnost byla přes deset let, trubice svítila 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, spotřeba energie NULA, alfa a beta záření naprosto spolehlivě pohltil luminofor a sklo,jenže patent tiše hnije v dobře zabezpečeném trezoru). Nebezpečné a nejvíc průrazné je pouze gama záření.

Kdyz chces vyrabet eletrinu, tak musis byt schopny ji dodavat, kdyz ji potrebujes, ne kdyz jsou vhodne povetrnostni podminky. To plati o vsech alternativnich zdrojich, jako jsou slunecni, vetrne apod.
Ty nedelaji nic jineho, nez ze zpusobuji vykyvy v energeticke siti, ktere pak tepelne, vodni a jaderne elektrarny musi vyrovnavat.

Je super mit 600 vetrniku, ale co budes delat, kdyz zrovna nebude foukat vitr? Reknes lidem a tovarnam sorry, musite pockat?

pokud by se u pobřežních států rozšířily tzv. příbojové elektrárny, tak by to nemuselo být jen o krytí špiček - ty by byly schopny dodávat vcelku kontinuální proud (slapové síly fungují pořád) a navíc by nehyzdily pobřeží jako větrníky.

To je zase důsledek toho že někdo rychleji jednal než myslel a řekl jen A a už ne B. Součásti každého nestabilního zdroje by měl být ze zákona stabilizující prvek, třeba baterie nebo vodíkový vývíječ+vodíkový generátor proudu nebo něco podobného, i kdyby to měla být pitomá nádrž na tlakový vzduch(+kompresor který dokáže tlačit a puštěný naopak i generovat skrze alter. proud).

To je sice pěkné, ale přibližně 600-700 těch větrníků nahradí jeden jediný atomový reaktor. Rozdíl ve velikosti zastavěné plochy je myslím celkem velký.
Ten vodíkový generátor el. energie, k tomu je potřeba získat vodík, a jeho výroba je energeticky nákladná a aby tyto nebo jiné baterie měly nahradit třeba vodní elektrárny (které-hlavně myslím přečerpávací, u nás, mám dojem, slouží i jako ty "vychytávače špiček"), musely by být přímo obrovské a opět na jejich nabití by bylo potřeba hodně el. energie. Tlakový vzduch? Aby jedna tlaková nádoba, nebo jejich soustava, mohla vyrobit dostatek el. energie po dosatečně dlouhou dobu, opět by musely být přímo obrovské a zase nemalá energie na výrobu tlakového vzduchu. Takže 600-700 větrníků (přibližně 700MW) místo jednoho reaktoru. V jedné elektrárně bývá několik reaktorů, dejme tomu 4 reaktory po 1GW. To je nějakých 3700 větrníků. Jaký bývá rozestup mezi větrníky? Průměr rotoru je tak 70m, rozestup bývá myslím několikanásobek, dejme tomu 250m. 3700 turbín může být čtverec o 61x61 turbínách, potom větrníková náhrada jedné jaderky zabere území nějakých 15x15km! To je jen hrubý odhad, ale asi tak bych řekl, že se ten rozdíl pohybuje. A u solárek to bude podobné.

A k tomu ty baterie nebo tlakové nádoby na pokrytí odběrových špiček. Takže zase další obrovká vetrníková pole, abychom to mohli nabíjet a tlakovat, další velké území, abychom ty obrovské baterie a tlakové nádoby měli kam umístit...a kde budeme pěstovat obilí, kde budeme bydlet? Kde budou lesy, louky? Děkuji nechci. Ani se mi už nechce počítat kolik místa by zabrala soustava Pb akumulátorů, aby dokázala dodávat 1GW po 1 hodinu při 230V. A navíc ty turbíny v elektrárnách vyrábí poněkud větší napětí. Tohle nahradit akumulátorama by byl nemilý technický problém. Vyřešit by to šlo, ale bylo by to šílené.

Polovodičové měniče nejsou problém a jsou malé stačí nastřídat SS a pak už stačí obyč trafo, nevím co je na tom šíleného.

