» Poradna » Ostatní

Formát datumu Word vůči Excel v hromadné korespondenci

V Excel-u je tabulka s daty narození psaná stylem 23/2/2009 (= 23. února 2009).
Když se na tabulku vytvoří ve Wordu "Slučovací pole" v "Hromadné korespondenci", tak se datum zobrazí v "americkém" formátu 2/23/2009.
V čem je problém a jak ho odstranit?

Odpovědi na otázku

Nejjednodussi je v Excelu vytorit pomocny sloupec, do ktreho bude pomoci fce HODNOTA.NA.TEXT preneseno datum v pozadovanem formatu a toto pole pak pouzito pro slucovani ve Wordu.

1pád - datum ; 2.pád - (bez) data (nikoli - datumu) etc.

V pocitacovej diskuzii by som neodporucal miesat datum a data, napriek gramatike.

Hlava se předpokládá, v opačném případě nepomůže ani toto příšerné rozlišení.

Najdi si pravopis a studuj !!! - KDYŽ už tu diskusi vyvoláváš - OBOJÍ JE SPRÁVNĚ

JP - nepoučí se a nepoučí se - zde je pro JP už jednou psáno poučení:
www.zive.sk ...
CITACE:
(Poznámka: U podstatného jména datum nelze odmítat v některých typech textů (zvláště těch, v nichž je třeba rozlišit kalendářní a počítačová data) ani tvary mužského rodu zejména v množném čísle, tj. datumy, datumů, datumům, datumy, o datumech, datumy. Např. Mezi nejčastější data patří datumy.) Jó na netu je vše i historie pro JP

to regine: Nejde o nepoučitelnost. Termín "..nelze odmítat.." ještě neznamená, že použití té mluvnické zrrůdy je správné. Na př. věta použitá jako příklad (Mezi nejčastější data patří datumy.) je naprosto jednoznačná i srozumitelná s použitím tvaru datum v jednotném čísle (Mezi nejčastější data patří datum.) i bez té "neodmítané" jazykové zrůdnosti. Zkoušel jsem vymyslet větu kde by tyto dva rozdílné pojmy mohly vést k omylu a pod. Nějak se mi to nepodařilo. Asi mám nedostatečnou slovní zásobu. Jde mimo jiné i o to, že počítačová "data" jsou vždy v množném čísle, jednotné číslo totiž nemají. Kdysi dávno se to nazývalo podstatná jména pomnožná. Ale i ve větě kde je datum respektive jeho množné číslo (data, dat, datům, data, data, datech, daty) použito, není pro myslícího člověka problém rozlišit datum coby údaj časový od souboru počítačových dat bez nutnosti použití tohoto příšerného "nelze odmítaného" patvaru. Je zřejmé, že jsou jedinci kteří to nejsou schopni rozlišit, a musí si tudíž nějak pomoci. Ale s jazykovou kulturou to jde v této zemi dost s kopce když ani televisní zpravodajští "moderátoři" nejsou schopni použít správnou koncovku u množných čísel podstatných jmen (asi si již nepamatují potřebné vzory), používají typicky hovorové výrazy (bouračka, fotky, focení místo nehoda, fotografie, fotografování) a pod. S tímto zářným příkladem jazykové kultury pochopitelně kráčí i ta hrůznost, o které je vedena tato debata. Co si o lidech, kteří tento tvar používají nebo jeho užívání poněkud tvrdošíjně obhajují, myslím je pochopitelně moje věc a nemyslím, že je nutné to zde presentovat. Ale nic lichotivého to není. Děkuji za pochopení mé jazykové zkostnatělosti a nepřizpůsobivosti a přijměte prosím mou omluvu, pokud jsem se někoho dotknul.

Tak jste se pánové vypovídali na téma skloňování slova "datum", ale o tom, jak to datum zkrotit jsem se dozvěděl málo. U kalendářního data funkce HODNOTA.NA.TEXT vrátí pěticiferné číslo, což je k ničemu. Zapsat do zdroje datum jako text je sice funkční, ale nepoužitelné, když tvořím zdroj z nějaké databáze. Rady od http://support.microsoft.com/...
o změně způsobu propojení fungují u Office 2003.

