» Poradna » Windows (a jiné OS)

Formátování C:\

Zdravím potřebuju naformátovat C kde ale je i win 10 před tím win 7 ale nemám instalační cd. Poradte dík

Odpovědi na otázku

Instalační CD si stáhneš z internetu - vytvoříš pomocí Media Creation Tool.Pokud máš instalační CD k Windows 7, klidně použij i to.

MCT mu dokonce da vybrat, jestli chce vypalit bootovaci DVD, nebo chce vyrobit bootovaci flashku..

Dík jdu to zkusit.

- Bud musite mit instalacni DVD/CD, nebo musite mit nejaky jiny disk, ze ktereho nabootujete nejaky jiny operacni system. Nebo disk muzete pripojit k jinemu PC a naformatovat ho tam.- Pro formatovani je uplne jedno, jaky OS na tom disku ted je. Po formatu tam nebude nic.- Podle toho, co se s diskem chystate delat pak, muze byt modre nejen formatovat, ale pripadne i revidovat oddily atd.---To nejdulezitejsi na konec: Jestli ani nevite, jak format provest, ROZHODNE nejste vhodna osoba, ktera by se o neco takoveho mela samostatne bez dozoru nekoho zkusenejsiho pokouset!

k Předchozí verzi nemám žádné instalační CD jen pradávné XP, ale to mi WIN 10 nepustí ani když dám v biosu načítat přímo z DVD mechaniky.

Tady - https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w... - kliknete na Stahnout nastroj. Stahne to ten MPC, s jehoz pomoci si vytvorite instalacni DVD nebo flashku Win 10.

Dobrá tu už mám, když se to nepovede ještě mě napadlo v BIOSU dát prioritu čtení z externího disku co je přes USB pokud ho tedy najde a z něj pak dát formátoví interního disku.

A na tom externim disku je nejaky fungujici operacni system, ktery ma nainstalovane ovladace pro HW Vaseho PC?Ja bych to zbytecne nekomplikoval, kdyz uz mate k dispozici bootovaci instalacku Win 10, se kterou nebude problem ten disk naformatovat.

Stačí klávesa na výber boot media (u mňa F12, u iných je iná), nabootuješ, v najhoršom v inštalátore shift F10, spustí sa Ti cmd, spustíš diskpart a v ňom list disk, select disk (asi) 0, clean a inštaluješ ak nechceš ručne vytvárať oddiely, alebo aj v ňom je príkaz formát, avšak asi aj inštalátor formatuje (ale stretol som sa aj s prípadom, kedy sa win len nainštaloval vedľa starého win)