Formát základní desky pro herní pc

Zdravím,chystám se postavit si počítač na hraní a chtěl bych se zeptat jaký by jste mi doporučili rozměr základní desky.Procesor by byl i5 8600k a grafická karta msi gaming 1070ti.O co mi ale jde je, jaký formát desky použít. Uvažuji mezi:MSI Z370M Mortar https://www.alza.cz/msi-z370m-mortar-d5138103... aMSI Z370 SLI PLUS https://www.alza.cz/msi-z370-sli-plus-d512691... Je znát rozdíl například ve stabilitě OC nebo je to jen o preferenci počtu slotů a velikosti?DíkyDíky

Odpovědi na otázku

Obecně rozdíl mezi mikro ATX a ATX je jenom v počtu slotů. Všechno ostatní může být stejné.

Ja osobne bych do verzi jako “mini”, “micro” nebo “slim” nesel. Na funkcnost nebo vykon to nejspis vliv mit nebude. Ovsem na pohled to nebude pusobit prilis dobre, kdyz tam bude takovej prdola oproti normalni ATX desce.

to záleží do jaké bedny se to dá, jasně v bigtoweru se utopí i atx

Za mě k hernímu PC patří pouze bigtower s velkým počtem nízko otáčkových větráků, které nejdou slyšet. Pokud Tazatel chce 8700K tak má peníze i na rozumnou bigtower

Velka skrin ano, ale bigtower neni potreba. Tedy pokud oba chapeme stejne ten pojem bigtower. Treba R6 nebo FT01apod. nejsou bigtower, presto jsou to vyborne skrine na vykonne herni PC.

Ano to nejsou špatné skříně. Já mám například https://www.czc.cz/nzxt-phantom-530-bila/139... a naprostá spokojenost žádný hluk pomocí ULN větráků a teploty u i7 7700k do 55C bez delidu

Mini desky a mini komponenty do herního počítače úplně nepatří protože to může být problém uchladit. (Hlavně velice malé bedny). Víc dílů na menší ploše, nedostane se tam úplně vzduch, špatné airflow. V případě víc přídavných karet tak nemusí být napláclé hned na sebe..

proč? airflow může být lepší v malé bedně, záleží na provedení. Ani naplácnutí karet na sebe není problé, ještě nedávno tu byly bezproblému 4way SLI, že...

U SLI může být problém, pokud máte karty hned u sebe. Rozdíl může být i 10 stupňů (vlastní zkušenost jedna se ohřívá o druhou)

Zvláště pokud se jde taktovat

jasně že je, ale když tam máte 4 tak je od sebe stejně nedáte a takové setupy na vzduchu normálně léta fungovaly.Výrobci HW nejsou takoví pitomci aby umožňovali něco co by ten HW odvařilo a v rámci záruky to museli měnit, grafika se zpomalí pokud dosáhne hraniční teploty.Nehledal bych problém když problém není

Pokud bude provedení desky stejné tak rozdíl nebude. Bohužel mezi těma dvěma jde vidět že ta mATX nemá tak silnou napájecí kaskádu jako ta ATX. K taktovacímu procesoru ta kaskáda může pomoct - může, nemusí.Osobně v menší desce vidím možnost použít v širším spektru skříní.

A další problém je 4xSATA vs 6xSATA, za mě míň než 6 slotů nemá smysl

6 slotů? No nezřídka si člověk vystačí s jedním/dvěma disky, možná optikou pokud ji hojně využívá, na to to bohatě stačí, navíc nové platformy krom 4x sata poskytnou třeba ještě jeden M.2 slot který v případě osazení NVMe nesdílí sata port

Pokud někdo moc nehraje kdy hry mají skoro vždy 50GB a víc a není vyjímka 80GB+. Já mám obsazené 4 sloty disky(2x SSD (1x500GB, 1x 240GB)) + 2 xHDD (2x 4TB)) + mechaniku (ne všechno je na netu + spoustu her mám z doby kdy vše bylo na placce)

Uz aby vysel ten Division 2, clovek z nudy vysedava na diskuznich forech, vidte pane Kocman...? :D

a něco k tématu by nebylo?

viz. nize...

Děkuji moc za odpovědi :) skříň bych chtěl použít FD Meshify C/Meshify C minitu velikost řeším jen pro to, abych nekupoval něco co vím že nevyužiji, když plánuji stejně používat jen jednu GPU. Cenový rozdíl je tedy nějakých 700, což nehraje téměř žádnou roli.

Záleží taky jak plánujete dělat chlazení CPU aby se tam vešlo, popřípadě kolik chcete disků a tak

Pokud chceš ten CPU taktovat, tak koukej hlavně na OC schopnosti. Mortar je jen levná Z370 deska s jednodušší napájecí kaskádou. Opravdu použitelné OC desky se silnější napájecí kaskádou začínají až cca kolem 4000,-. Třeba:https://www.czc.cz/asrock-z370-extreme4-inte... https://www.czc.cz/asus-prime-z370-a-intel-z... https://www.czc.cz/asrock-fatal1ty-z370-gami...