Já jsem přišel jen na "buranský" způsob pomocí excelských funkcí DEN, MĚSÍC, ROK. Rád bych se dozvěděl nějaký elegantnější způsob pro Office 2007. Jistě existuje, ale je skrytý běžnému uživateli, jako většina úprav od Microsoftu. Hrom do něj uhoď!

Tak to je pěkná blbost, kde jste vyhrabali takový nesmysl, že datumy by mohlo být slovy byť jen tolerované???V nespisovných projevech se datum často užívá v rodě mužském a pádové koncovky se připojují k nezkrácenému základu: k tomuto datumu bylo zaregistrováno…; jedním z klíčových datumů je…; spletl se v datumu…; bude se měnit s datumem v počítači…; připravenost na rok 2000 – správné počítání datumů. Obdobnou tendenci projevuje i podstatné jméno album: speciální albumy na samolepky, chlubil se albumem fotografií z dovolené. U některých substantiv došlo k jistému rozlišení významu (např. cirkus ); xalbumy hodnotíme jako nespisovné; datumy někteří obhajují. Chtějí totiž rozlišit kalendářní a počítačová data. Ale podstatné jméno data s významem ‚jednotky informace zpracované na počítači‘ se užívá pouze v množném čísle (plurale tantum); pro kalendářní datum naproti tomu vystačíme s číslem jednotným. Nejasnostem se tedy vyhneme obratnější formulací věty, popř. nahrazením výrazu data synonymem údaje. Problematickou větu Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušná data můžeme napsat několika způsoby: Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušné údaje. – Zkontrolujeme kalendářní data a opravíme příslušná počítačová data. – Zkontrolujeme obojí datum a opravíme příslušná data.

Nouzové řešení které jsem použil:
- první řádek je nadpis sloupců tabulky

- druhý řádek ("falešný") - ve sloupci pro datum jsem napsal:
speciální netisknutelný znak (držet klávesu ALT a psát 39) + datum ve formátu dd.mm.rrrr
VZOR:
Alt+39 27.7.2009
výsledkem je textová buňka

- další řádky jsou již běžné

Řádek jsem označil, že písmo je bílé a výška=0
Třeba časem přijdu na lepší řešení.

jak jsem uz uvedl drive, tak pouzij fci HODNOTA.NA.TEXT v pomocnem sloupci.
V A1 je datum, format bunky datum, v napr. B1 vloz: =HODNOTA.NA.TEXT(A1;"d.m.yyyy"). Vice napoveda k funkci.

pro českou verzi excelu např. ve verzi 2003
je třeba zadat toto:
=HODNOTA.NA.TEXT(H2;"d.m.rrrr")

(yyyy se nahradí rrrr, y=year, r=rok)

ALT 39, = apostrof,
najde-li excel v bunče na první pozici apostrof,
pak ho nezobrazí, a zbytek buňky považuje za text,
který zachovává. A pak už se nesnaží obsah buňky případně automaticky konvertovat na jiný typ.

Dalsi jednoducha moznost je stahnout si z http://www.dataspectrum.cz/dwnl/excelasistent23.zip... a po pouhe registraci obdrzite zdarma registracni cislo a pak tento doplnek dle navodu nainstalujte, obsahuje mnozstvi uzitecnych funkci, ktere i bez znalosti MVB vyuzijete.

přímo od Microsoftu
viz zde

http://office.microsoft.com/cs-cz/excel/HA01136619102... ...

Stejný problém jsem právě vyřešila - byť diskuze zde je již půl roku neaktivní, třeba toto řešení pomůže i někomu po mně.
Po vložení slučovacího pole ve Wordu označíme dané pole -> kontextové menu -> přepnout zobrazení polí -> ukáže se nám pole ve formátu { MERGEFIELD názevpole } pokud chcete mít formát ve tvaru dd.mm.rrrr, pak doplňte formát takto: { MERGEFIELD název pole \@ "dd.MM.yyyy" } - dodržte velké M, jelikož malé m značí minuty - kdo chce více, pak hledejte zde - http://support.softartisans.com/docs/OfficeWriter-Java/do... ...