No to je sice pravda, měniče jsou relativně malé, ale šlo mi spíš o to pomocí baterií vyrobit napětí 6 nebo 22kV nebo kolik turbína v běžné elektrárně vyrábí, a ještě aby to třeba 1GW bylo schopné dodávat alespoň hodinu, ale spíš i víc. To samé ty další možnosti, třeba ten tlakový vzduch. V podzemí...to tak vykutat jeskyni o velikosti města To je zhruba střílím, ale myslím že by to bylo nereálně obrovské. Ono by to totiž muselo pokrýt VÝPADEK nějaké té větrné elektrárny, dnes se pokrývají zvýšené obděry, a to ne jen kvůli poklesům, ale i kvůli výpadkům sítě. Jinak může nastat i backout.

No pokud se ti chce tak si to spočítej, já vím že pro fabriku stačí 2x100kW tlakový vzduch což je i s nádržemi 10x10m chajdaloupka.
Zálohovat 1GW... větrákárny takových rozměrů jsou ojedinělé, běžně je třeba zálohovat řádově menší výkony takže no prob.

Sorry, trochu hrušky s jabkama , jednak jak pro kterou fabriku, jednak ve fabrice je tlakový vzduch použitý pro pneumatické pohony hlavně. Kdyby ty nádoby nebyly průběžně tlakovány (->energie zvenku), tak ten tlakový vzduch bude za pár sekund pryč. Co sekund, u nás bys možná tak 3x mrkl. Kdežto pro pokrytí výpadku těch větrníků by to muselo dodávat kontinuálně potřebný výkon třeba i několik hodin bez toho, aby to potřebovalo energii zvenku. No a ta rozloha větrníků a solárek...děkuji nechci.

Jo a to ještě máme po fabrice a u mnohých, na tlak náročnějších strojů vyrovnávací tlakové nádoby (obdoba kondenzátoru v elektronice řekl bych).

Když seš chtrej jak rádio tak vymysli něco lepšího, brblat umí každej.

Nebrblu, jen se snažím shrnout pro a proti.

a to je prave ten Tokamac, 60-70 (nebo i nekolik set) beznych reaktoru, nahradi jeden termonuklearni o velikosti 1 panelaku / sidliste, na vetrniky je to nekolik tisic, na slunecni panely cela plocha Afriky

Pro výkony v řádech megawatt jsou šílené rozměry, cena a nutnost chlazení komponent takovéhoto měniče.

Ale prdlačky, v energetice se dokonce plánují využívat SS VN linky (zpětný vodič zem) a tam jsou teprv měniče.

A ještě jeden rozdíl řekl bych. Dnes to "vychytávání špiček" spočívá v pokrytí zvýšeného odběru. Jaderky, stejně jako třeba staré uhelky vyrábí energii kontinuálně. Když to nahradíme větrníkama nebo solárkama a přestane foukat nebo bude málo slunce, tak budem v pytli jak Baťa s dřevákama. Pokrýt nějaký takový větší výpadek elektrárny by nebyla žádná sranda, parádní blackout.

To je jedno, když už se do toho lidi pustili mělo by se to zlepšit a ne nadávat kolik to zase zabere místa. Mimochodem zásobníky tlakového vzduchu můžou být podzemní v několika patrech akumulátory to samé, vodík to samé. Že takové převody mají nižší účinost a ztráty to vím ale pořát lepší než rozhoupané el. rozv. soustava a horké zálohy kde se protopí IMHO daleko víc než jsou tyhle ztráty. Já tvoje argumenty chápu jako věcné ale nezasazené do kontextu, v kontextu jsou tyto argumenty prázdné.

