» Poradna » Ostatní

Format c

Mám inštaláciu OS Win 10 prof. Mám však problém s neustálym zatuhnutím počítača hneď po štarte, niekedy mi nenačíta ani systém ani po tvrdom reštarte. Mám na USB Win 10 verzia 1803 ako bootovaci z internetu cez Microsoft ale ani po opakovanej reinštalácii sa stav nezlepšil. Odstránil som Old verziu predchádzajúcich Windows, ale po druhom spustení počítača sa situácia zopakovala. Chcel by som preto urobiť formát C disku či sa situácia nezlepši,ale neviem ako postupovať, aby so nesformatoval aj oddiel D, kde mám svoje údaje. Na tomto USB, takáto možnosť nie je. Poraďte. Ďakujem.

Odpovědi na otázku

a) ulož údaje z D: na externí disk.b) udělej boot z USB fleš a zvol "smazat disk" a "instalovat do volného místa".c) zmenši oddíl C: a vytvoř D: (a obnov data z ext. disku).

Tohle až tak jednoduché nebude, protože nástroji Windows velikost disku nezmenšíš. Musíš použít externí nástroj, třeba Minitool Partition wizard.Pak budeš bojovat s tím, že Windows si vytváří uprostřed disku vyhrazenou zónu pro katalog a další systémové soubory. Na živém disku s tím nehneš, pokud budeš chtít zmenšit disk pod polovinu. Musíš nabootovat z nějakého nástroje pro management disku, oddíl zmenšit a přitom nechat soubory přesunout.

Nejjednodušší je, když si C: vytvoří při instalaci rovnou v požadované velikosti.

Přesně tak

Mně to nabízí ve správě disků na C: "Zmenšit svazek".Běžně je C: jako poslední oddíl, bohužel po upgrade 1809 se udělal za C: ještě jeden OEM oddíl.Nicméně to nebrání do uvolněného místa udělat další svazek D:.

A zkoušel jsi to někdy? Umí to zmenšit jen do prvního obsazeneho místa od konce. A jelikož windows na konec oddílu nacpe třeba swap, tak to nijka moc zmenšit nejde. Leda po odstranění těchto souborů. Což je ale vopruz. Takže je lepší použít jiný program, který umí i přesouvat soubory a úplně nejlepší je, když se vytvoří C: rovnou v potřebné velikosti a všechny tyto zbytečné srandy odpadnou.

Data snad máš zálohovaná někde mimo počítač, ne?

Fakt tam není? Když spustíš plnou instalaci, dostaneš se do okna, kde volíš, na který oddíl se má instalovat. Tam máš nějaká pokročilá nastavení (nenápadný modrý odkaz v pravé části okna pod tabulkou, co si matně vzpomínám), kde máš možnost odstranit systémový oddíl a znovu ho vytvořit a tím se pak i nově zformátuje.

Nezlepší, formátování při instalaci Win není třeba, starý systém se odloží a nainstaluje se jeho nová, čistá instance.Řešit zatuhávání reinstalací systému je dle mne hovězí nápad. Protože může nastat co se děje vám = nic nevyřeší a ztratíte čas.Hledejte příčinu a neřešte důsledky.

Já bych to viděl na nějaký HW problém.

nebo SW, který tam dá hned po instalaci, například drivery.Mít takový problém tak nejdříve zkontroluju log a zjistím co v něm je a většinou tam příčina vyčíst lze a dle toho se zachovat.

1. Odkud primárně bootuješ systém?2. Zkus reinstalaci nebo novou instalaci systému za pomocí utilitky WinToHDD https://www.easyuefi.com/wintohdd/ . Nezaručuji nic, ale zpravidla to pomůže.

1: jak to mění fakt že to nefunguje?2: co tím vyřeší když nezná příčinu pádu a 100% to není problémem nakopnutých windows.

Tipni si. Snad Ti to dojde.

"ale ani po opakovanej reinštalácii sa stav nezlepšil."...snad ti to dojde

Podle toho, co píše v dotazu, "čistou" instalaci na "clean" disk nedělal.

Koukám, že se tady plno lidí nudí a tak píšou. A jedno o čem. Zkus si zjistit, co dělá tato utilitka než zase budeš reagovat. Radu jsem tazateli dal a co bude dělat, je jeho věc. Pokud dá na Vaše rady, tak to bude zde častý tazatel s FAQ dotazy.