zrovna jsem tento problém řešil - a vyřešil naformátováním vloženého sloučeného pole - je to nejrychlejší způsob :D

Podobný problém som riešil práve teraz aj ja , tvoj príspevok som si nevšimol keď som čítal rady, tak som skúsil či funguje formátovanie ako pri dátume dokumentu a podobných, keď som už mal čo som potreboval, potom som si všimol že presne toto je v tvojom príspevku napísané .. môj problém sa líšil len vo formáte dátumu, potreboval som mesiac slovom.. { MERGEFIELD nazov_pola \@ "dd. MMMM yyyy" }

Díky, díky, díky Silvo! Diskuse sice chcípla, ale Google ji pořád najde.

Můj postup pro word 2003 je:

krok 4 z 6 po vložení polí přepnout zkratkou ALT+F9
za název pole datumu (ne za závorky viz výše) vložit toto \@ "d.M.yyyy"
přepnout zpět ALT+F9

Silvo, si bohyně mého excelu a wordu dohromady, dííík

Super! Díky za radu - funguje i v roce 2013 ve Wordu 2010

Díky, díky, díky, konečně někdo, kdo tady neřeší, datum, ale uvedený problém. A navíc úspěšně a bez úprav ve zdroji dat. Fakt díkes, peru se s tím od včerejška a už to funguje

Díky, Díky! Funguje to

Připojuji se s díky všem, kdo tu VĚCNĚ odpovídají na otázku místo jazykovědné onanie. Uvedený postup s nastavením formátu funguje perfektně, jen je třeba po změně dát aktualizovat pole, aby se změna projevila. Možná banalita, ale já jsem tím ztratil 5 minut zkoumání Jakákoli jiná cesta viz např. převod datumu na text je cesta do pekel.

Moc děkuji, zrovna dnes jsem řešil tenhle problém a díky této nápovědě byl za pár minut problém vyřešen.

´Výborně, děkuji za tento příspěvek, dlouho jsem si s tím lámala hlavu, toto řešení mně vytrhlo doslova trn z paty. Děkuji !!!jana

Toto funguje i u 2013, jen pro přesné doplnění: přepnutí pole je pod pravým tlačítkem myši na dané pole a na tento přepnutý a doplněný formát je ještě potřeba kliknout pravým tl. myši a dát aktualizovat pole, teprve pak se to projeví. Díky za pomoc, zachránili jste mi okno... už by to letělo.

Ani nevíš Silvinko jak moc jsi mě zachránila. DÍKY DÍKY DÍKY!!!!Chlapi tu řeší kraviny a ženská to zase vyřešila.... Co byste bez nás dělali? :D

Silvo moc díky i roky po te co si příspěvek pridala mi pomohl

I po více než 7 letech jsem narazil na Tvůj příspěvek. Díky moc!

Pomohlo, právě jsem to řešila, díky moc.

Jsi nejlepší Silvo! Ještě, že jsem se nenechala odradit tou jazykovou rozpravou a dočetla. Funguje, díky.

úžasné, funguje to

Super! moc díky

Díky, super, funguje!

Tak mě to nefunguje. Napíše mi 12.1. a pak čtyři čínský znaky!? Asi jsem lama.

Tak to chtělo zápis \@ "DD.MM.YYYY" ne \@ "DD.MM.RRR"Díky.

ano a komu to přesto nebude fungovat, ať ještě zaktualizuje uvedené pole (pravé tlačítko)

ďakujem všetkým za použiteľnú radu

Děkuji! Dlouho jsem se s tím mořil a obcházel to v Office 2003 a teď to konečně funguje - i v Office 2019.

V excel 2016 funguje, díky Silvo

Do buňky ve vkládaném adresáři Excel tabulky jsem před datum napsal dvojtečku a mezeru, následně se datum společně s těmito znaky vložilo v pořádku jako text v rámci slučovacího pole.

je to jednoduchéD slučovacího pole po přepnutí (shift f9) stačí dopsat \@ dd.MM.yyyyPokud chcete zobrazení měsíce slovy, pak \@ dd.MMMM.yyyy