» Poradna » Ostatní

Formátování SD karty

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně formátování SD karty.Doma mi zbyla 8GB SDHC karta, a tak jsem zkusil dát dig. fotoaparátu. Samozřejmě že to ihned chtělo naformátovat kartu, ale formátování se nezdařilo. Zkoušel jsem několikrát, ale stejný výsledek. Tak jsem vzal starou funkční SD kartu, dal ji do počítače, a zjistil jsem, že je naformátována systémem FAT. Kdežto ta 8GB je v systému FAT32, a Windows mi naformátování na FAT nenabízí.Je to tím formátováním karty, že ji foťák nebere, nebo je jiná možnost naformátovat kartu mimo foťák (asi 5 let starý Olympus)Děkuji za radu

Odpovědi na otázku

Foťák by ji měl naformátovat. Pokud ne, může být po ní. Hoď ji do popelnice a za pár kaček kup novou.

Ten "asi 5 let starý Olympus" má určitě typové označení a manuál,kde bude určutě napsáno jak formátovat kartu přímo v aparátu. Pokud máš v okolí někoho s XP,tak tam by formát FAT měl jít.

Pokud nejde naformátovat, tak je po ní. 5 let starý foťák musí umět FAT i FAT32.

Stará funkční FAT byla určitě do 4 GB. Větší zřejmě foťák neumí, přečti si manuál tajného foťáku.

Foťák 5 let starý to musí umět.

pokud foťák není schopen úspěšně provést formátování karty, tak to rozhodně není tím, jak je aktuálně naformátovaná - v tomto je firmware foťáku poměrně tupý a je mu to jedno.Napadají mne dvě možnosti - pokud je to starý foťák, tak teoreticky nemusí ještě umět SDHC karty - tj. nepodporuje tuhle kapacitu.Druhá, podle mne pravděpodobnější možnost - karta už to má tak či onak za sebou a je na vyhození.

Je ale možné,že jinak naformátovaná karta se ve foťáku neukáže,potažmo ji foťák ignoruje a tváří se,že tam žádná není.

Blbost.

Foťák ji nejspíš vidí, pokud mu píše něco ve smyslu, že "se formátování nezdařilo". Podle mě je po ní a vzhledem k cené nové bych ji zformátoval v popelnici.

jinak naformátovanou kartu (nebo s poškozeným / jiným FS) ten tupý firmware bude hlásit jako poškozenou/neformátovanou. O tom, že tam ta karta je, ví díky hw senzorům ve slotu, nebo přes ty kontakty - protože to obvykle ví i o mrtvé kartě, co jsem zkoušel.

3. možnost. Karta je zamčená(sice by se asi dalo čekat, že na to foťák upozorní, ale víme jak to chodí )

Zformátuj kartu v PC či NB na FAT32. Pak ji zformátuj ve foťáku. Pokud nepůjde, je po ní nebo foťák neumí SDHC (což je u 5 let starého nepravděpodobné).

Karta je v pořádku, na PC funguje bez problémů. Asi to bude fakt tím, že ji foťák nepodporuje. Doma to ještě vyzkouším. Stáhl jsem si program USB Format Tool, zvolil jsem naformátovat do FAT, a tam se to taky nezdařilo. Karta funguje jen ve FAT32, NTFS, nebo exFAT.

Aha, takže karta je v pořádku. Tak proč ji nechce foťák zformátovat? Nevěřím, že 5 let starý foťák ji nedokáže zformátovat.

pokud daný foťák umí pracovat s SDHC kartami kapacity 8GB a nemá třeba omezení jen na max. 4GB SD karty, tak musí tu kartu být schopen naformátovat tak jak potřebuje a to bez ohledu v jakém formátu karta aktuálně je.BTW zmíněné omezení kapacity karet je vždy někde v manuálu, stačí se tam podívat.

5 let starý foťák nemůže takovou kartu nepodporovat, to je nesmysl. Prostě ji hoď do popelnice a kup nějakou normální.

Doma hlavně vyzkoušej nahlédnout do manuálu k tvému Olympusu. Tam bys měl všechny potřebné informace o kartě najít.

Fat má totiž omezení tuším na dva gigabyte na oddíl proto ti windows nenabízí tento file systém na osm GB oddílu

V roce 1983 Microsoft vydal další verzi s podporou podadresářů a používající 16 bitů na adresaci clusteru. Cluster mohl být tvořen jedním nebo více sektory (pouze mocniny dvou), maximálně ovšem 64 (velikost 32 KB). Při jednosektorovém clusteru tak byla maximální možná velikost logického disku 32 MB, při maximálním 2 GB (Dodatečné rozšíření u Windows NT/2000/XP a EDR-DOSu: 64 KB velikost clusteru, logického disku až 4 GB). Tato verze se obvykle nazývá FAT16 s tím, že verzi s 12 bity (ovšem s doplněnou podporou podadresářů) se říká FAT12.