Frekvence Ram - ma smysl upgrade na vyssi?

Zdravim, mam ramky od Samsungu 2x8 GB DDR3 1600 MHz s CL11, ktere jsou dual rank (double sided), command rate maji nizky 1T a zapojene jsou v dvoukanalovem radici, jak ma byt. Mam nove desku s chipsetem Z97, stara H81M odesla, kde je moznost vyuzivat ramky az na frekvenci 3000 Mhz, procesor mam ctyrjadro I5 4690 a grafiku GTX 980. Otazka zni, ma smysl premyslet o vymene ram s agresivnejsim casovanim a vyssi frekvenci? O kolik by se zvysil vykon? Me hodnoceni pocitace na cpu user benchmark je zde: https://www.userbenchmark.com/UserRun/18274535Ramky jsou uplne dole, memore bandwith v multicore 21.7 GB\S a single core 19.8 GB\S a latence je 63 ms. Bohuzel vubec nevim, jestli ta cisla jsou dobra, nebo co o to nich presne vypovida.

Odpovědi na otázku

kolik procent ti přinese nárůst vykonu versus cena?

Na to se prave ptam a zajimalo by me to. Jedna se o pameti DDR 3 2400 MHZ s CL11 Corsair s XMP profilem, na ktere bych musel doplatit cca 300 kc ale taky samozrejme litat kvuli tomu na postu s prodejem svych pameti a vyzvednout tyto. Proto se ptam, jestli to ma vazne nejaky smysl. Jde mi vicemene o hry, programy moc neresim. Nejake testy jsem hledal, ale nenasel jsem nic poradneho, kde by byly porovnane ve hrach ddr3 1600 mhz ve stejne sestave proti treba tem 2400 mhz a vys.

U takového stroje by mě zajímala jen velikost, nějaká frekvence nebo latence, who cares.

Nech to, jak to je. Přínos má hlavně kombinace dual rank a 1T, pokud je to stabilní. Můžeš zkusit přetaktování na DDR3-1866 - ty Samsungy by to mohl zvládnout bez zvedání napětí na CL12 podle JEDEC.DDR3-3000 dual rank neexistují. Reálně seženeš v dual rank ještě DDR3-2133. Vyšší frekvence je v dual rank možná jen u některých desek s T-topology.btw: investice do LGA1150 nemá smysl, leda pokud desku a komponenty dostaneš zadarmo. Takový Ryzen 3 3200G je proti i5 v LGA1150 trhač asfaltu a máš výhodu v podobě moderní platformy a záruky.