Otázka je, jestli je to, do čeho se hlavně "zelení" pustili je dobré pro široké rozšíření a nahrazení prozatím jaderek. Jako místní alternativy proč ne, ale třeba ty větrníky a solárka místo zaberou daleko větší. Já spíš jako hlavní zdroje energie v rámci planety vkládám naději do nových typů reaktorů, jednak bezečnějších a jednak schopných zpracovat i to vyhořelé palivo, taky do jaderné fůze a možná (toho se už asi nedožiju) antihmoty. Případně i do využití energie vln na pobřežích, jak tu zmínil Al winter..., to zní taky slibně jako účinný pomocný a možná pro mnohé země i jeden z hlavních zdrojů energie.

To já taky jsem pro jaderky a fůzi atd. ale jaké jsou alternativy ? Já jenom říkám jak pořešit stávající věci aby nedělali víc škody jak užitku nic víc.

Neříkám že jsem proti alternativám. Větrníky, solárka, geotermální energie, vodní elektrárny, energie vln proč ne, tedy tam kde je k tomu vhodné prostředí. Třeba Quebec má myslím jako hlavní zdroj el. energie vodní na severu a myslím že tím napájí i kus státu New York. Proč ne, ale řekl bych, že to není všespasitelné a jako hlavní zdroje celé planety to není vhodné.

Vidím že se shodnem, souhlasím. Já se na začátku ozval jen proto že mi není jedno co alternativní zdroje typu solárka a větrníky dělají se sítí, nechci je zakazovat ani propagovat.

Jo to je pravda, nejsem energetik, ale co jsem slyšel od dvou kamarádů pracujících v energetice, tak to umí dělat bordel. Asi jsem tě před tím nepochopil, ale pokud jsi myslel místní vyrovnání těch výpadků u menších elektráren a jinak konvenční zdroje nechat, tak to souhlasím, to by možná šlo i těma bateriema.

Alternativne riesenie je v podobe decentralizacie zdrojov a to az do takeho extremu, ze kazdy bude mat vlastnu vyrobu el.energie doma ako ma napr. bojler na teplu vodu alebo klimatizaciu. Nieje to az take nemozne, vsetko zavisi na cene.

pro všechny, kdo jsou tak předpos*aní z drobné radioaktivity kolem Fukushimy:
Najděte si něco o atolech Eniwetok a Bikini. Jen na těchto dvou místech odpálily Spojené státy 66 atomových bomb. Atol Bikini je kvůli radiaci neobyvatelný dodnes (mimochodem, loni byl zapsán do seznamu UNESCO).

V poušti Nevada, zhruba 100 kilometrů od Las Vegas, provedly USA až do roku 1992 celkem 928 nukleárních testů. Z toho první stovka byla provedena stejně jako na atolech, tedy "open air". Teprve později se zkoušky nukleárních zbraní přesunuly pod zem. USA jich uskutečnily 828.

Ještě že se chudák Truman nedožil téhle bláznivé hysterie, která v tomto století oblbuje lidi a odvádí jejich pozornost od mnohem závažnějších problémů...

Přesně. Např. v r. 1961 se na světě provedlo skoro 140 nukleárních testů, jinak řečeno jeden jaderný výbuch každého cca 2,5 dne. A kupodivu pořád existujeme. To chce klid a nohy v teple

Jenom k tlakovýmu vzduchu-dobře se ovládá, skladuje-ale na jedný straně běží 100KW kompresor a na druhé se občas pohne pár desítek pístů s mechanickým výkonem řádově desítek wattů. Účinnost pneumatických strojů je prostě žalostná. Je nutno pamatovat na to, že zelené mozky počítají s tím, že asi tak 6,5mld lidí je třeba vyhubit a zbytek může žít ekologicky. Jaderné elektrárny je určitě hrozba a z každýho prů eru je třeba se poučit, ale máme několik lepších možností- smrt hlady, zimou.....

Nevím přesně jaká je účinnost přeměny alektro-pneu-elektro, to byl jen takový nápad bez počítání, další by mohl být třeba výškový vodojem (princip přečerpávací elektrárny). Kdo chce může přinést konkrétní čísla, bez toho se bavíme do větru. Každopádně 100kW kompresor->xxW je blbost jak trám.

Hodně pod 10%.

