» Poradna » Ostatní

Formátování v DOSu a W98. Rozdíly v identifikaci vadných clusterů? Jsou vadné nebo ne?

1. Formátování v DOSu.Procedura na několika místech hlásí "pokus o zotavování alokační jednotky". HD mechanika na těchto místech vydává škrábavé kovové zvuky. DOSovský ScanDisk znázorňuje na mapě vadné clustery (B). Norton Disk Doctor znázorňuje rovněž vadné clustery (patrně je převzal z FAT tabulky a sám to již netestoval?).2. Formátování ve W98. Typ formátování - úplné.Během formátování hladký chod mechaniky bez kovových zvuků. DOSovský ScanDisk bez vadných clusterů stejně jako Norton.3.  Je-li celý postup formátování v DOSu opakován, pak se chyby znovu objevují na stejných místech spolu s kovovými zvuky.Má disk vadné clustery nebo ne? Nesouvisí to s faktem,že použitý disk U-ATA/100 (IBM)je připojen k U-ATA66 řadiči na desce BX Master? (viz nedávnou diskuzihttp://www.zive.cz/mod_Consultancy/SubChild.asp)

Odpovědi na otázku

Stahni si utilitu od vyrobce na otestovani disku. Budes mit jistotu. Pokud jsou ty sectory opravdu vadne tak se je muze pokusit vymenit za zalozni a disk tak bude mit opet plnou kapacitu.

Jde mi hlavně o to, zda mám disk, který je starý zhruba 3 měsíce, reklamovat nebo ne?

S něčím podobným jsem se setkal na normální disketě. Přenáším krátké soubory (+,-,1MB) mezi počítačem doma a v práci. Přesto, že byla disketa pokaždé sformátovaná pod W98 a vykazovala 0 Bad sectors, při čtení v práci (nebo doma) mi klekla. Další formát a opět 0 Bad sectors. Normální člověk by s ní praštil do koše, mi to ale nedalo a tak jsem ji projel NDD. A ejhle, vadný sektor !  Opět přeformátování a opět 0 Bad sectors a opět tradičně klekla. Opětné přejetí NDD a opět vadný sektor. Tak jsem to nechal, neformátoval, a disketa jede "jako nová" , jenom se nesmí formátovat ani W98, ani DOSem 5..? .  Disketu vem čert, o tu mi v tomto příspěvku nejde, to je "haléřová" položka, ale o princip a rozdíl v tom, že format vadný sektor nenašel ale Norton DiscDoctor ANO.  Tak mu musím holt věřit víc než formátu.                              S pozdravem  Mirek