Formát disku ?

Dobrý den, občas se mi stane při zapojení USB disku 1TB, že mi vyskočí hláška disk se před použitím musí zformátovat (vyžaduje formát). Dám storno a je vše OK. Jelikož mám na disku důležitá data, nevíte zda kdybych omylem dal OK zda je ještě před začátkem formátovaní nějaké upozornění ? "nebo už to jede ..." Díky za zkušenost. System Win 7 Proff. 64-bit

Odpovědi na otázku

Zazálohuj si data z USB disku, až ti naskočí ta hláška, dej formátovat, pak data vrať

Ty máš důležitá data pouze na tom jednom disku? A jinak jsi normální? Víš o tom, že jakýkoliv disk může kdykoliv bez varování definitivně chcípnout a jsi bez dat?

Tahle závada může mít více příčin a formátování asi nic nevyřeší, protože se neodstraní příčina.Jedna z možností je nedokonalý kontakt v konektoru USB. Velmi často pomůže lehké stisknutí obvodového plechu konektoru na kabelu, aby se plechy poněkud prohnuly (ale jenom trochu!), což by mělo lépe přitisknout kontakty konektoru USB a protikusu k sobě.Další možností je nedokonalý kontakt přímo na disku, kdy je třeba box rozdělat, odšroubovat disku destičku elektroniky a očistit a napružit kontakty mezi destičkou a tělesem disku. To chce ale někoho zkušenějšího. Není to složité, ani obtížné, ale laik může udělat nečekanou botu.A také může disk odcházet a nedá se nic dělat.

Jo, a také může být příliš slabý (nebo i příliš dlouhý) kabel k disku, takže "díky" úbytku napájení na vodičích nemá disk dostatečné napájení.

Důležitá data musíš mít zálohována. Ne spoléhat na něco tak extrémně nespolehlivého, jako jsou disky, USB flashky a podobně. Kdykoliv se ti může stát, že už to nepůjde přečíst vůbec a pak je záchrana podstatně dražší, než když si koupíš 10 externích disků na zálohy. Doma s tím totiž už většinou moc neuděláš (zvlášť pokud o tom nic nevíš) a pokud to svěříš firmě, dost se prohneš. Pro představu si sjeď na odkazované stránce až na konec a zkus se cca mrknout, na kolik by tě vyšlo vydolování 1TB dat z mrtvoly:http://zachranadat.czc.cz/detail.htmlDoufám, že tě ty ceny dostatečně vyděsily a že s tím něco uděláš. To, že to po tobě chce formát, znamená, že je tam nějaký problém, který zatím jde ještě opravit formátem (tedy snad). Ale kdykoliv se to může změnit na těžítko a pak bude pozdě brečet.

Tohle se stává pokud byl disk předtím odebrán nekorektně. Odebírej ho zásadně přes ikonku "bezpečně odebrat zařízení"

Já bych začal tím, že bych ty data ihned zkopírovat jinam, pak bych řešil co zlobí na daném disku. Pokud necháš situaci dojít moc daleko, už je přečíst vůbec nemusíš muset.