» Poradna » Windows (a jiné OS)

Formátování disku C

Zdravím,chtěl bych se zeptat na možnost naformátování disku C,na kteém mám Windows 10.Jde mi o to,že se nijakým způsobem nemohu Win10 zbavit,přičemž bych tam chtěl zpět Win7,pro které mám originální DVD i s aktivačním kodem.Po mnoha pokusech a radách se mi nedaří spustit instalaci Win7,ani z DVD a ani z bootovací flešky.Napadlo mě,jestli bych nemohl zformátovat disk C,kde jsou Win10 a poté začít s instalaci Win7,jako na počítači bez OS.Mám notebook HP Elitebook 8530p.Chtěl bych dodat,že jsem několikrát nastavoval v BIOSu buď bootovací jednotku DVD a nebo USB,ale ani z jedné to prostě nešlo.Žádná výzva k zmáčknutí libovolné klávesy,prostě nic.Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

A dovoli ti formatovat disk so systemom priamo z prostredia OS?

Myslel jsem formátovat disk přímo z prostředí Tento počítač....

to niiic ptáčku

V systému MS Windows opravdu nenaformátujete parcelu na kterém jsou nainstalované.

Mám na mysli celý disk C,kromě Win 10 a programů tam nic nemám

Já taky, Windows nedovolí vám zformátovat disk ze kterého běží.Jste v pasti protože aby jste naformátoval ten disk musíte nastartovat systém z USB, CD\DVD. A pokud ano tak problém instalace, nebude v pevném disku, ale v instalačním mediu.

určite bios obsahuje možnosť voľby boot média pri štarte noťasu niektorou z funkčných kláves. teda funkčnú flešku s iso w7 daj do usb portu a bežiaci systém vypni na "hulváta" podržaním vypínacieho tlačidla. pri štarte noťasu opakovane stláčaj funkčnú klávesu s voľbou boot média a dúfaj že to zaberie

Len aby bolo funkcne boot medium.

DVD i fleška jsou funkční,vyzkoušeno na jiném počítači.Taktéž DVD mechanika OK,ověřeno...

Jen malá technická. K čemu ti bude, že naformátuješ C:, když nejsi schopný nabootovat z USB/DVD?Pouze z počítače s W10 uděláš počítač s černou obrazovkou a nápisem "NO BOOT DEVICE AVAIBLE".

Mam rovnaky problem chcem dostat z notasu win 10 a hodit tam win 7 mam nachystanu flasku s win 7 a ked nabootujem kluc tak mi hodi ciernu obrazovku s error loading operating system. Co dalej ako sa toho zbavit skusal som aj usb s fufusom vsetky moznosti co tam boli aky usb vytvorit a nepomohlo zakazdym cierna obrazovka a napisa e nejake neuspesne hlasenie.

Kdybys napsal přesné označení notebooku, dozvěděli bychom se víc..Např. i to, zdali jsou vůbec k dispozici na webu výrobce toho tvýho ntb ovladače pro OS Win 7 a zdali je nutnost do instalačky Win 7 integrovat ovladače USB3 Jinak, DVD mechanika už nemusí pracovat správně a problém č.1 může být v nesprávném načtení obsahu DVD. Instalovat operační systém z flešky je spolehlivější metodou. K tomu je zapotřebí stáhnout originální ISO Win 7 a převést jej pomocí nástroje Rufus(spustit jako správce) na předem zformátovanou flešku(FAT32). Rufus automaticky přeformátuje flešku a nastaví parametry dle stávajícího systému(MBR/GPT).Otázka typu "formátování disku C" je tak jako tak prapodivná. Vždy jde o oddíl, na kterém je nainstalovaný systém - disk může být i nerozdělený, čili jeho plná velikost jako jeden oddíl + zavaděč(ve schématu disku GPT + oddíl MSR) -> oba oddíly(v případě GPT i oddíl MSR) se zformátují a odstraní v průběhu přeinstalace stávajícího systému - mimo běžící systém -> tj. nabootováním správně připravenou fleškou s obsahem instalačních souborů Win 7 - viz popis výše: ISO Win7 a nástroj Rufus

Svěř to někomu, kdo to dokáže. Bude to rychlejší a s lepším výsledkem.

Tvým základním problémem je zjistit, jak nabootovat DVD nebo USB s instalací. Bránit tomu múže nastavení v UEFI, třeba si projít všechny volby a skontrolovat, jak je to nastaveno. Druhá věc je že WIN10 bývá nainstalováno na disku s GPT, kdežto win7 se instaluje na dosovskou tabulku MBR. Navíc ve win10 třeba nejdřív zrušit fastboot. Takže já bych postupoval následovně - vypnout fast boot, v UEFI skontrolovat, že je nastaveno aj možnost bootování DVD nebo USB. Potom bych si připravil USB s linuxem, kde mám možnost použít program pro práci s diskovými oddíly (gparted) a po nabootování do Linuxu bych pomocí gparted zrušil všechny oddíly i GPT. Potom by už mělo být možné nabootovat a nainstalovat windows7.

S tím Linuxem mě to taky napadlo. Sám jsem takto řešil podobné problémy.Po instalace Win 7 Linux odstraní a je to.

Linux nemusí instalovat, stačí použít nějakou live distribuci a z ní ten disk zformátovat.

Vypni v BIOSe UEFI/SecureBoot a nastav Legacy USB, resp instaluj v UEFI mode:http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01717787