» Poradna » Programy

Formátování poznámek pod čarou v LibreOffice Writer

Dobrý den,mám textový dokument vytvořený v programu LibreOffice Writer. Potřebuji v něm změnit parametry poznámek pod čarou: postupuji tedy podle návodu – nejprve na kartě „formát“ otevřu „stránka“ a dialogové okénko „oblast poznámka pod čarou“. Zde navolím změnu parametrů (tj. vzdálenost k textu, styl čáry, vzdálenost k obsahu poznámek atd.), zmáčknu POUŽÍT a OK. V té chvíli mám v celém dokumentu poznámky pod čarou nově naformátovány. Jakmile však dokument uložím a poté znovu otevřu, je zase vše při starém, poznámky jsou v původní podobě, v jaké byly před navolením změn. Nevíte, v čem vězí problém? Děkuji.

Odpovědi na otázku

a v jakém formátu máš ten dokument? Pokud je to jiný formát než ODT, tak to zkus uložit do ODT a znovu načíst, jestli se změny uloží.

Dobrý večer, děkuji za tip. Ukládal jsem ve word 97-2003 (.doc). Po uložení v odt. se změny skutečně uložily v podobě, v jaké je potřebuji mít. Jenže dokument musím odevzdat ve wordu, a očekávám, že po opětovném převedení do wordu se ztratí.

zkus teda DOCX - ono starší DOC není schopen některé věci uchovat.

S menší prodlevou dodatečné díky za radu, ale nefunguje bohužel ani tato varianta.

Asi moc specifické. Potom sáhnout po on-line službách. On-line Word a jiné konverzní služby.https://office.live.com/start/Word.aspxAle i on-line Word od MS, co je zadara, není dokonalý.

Za nás se odevzdával v PDF. Nehoupeš nás? Není to také v PDF?

Se zpožděním díky za radu. Dokument se odevzdává ve wordu proto, aby do něj šly ještě zapracovat případné úpravy a změny. Jinak jsem vznesl identický dotaz na doporučenou poradnu, avšak zatím bez odezvy.

Mno, ono je to problém i mezi jednotlivými verzemi Wordu - dle mé zkušenosti se tam taky sypalo formátování, ačkoliv by člověk čekal, že novější verze otevře dokument z verze starší zcela bez problému.Jinak já odevzdával taky PDF, pokud si vyžádali DOC, tak jsem výslovně upozornil, že se to nemusí načíst na 100% správně.Takže jsi mohl v principu řešit stejný problém i s MS Office, a taktéž bys asi moc nenašel řešení. U MS Office by to ovšem byla pěkná ostuda, protože jde o jejich vlastní formát a jejich program, takže by zajištění zpětné kompatibility měla být samozřejmost.PS: jakou máš verzi Libre? Aktualizuj si na tu poslední, dost se to vyvíjí a lepší.

Dobrý večer, mám nainstalovanou 5.3.5.2 a k aktualizaci se mi nabízí 5.3.7. Mohl bych to zkusit. Jen ještě dotaz laika bez zkušeností: nestane se něco při přeinstalaci se stávajícími soubory?

Nevidím důvod, Libre průběžně aktualizuji a se soubory se nikdy nic nestalo. Kdybys přecházel na výrazně nižší verzi, bál bych se kompatibility, ale opačně problém nebude.

OK, díky, zítra to zkusím, snad se tím problém vyřeší.

Vážený kolego, snad Vás to bude zajímat: Libre jsem bez potíží přeinstaloval, ale problém zůstal.