Nebyl by nějaký zdroj informací ? Chtěl bych si o tom přečíst víc nějak se mi to nezdá, google mlčí...

Gogle nemlčí-účinnost regulátoru, el.motoru, kompresoru, ztráty v potrubí do vzduchojemu,ze vzduchojemu, účinnost regulace tlaku vzduchu, pneumech. měniče, generátoru, přidej nějaké pomocné pohony....

No tak těď kecáš protože u účinnosti "tlak vzuch"->generátor jsem nenašel ani čárku.

Další udělátko na vykrývání špiček by mohl být obří setrvačník (který dokáže uskladnit a vydat opravdu hodně energie-využívá se toho při fyz. experimentech).

Fukušima I rozhodně nebyla stavěná na zemětřesení 9° (tedy - údajně 8,9°) Richterovy stupnice.
A navíc jde o hodně staré reaktory, které už dávno měly být v důchodu - kdyby provozovatelé elektrárny nebyli nenažraní a nehonili se za ziskem.
Takže jde zase jen o peníze.

az na to ze je modernizovali asi 3x, ono jde taky o penize, Dukovany by taky meli uz byt v duchodu a polovina reaktoru ve Fr, De, Brit. a USA taky, ruske by meli byt vsecky . .

Ehm - Dukovany se také modernizují - neustále a průběžně ...

stejne jako ty stare ve Fuksimne

V Dukovanech nehrozí cunami ani 8,9° Richtera.

jses si jistej ? co treba naraz letadla, atomova bomba, megapovoden, protrzeni prehrady, dopad / vybuch meteoritu / komety (Tunguska), dulni otresy, propady podzemnich jeskyni, podzemni pozar uhelne stroje, vyrony plynu, erupce vono by se toho naslo . . ,
i to zemetreseni by mohlo nastat

na náraz letadla jsou Dukovany stavěné. Protržení přehrady nehrozí a nějaká megapovodeň taky ne.

Důlní otřesy nebo propady jeskyní jsou taktéž hovadina - k čemu si myslíš, že se dělá geologický průzkum? A u takovýchhle staveb je dvojnásob pečlivý.
Požár uhelné sloje v místě Dukovan nebo Temelína taktéž pitomost, stačí si prostudovat geologickou mapu. Výrony plynů - a jakých?

Zemětřesení by sice nastat mohlo, ale ne 9ka a na náraz meteoritu nemůže být stavěné vůbec nic. A v případě atomovky je to už celkem šumák ....

je to hovadina, samozrejme, ale nikdo nerika ze neni uplne vylouceny, ze by to mohlo nekdy prijit, nejaka, hodne schovana a skryta podzemni sluj, by se mohla propadnout, megapovoden - to by mohlo klidne nastat, stacilo by, kdyby prselo mesic v kuse . . nejaka povoden, ktera prichazi jednou za 10 000 let, v Japonsku taky takhle prislo ted presne takovehle zemetreseni, v historii lidstva je dolozeno asi jen 3, 4 treseni o sile 9, jedno kdysi ve stredoveku zlikvidovalo pulku Ciny
(populace), nicmene zrovna o tom zemetreseni - Dukovany a Temelak jsou snad projektovany jen na 4 a 5 a silnejsi by mozna uz nevydrzely (byt tam je nejaka tolerance - podle p Drabove z Hydeparku CT24)

jo, ale my narozdíl od japonska neležíme na hranici pevninských desek, kde se to třese víceméně pořád. Tam je to daný geologickou stavbou Země, stejně jako v okolí tzv. Ohnivého kruhu každou chvíli soptí nějaké sopky:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_Ring_of_Fire...
- jako třeba Pinatubo, Mayon atd.

cesky masiv je sice pevny a stabilni zaklad, i kdyz tam jak jsou Dukovany tam uz myslim neni, resp neni moc silny . . . tam jsou spise uz usazeniny z druhohor

Víc jak třetí stupeň v Dukovanech, nebo Temelíně absolutně nepadá v úvahu, to by muselo dojít k dalšímu vyvrásnění Českomoravské vysočiny a proti tomu by byl rozsypání Dukovan jen ubohý čajíček.

