Frekvence nonK procesoru vyšší, než maximální turbo

Zdravím. Mám procesor Intel I5 4460 na desce GA B85-D2V rev. 2. V počítači je dále 8GB DDR3 1600, GPU RX 580, zvukovka ASUS DX/DG, SSD 120GB SATA3 a 3x HDD 7200 ot. Zdroj je Silverstone platinum 650W, nový zapojen včera.Koupil jsem to za pár korun, přidal GPU, zvukovku, chladič na CPU a vyměnil zdroj. Když jsem to sestavil a zkoušel hrami a benchmarkem OCCT, Měl jsem při tom zapnuté CPU-ID a GPU-Z. Zjistil jsem něco co jsem ještě neviděl - maximální turbo procesoru je o 50 Mhz vyšší, než udávaná výrobcem. Ten udává 3,4 ale podle checkovacích programů měl maximálně 3,45. Přitom Bclk má být 100mhz, je ale reálně nějakých 99,5, takže v defaultu má asi 3,18 Mhz. Viděl jste to někdy někdo? Co se týče teploty CPU tak i v půlhodince OCCT - v tom nejtěžším testu, kdy se testuje zároven CPU, GPU byla teplota procesoru max 60 st.Jo a ještě perlička, zdroj jsem zapojil, připojil do zásuvky a zapnul vypínač - zdroje - a ten rázový proud vyhodil jistič - 13A charakteristika vedení. Na zdroj mám 5 let záruku a stál mě půlku běžný ceny. Stalo se to jen jednou a jen při zapnutí vypínače zdroje. Počitač startuje bez problému.

Odpovědi na otázku

To bude nejspíše chyba toho monitoringu ať na straně SW či HW, taky se mi čas od času stalo že frekvence reportovaná byla vyšší než to co jsem nataktoval a to i o víc než 50MHz. To platí i tu frekvenci FSB.Teplota 60°C, to je naprosto ok, to CPU neumí topit když je strašně podtaktované, bylo to low budget CPU.S tím zdrojme, mě už vyhodilo jistič lecos po tom co se to zaplo, pokud to není pravidlo, vůbec bych to neřešil

i5 4460 byl low budget cpu? Buď si něco pletu, nebo nevim, ale já 4460 měl (stejně jako pozdějui 4570 a pak i i3 4170 pokud jde o Haswell) a teda nevím přesně kolik stál (cca 5000,- myslím) ale určitě to nebyl low budget procesor... to spíš bývaly ty 4170 (a i přesto pořád slušné cpu).

LGA115x je low-cost platforma. Se s tím smiř. Z prasete koně neuděláš, ani když mu dáš zlaté sedlo.

Řešit zdroj nechci, je to normálka na vstupu jsou velké kondenzátory a ty mají obrovský nabíjecí proud a běžné jištění zásuvky je 16, ne 13A ale u nás v baráku...Navíc zdroj má ve specifikaci - maximal current 12A, jesti to špičkově při zapnutí skočilo na 13A, stát se může. V recenzích je zdroj chválený ale kritizován právě za velký proudový nápor při prvním zapnutí.

Zdroj vie dať až 12 A? Teda 2880 W? To je ale poriadny zdroj... Takže podľa Teba taký zdroj si vezme zo zásuvky aj 13 A aj keď PC odoberá pod 1,5 A?

Jedná se krátkodobý, milisekundový impuls, než se nabijí kapacity na vstupu.

Vyhodil jsi jistič nebo proudový chránič? Pokud jde o elektřinu jedná se o spínaný, nikoli klasický zdroj. Platí zákon o zachování energie - pokud není tvůj počítač perpetuum mobile, na ýstupu nikdy nebude vyšší výkon než na vstupu. Pokud si přečteš štítek zdroje, tak na něm bude dokonce napsán proud jeho tavné pojistky, hádám 3-5 A. Ten procesor do desky nepatří - deska je absolutní odpad určený pro Celerony, Pentia, maximálně Core i3-T. https://www.cnews.cz/gigabyte-cachruje-s-reviz... Docela rád bych věděl, zda není tvůj zdroj podobný zázrak jako ona základní deska.

S tou deskou souhlasím. Je to odpad, ale zatím funguje a doufám, že ještě rok vydrží. Pak bude celá nová platforma.