» Poradna » Web a internet

Fotografické stránky

Dobrý den,chystám se založit si web pro prezentaci, později možná i prodej svých fotografií a chtěl bych se optat, kolik fotek budu na svůj web dát, zakoupím-li se např. nějaký “neomezený” webhosting? Velikost jedné fotky počítám přibližně 8-10Mb a kdyby se jich tam vešlo okolo 100, byl bych spokojen.Děkuji

Odpovědi na otázku

...řekl bych že počet fotek které se ti vejdou na tvuj web dán velikostí volného místa které si koupíš nebo přikoupíš - takže to záleží čistě na velikosti tvojí portmonky. Počítá se to na kalkulačce :) Používá se násobení. :) Nicméně rozlišení fotky se na web upravuje tak aby se co nejrychleji fotka zobrazila. Tudíž je to formát JPG a velikost okolo 1-2MB jako náhled. No a pak při kliknutí na fotku se muže celá fotka stáhnout nebo zobrazit v plném rozlišení a taková fotka muže mít aj 10GB. Tak se to dělá. V žádném případě se nepoužívá rovnou 10GB fotka na přímé zobrazování protože doba načítání stránky by byla příliš velká.

U všech neomezených* hostingů je hvězdička*, kde po napsání na support se dozvíš, kolik to neomezeně vlastně je. Jinak jseš si jistej, že je rozumné dávat na stránky 10MB fotky? To ti tam nikdo nepoleze, protože taková galerka se bude otevírat i minuty.

10MB je ještě dobrý ... když dělám něco "lepšího" běžně je raw třeba 45MB ale finální JPEG (ve full res) klidně i 65MB ... to jen jako příklad - a vždycky mě to překvapí jak je to vůbec možný

Jak se ti daří "vyrábětů 65MB velký JPEG mi není jasný. To je tak velikost menšího TIFFU. Nicméně tohle přeci nemůžeš dávat na WEB stránku. Tam musíš dát něco rozumně velkého a k tomu odkaz na plnou velikost pro toho, kdo se chce podívat.

Však neříkám, že to dávám na stránku ve full resu.... říkám že 10MB je pořád lepší než 65MB ... Jinak základ výroby takhle velkých jpegů spočívá v nasycení a mapování barev ve phtoshopu a následný export do JPEG se 100% kvalitou (0% komprese)

A nekomprimuje JPEG i na 100% kvalitě? Jen ten algorytmus zmenší zony pro komprimaci

Určitě komprimuje. Nekomprimovaný formát bude o něco větší. Nicméně stejně nechápu smysl takového počínání. Pro editaci to není ideální a pro web je to nepoužitelné.

Navíc další aspekt, JPEG bude vždy jen 8 bitový. Prostě se mi to jeví jako toální nesmysl.

A není rozumnější to prostě nechat v TIFFU ? Nějak nechápu účel takových JPEG. Já procuji na dvou úrovních - RAW a jeho nedestruktivní úpravy -> export do TIFF . Úpravy editorem a export do finálního TIFF. Export do JPEG pro web (malého).

dělal jsem to historicky než jsem zjistil jak a proč používat tiff ... dnes samozřejmě exporuju full res do tiffu - resp neexportuju full res ale konkrétní velikosti s doostřením pro tisk vhodné pro konkrétní tiskárnu

0% komprese u JPG neexistuje ;)

Proč bys měl dávat náhledy v plné velikosti? Náhledy se dávají menší, případně těch v plné velikosti můžeš dát jen pár.

100 x 10MB = 1GB, to by snad neměl být problém nikde. Taky to můžeš mít v nějakém free cloudu a na svém webu jen "náhledy" s odkazama.

jednou jsem se na to u forpsi ptal - co znamená to neomezený webhoasting..uvádějí tam neomezený prostor pro web.. tedy žádné cílené skladování souborů, žádný warez, zálohování atp, ale pokud bude ten obsah součástí nějaké www prezentace tak by to neměl být problém (forky to tedy splňují)Samozřejmě mají několik tarifů a neomezený píšou i těch za pár korun - asi bych na sebe neupozorňoval placením 20,- měsíčně a pak chtít nějaký ústupky