... a najednou jsem pochopil, co je štěstí.
Je to tráva, do které si můžete lehnout bez obav z radiace.Teplá řeka, ve které se můžete vykoupat. Krávy a mléko, jehož se můžete klidně napít. Nebo městečko, které žije klidným, neuspěchaným životem, zotavovna, po jejíchž alejích se procházejí rekreanti, kupují si lístky do letního kina a navazují nová přátelství a známosti.
To všechno je štěstí. Ne každý si to ale uvědomuje.
Připadal jsem si jako kosmonaut, který se na Zemi navrátil z daleké a nebezpečné cesty do antisvěta.
Z knihy ČERNOBYL , autor Jurij Ščerbak

Doporučuji všem technokratům, bagatelizujícím zde havarii reaktorů, si to přečíst.(Není to dlouhé).
Autor úvodního příspěvku se bohužel mýlí. Japoncům se nedaří, ani nemůže. O tom, že mají věc pod kontrolou nemůže být řeč. Kontrolu ztratili už několik hodin po zemětřesení. Od té doby se už jen snaží ze všech sil minimalizovat škodu. Na účtování je příliš brzy.

Nikdo nic nebakatelizuje. Mám rád přírodu a záleží mi na ní, ale i techniku. A myslím že může existovat obojí souběžně a dobře.

Fukušima:
Elekrárny nezničilo zemětřesení! Problém nastal v extrémně velké vlně z moře, které vyřadilo chlazení. A mám dojem, že dnes jsou už známé technologie reaktorů, které by i tohle zvládly s daleko menšími problémy.
Pokud vím z ofic. zdrojů, tak uniká jód (poločar rozapdu 8 dní) a cesium (poločas rozpadu 30dní)
http://www.sujb.cz/...
Dále:
"Denní spad I-131 (aktivita vypadlá za 24 hodin z atmosféry na 1m^2 terénu) se pohybuje ve většině prefektur pod hranicí detekce, v prefekturách sousedících s prefekturou Fukushima je max. v desítkách Bq/m2 (nejvyšší hodnota byla dne 3.4. zaznamenána v prefektuře Toschigi – 75 Bq/m2)."

Příroda sama má oblasti s vyšší aktivitou, "víc Bq" (1Bq=1 částice za sekundu). Všimněte si

Černobyl:
http://www.osel.cz/index.php...
"Vývoj černobylské přírody poskytuje zajímavá poučení. Například je zřejmé, že bychom měli přinejmenším korigovat svůj názor na důsledky jaderných nehod. Zároveň je zjevné, že trvalá lidská přítomnost má na krajinu vlastně mnohem závažnější vliv, než brutální radioaktivita. Těžko říct, jak to vlastně interpretovat a morálně klasifikovat. Každopádně se můžeme radovat z rychlé změny dosud ultracivilizované krajiny na ucházející divočinu."
A mnohé dokumenty o Černobylu to dokazují.

Příroda sama má oblasti s vyšší aktivitou, "víc Bq" (1Bq=1 částice za sekundu). Všimni si mapy dávek záření, které měří na mnoha místech (Stejně tak se měří dávky záření i u nás).

K FUKUŠIMĚ:
Ano, zemětřesení to nebylo, ale je to vlastně jedno. Podstatná věc je, že nesmí nikdy (!) selhat chlazení. Ale jak je vidět, jistotu nemá člověk nikdy, i kdyby zálohoval 3 až 100 krát. Je to jen o pravděpodobnosti. A ta nikdy nebude nulová. Z toho plyne, že 100% bezpečné vaření vody na atomovém reaktoru se nikdy konat nemůže - ostatně tak je to se vším. Rozdíl je jen v tom, že následky havárie obvykle můžete likvidovat prakticky hned, zatímco s radioaktivitou se prostě žít nedá ještě dlouho poté.