Skrin je to opravdu moc pekna, ovsem muj pripad, i7 8700k chlazena vzduchem a case MidiTower Sharkoon se dvema vetraky vepredu pro nasavani a jednim vzadu pro odvod tepla nedostacujici. Celkove se vse dosti zahrivalo a horni cast case nad chladicem procesoru byla rozpalana tak, ze by se na ni daly smazit vajicka. Po otevreni bocnice vse v normalu. Kazdopadne by to chtelo bud vetral i nad chladicem procesoru, vodnika nebo vetsi skrin.

Obvykle stačí jeden ventilátor vpředu a v zadu i na žravější CPU. Stejně jako přikládané stock chladiče uchladí CPU ke kterým byly dodány.U té 8700k pokud není delidnutá je totiž zcela irelevantní co se dá na ni, sebelepší chladič s tím nic neudělá když se na něj teplo nedostane. Až se udělá delid, bude to naprosto jiný příběh, teploty CPU výrazně klesnou protože začne fungovat chladič, na který se konečně přenese teplo. U mě delid krom snížení teplot způsobil že se voda ve vodním okruhu zahřála asi o 5 stupnů výše než před delidem.

Po otevreni bocnice klesly teploty o 10 stupnu celsia. Vim, neni to idealni, do skrine se prasi atd... kazdopadne, pouzil jsem tento chladichttps://www.czc.cz/scythe-scmg-5100-mugen-5-... Bohuzel vyrobce jej dodava pouze s jednim vetrakem, tak jsem za cca 300kc dokoupil druhy (originalni) a teploty klesly o dalsich 5 stupnu celsia. Momentalne s timto chlazenim a otevrenou bocnici se teploty pohybuji kolem 55 stupnu bez OC, ale v turbo boostu. Coz jsou teploty primo pohadkove pro tento procesor. Jake, ale budou pri maximalnim vytizeni tezko rict, nestriham ani neupravuji videa a pri pouhem hrani her dostat ho na maximum vykonu je nemozne. Tedy pokud nespustime vice aplikaci naraz, to ale nedelam takze nemohu soudit.

A jakou máš skříň? Pokud nemáš odvětrání i nahoře, tak se není čemu divit. Na to fakt nemá vliv to, kolik místa máš dole pod grafikou. Za to může jen to, že teplo nestíhá odejít ven jen jednou zadní dírou. To jemu ale u vybrané skříně nehrozí, protože ta má horní díl perforovaný, takže teplo může volně ven:https://ctrlv.cz/shots/2018/07/11/yIWG.pngNení to o prostoru ve skříni, ale o odvětrání.

Toho odvetravani nahore jsem si nevsiml... to bych take potreboval... :)

Tak si kup pořádnou bednu. V herním PC je klidně i 250-300W odpadního tepla (hlavně z CPU a grafiky), které se prostě jedním zadním větráčkem neprocpe a jinudy ven nemůže. U toho Fractalu je tak otvor pro odvod tepla cca 4x větší. Horní pozice je také možné osadit větráky a teplu ještě pomoci ven, ale není to vyloženě nutné. Teplo stoupá vzhůru samo.

Namatkou s i7 8700K a GTX1080Ti jsme nekde kolem 350W jen na tehle dvou vecech, pokud nejsou pretaktovane. Takze cela sestava spickove lehce pres 400W. Jakmile se to pretaktuje, jsme jeste o dost vys.. A drtiva cast z toho je nakonec jen to teplo.

Prakticky jediný rozdíl, který ti v herním PC s jednou grafikou může u mATX vadit je, že slot na grafiku je blíž CPU. U ATX je totiž posunutý o slot dál. To může kolidovat s některými velkými chladiči.Ale většinou to problém není. Jinak je to úplně jedno a pokud má deska vše, co potřebuješ, je jedno, zda má 4 nebo 6 slotů, když stejně budeš používat jen jeden na grafiku. Z hlediska chlazení je to také úplně jedno. Na to fakt chybějící dva sloty nemají žádný vliv.

Pokud neni nejaky opravdu VAZNY duvod, herni PC se stavi do vetsich skrini. Viz treba Define R6. Duvodu je vic - snadneji se tam resi dostatecne ucinne a tiche chlazeni, lepe se to upgraduje, vejde se vic komponent. Ve velke skrini pak zas neni duvod brat mensi nez ATX desku. Ta ma vic slotu, portu, na vse je vic mista.Jinak receno mimo multimedialnich / HTPC / kanclkompu a podobnych aplikaci je mala skrin nevhodna.

Většina manželek s vámi nebude souhlasit

No ti by predevsim meli konecne opustit garzonku.