K POLOČASU ROZPADU:
Doba, za kterou se rozpadne jeden konkrétní atom, je zcela náhodnou veličinou, ale pro dostatečně velký počet atomů je poločas rozpadu dobře definován, tedy:
Poločas rozpadu je charakterizován dobou, za kterou se rozpadne přesně polovina vzorku.
jód I-131 (poločas rozpadu 8 dní)
cesium Cs-134 (poločas rozpadu 2 roky)
cesium Cs-137 (poločas rozpadu 30 roků)

Některé zprávy ve sdělovacích prostředcích nejsou dostatečně přesné, což může pravděpodobně vzniknout při přílišném zjednodušování. Při havárii jsou uvolněny stovky radionuklidů, většina z nich má skutečně velmi krátký poločas. Ty které mají význam z hlediska ozáření člověka jsou zejména jod a cesium. Jod zůstává v v životním prostředí po dobu několik poločasů (za 10 poločasů tj. 2 až 3 měsíce je ho už jen tisícina) cesium samozřejmě zůstává v životním prostředí mnohem déle - úměrně jeho poločasu a migruje postupně do půdy.
25 let po Černobylu je např. zhruba 10-30 cm hluboko.
(Ing. Irena Malátová - SÚRO)
http://fukusima.protebe.info/polocas-rozpadu-jodu-cesia...

Takže jásavý tón článku na www.osel.cz tímto poněkud vyprchal, kontaminovaná krajina okolo Černobylu zůstane "krásnou divočinou" ještě hodně dlouho.

Každopádně sledujte vývoj i nadále. K lepšímu se to asi začne obracet, až japonci utěsní úniky a jakmile začnou místo zalévání vodou betonovat. Možná přimíchají do směsi i trochu bóru a olova.
Jak napsala před časem Ing.Drábová: japonci teď budou potřebovat Ukázat celý příspěvek

S tímto souhlasím. Do té vody prý Japonci ten bór přimíchávají, takže by měli neutrony vychytávat. Taky souhlasím, že 100% to nebude bezpečné nikdy, ale 100% bezpečné a 100% bez záporů není nic. Co to trochu sleduju, tak to vypadá, že se jim v té Fukušimě daří, tak snad se jim bude dařit i nadále. Myslím si, že na tu hrůzu co tam měli (myslím tu přírodní), to zvládají dobře a smekám před nimi. Vím že ty moje výkřiky tady zní možná "bagatelizovaně", ale chtěl jsem nějak prostě reagovat na hysterii mezi lidmi a v bulvárních mediích. Samozřejmě to není sranda, ale bulvýrní media nepřináší objektivní a odborné (popularizované pro masy) informace od odborníků, což je podle mě špatně.

Jinak k tomu Černobylu. Určitě tam ještě bude radioaktivita (jaká je tam její úroveň v dnešní době vlatsně?), ale konrétně tam mně fascinuje, jak se s tím dokázala příroda vypořádat. Příroda má prostě tvrdý kořen, my můžeme zničit tak jedině sami sebe, svoji civilizaci.

Pozitron [89.103.144.xxx - při vší úctě k tobě - upozorni redakci, nebo adminy na ty tvoje klony.
Kdo má proboha hlídat, kdo je kdo?
Pozitron [188.246.111.xxx]

Přistupuju sem z více míst. Zaregistrovat se mi jaksi nepovedlo, ale ještě to asi zkusím.

Pozitron [188.246.111.xxx] - tak to sorry - ale tu registraci ještě zkus.

nejsi sám. Osobně mi ty moje nepovedené rádobyklony lezou na nervy natolik, že jsem se zaregistroval a normálně tu jinak funguju pod novým nickem (nebudu prozrazovat, ono už lidi poznaj, zda ty rady za něco stojí nebo ne)

tak myslim ze ti intelignetnejsi ekoaktivisti nevidia problem tak v jadre samotnom ako skor v dodrzovani bezpecnosti a dostatocnej ochrane.

priznajme si zase ze keby bolo vsetko tak ako ma byt (JE by boli stavane nie len na svoju dobu zivotnosti cca 30r, bezpectnostne predpisy by pocitali aj s extremnymi vecami co sa mozu stat, odpad by sa recykloval alebo ukladal tak ako by sa mal, nie na tektonicke zlomy, do mori, oblasti ohrozenymi zaplavami, do povrchovych ulozist a pod.) tak by nebolo koli comu kibicovat a na co sa (kolkokrat opravnene) stazovat.

Inteligentní ekoaktivista je jako inteligentní policajt-není vidět a neutkví v paměti. Navíc ho ostatní rychle uklovou a exkomunikují. Z ekologie je dneska náboženství s dogmaty, o kterých se nediskutuje a živí se jí lidé,kterým stačí omílat pá frází dokolečka dle svatého Josefa G.- viz sv. Kateřina J.

ale prave intelignetny ekoaktivista je asi jediny efektivny druh ekoaktivistu,lebo sa o svoju viditelnost nestara, ale sam robi veci,ktore robit moze a nepresvedcuje a nekibicuje do ostatnych skor nez ma zametene pred svojim prahom...

ale suhlas v tom ze su vymierajuci druh. kvazi ekologia je v sucasnosti skor druh biznisu nez nejakou konstruktivnou snahou o zmenu. je skoda ze v sucasnosti existuju iba extremy na oboch stranach spektra, a je to iba poza namiesto nejakeho realneho konania...

Omlouvám se za -, uklikl jsem se, chtěl jsem dát +

jo, jinak, koho by ta problematika více zajímala, tak tady se celkem rozrůstají stránky s informacemi:
http://www.suro.cz/cz/rms/informace-statniho... ...

zdroj je více než důvěryhodný a jsou tam celkem jednoduše vysvětleny i některé používné jednotky a veličiny.

a kdyz v tom teda nejde zit, tak ven s tim vazenni odbornici, lidi v Jachymove jezdi schvalne do lazni a nechavaji si ve vanach na sobe probublavat radonovou dobu, tj vodu ktera obsahuje RADON !

a taky napriklad ziji lide v tomto meste: http://www.youtube.com/watch...

Taky do sebe lidi cpou acylpirin, který prožírá žaludek. Nebo cytostatika, která ničí játra. Nebo nechávají zmrazit tuhým CO2 a řezat do sebe nožem.

Ani mě moc nevadí jaderné elektrárny, jako spíš to, že tu po nás zůstane pár stovek let ( možná i déle) jaderný radioaktivní odpad. Za chvíli už ho nebude kam dávat a bude ho mít každý za barákem! Skvělá představa...

Ve vývoji jsou JE které budou moct používat recyklovaný "jaderný odpad" jako palivo. nevím kaž až může recyklace zajít, na to by musel odpovědět nějaký odborník ale nemyslím si že je to neřešitelný problém - možná jde ozažováním vyhořelého paliva pomoct mu v rozpadu a tak vyčerpat jeho radioaktivitu.

Možná bude tenhle odpad jednou hodně cenná surovina. I když ideální by bylo jeho uskladnění v atomových bunkrech pod Prahou, pak by možná byla kontrola na úrovni- ono by se těžko přimhuřovalo oko, jako když je to někde v Jižních Čechách...

A ještě- co je s jaderným odpadem z přírodních reaktorů?

vono de tak trochu taky o to, ze ty kontaminovane castice pronikaji do pudy a postupne zapadaji niz a niz a na povrchu uz nic moc neni, jako v tom Chernobylu

Tak tak, třeba 10 až 30cm už za 25 let... (nic moc, jako v tom Chernobylu)

Čili co ? Pastviny ?
a tak za 50 let mělká orba - když se zadaří ?
voda z cisteren...
super
trochu přemýšlej, doktore č.64

Pozor, to není žádný doktor ale DebilrokuNo64

v Chernobylu jsem sice nebyl ale chystam se tam (asi), jinak mista tam jsou vykyvy zvysene radiace ale clovek tam muze standartne stravit 1 den, muze si s sebou vzit jidlo, dokonce by snad i mohl jist to co tam roste, nemusi na sobe mit zadny zvlastni odev a po odjezdu nemusi prochazet zadnou dekontaminaci ani nemusi spalit saty, muze si je normalne nechat na sobe

Váš záměr mohu jen podpořit. Dokonce bych Vám doporučil emigrovat tam. V Pripjaťi je spousta volných bytů, určitě si vyberete. A nejen to, budete v širokém okolí ten nejchytřejší (asi). Spousta lidí na poradně to přivítá.

á MS a jeho druha IP ?

nahodou to takhle presne JE, protoze se tam chovaji domaci a divoky zvirata, dokonce tam je rezervace Kone Prewalskeho ! a zadne geneticke mutace, jestlize tam meli nejake psi ci kocky choboty, inkoustove vacky a podobne veci, tak to bylo ihned v te orvni generaci, jeste pak druhe ale pak to vsecko vymizelo, byt nejake stopove mnozstvi v organismech maji cas od casu zaznamenano,

ovoce se tam smi jist uplne v pohode, akorat ohryzek se musi zakopat 3 metry pod zem

Jsem na palubě zastánců jaderek, z pragmatických důvodů.
Ale,docela dobrou otázkou pro mne je, co by se stalo, kdyby třeba jen čistý loňstý zisk ČEZu ( 50 mld) byl věnován na výzkum alternativ. No a o desetiletém zisku už ani nemluvím.

Jo, to je pravda. Tohle je druhá stránka věci, zisky mají závratné a řekl bych, že ne jen ČEZ, ale i energetické firmy v zahraničí. Kdyby se alespoň část zisku vložila do výzkumu třeba i té jaderné fúze...ale ono je to opravdu hlavně o penězích na straně "zelených" i energetických korporací. Připadá mi, že o přírodu jde už jen lidem u pivních diskuzí v hospodě nebo tady na internetu.

me by zajimalo co ted melou experti z radia na tema ,,ABL ve politice a privatizovani politiky"
a taky sem zaznamenal ze studenti co maji ted maturovat, jsou na tom celkem (psychicky) spatne a ze kvuli tomu ze ten Dobes jde ihned (asi) pryc, tak jsou ti maturanti z toho celkem nesvy, vsichni navic vedej ze at to dopadne tak jako tak, tak horsi ministr skolstvi nez byla ,,kozyna" Buzkova a Langer na vnitru to uz nikdy v nasich dejinach byt nemuze . .

jsem pro dostavbu Temelina a stavbu dalsiho bloku v SZ cechach, kdyz clovek vidi tu tezce kourici Tusimice3, tak se dela z toho spatne !

Maturita neni o tom, jaky vul je zrovna ministrem skolstvi. A od maturanta se da ocekavat aspon takova mira inteligence, aby to pochopil (jinak se na tu zkousku muze vykaslat rovnou).

Ono by možná stačilo část zisků investovat do bezpečnosti současných elektráren. Problém je, že při zvýšení investic by se pravděpodobně rozvíjel super-, hyper- a ultramanagement, vzniklo by spousta nových úřadů,ale s vlastní výzkum by se stejně neurychlil.

CEZ musi predevsim naakumulovat dost penez, aby mohl zacit stavet dalsi dva bloky JETE.
Alternativy jsou sice pro zelene mozky hrozne cool, ale energetickou situaci neresi...

ČEZ akumuloval hodně, akumulace probíhá mimo čistý zisk.

To je mozne, ale nejdriv je treba ty penize vydelat.

Souhlasím, ale čistý zisk je čistý zisk, z to se nic nestaví. Pokud firma plánuje velkou investici, tak může uplatnit odpočet z daně na budoucí investici. Tzn, investice je předem započtená.
Vydělat si na investici je účetně jiná věc.

Při hospodaření s nakradeným majetkem, českými platy a západními cenami to není takový problém.