Stahuj.cz - Download shareware a freeware
Přihlásit, Registrace
* eMag.cz
* katalog webaplikaci
* Shop
* Software
* Hardware
* Internet
* Seriály
* Čtenářské téma
* Editorial
* Aktuality
* Zábava
Zpět na: Magazín > Software > Recenze > Foobar 2000 - přehrávač bez zbytečností
Foobar 2000 - přehrávač bez zbytečností
Oskar Stierand - redakce Stahuj.cz - 30. března 2005 00:00
hudba
Recenze, Software / Recenze
Vytisknout článek Poslat přátelům
Na první pohled ošklivý přehrávač ve svých útrobách ukrývá široké možnosti, díky kterým si jej oblíbí každý milovník dobrého zvuku. Foobar 2000 svými zvukovými vlastnostmi rozhodně dostihl konkurenci a proto se s ním trochu seznámíme.
V článku "Jak dostat hudbu z CD do počítače" jsme se naučili, jak nagrabovat a naripovat hudební CD do různých digitálních formátů. Můžeme tak naši oblíbenou muziku uchovat bez rizika ztráty kvality poškrábáním, či zestárnutím média, na kterém se původně nacházela. Vždyť životnost CD je u většiny výrobců pouhých 20 let.
Poslouchat hudební záznamy v digitálním formátu jistě také není problém. Váš operační systém má v sobě integrovaný nějaký lepší nebo horší přehrávač, který je s typem souboru asociovaný. Stačí pak kliknout na danou skladbu a přehrávač ji přehraje. Jenže je tu problém, že každý přehrávač přistupuje k dekódování digitálních formátů trochu odlišným způsobem. Proto může nastat situace, kdy si naši oblíbenou skladbu pustíme a bude znít naprosto jinak, než ze sluchátek disckmana, nebo beden hi-fi věže. Musíme tedy dbát na správný výběr přehrávače a jedním z těch lepších je také foobar 2000.
Verze a instalace
foobar 2000 je na první pohled ošklivé kačátko, uvnitř se však skrývá velké zvíře. Nicméně vezměme to hezky od začátku. Přehrávač je volně šiřitelný a existuje ve třech verzích: lite, normal a special. Jednotlivé verze se od sebe liší vybaveností efekty, podporou formátů a výstupy. Při instalaci je dobré popřemýšlet nad tím, které součásti… programu chceme nainstalovat. U verze special máme na výběr ze široké škály DSP efektů. Například crosfader, gap killer, pauza mezi skladbami a standardní efekty jakým je například equalizer. Na závěr instalace volíme způsoby asociace se soubory. Instalace verze special zabírá na disku zhruba 3MB. Záleží na vybraných komponentách.
Prostředí programu po spuštění
První spuštění programu bude asi pro mnohé uživatele šok. Nečekejte žádné mnohobarevné layouty. Zapomeňte na skiny a prostorové vizualizace. Program je určený k přehrávání hudby a to také splňuje - a skvěle. Každý se na nehezké a hranaté okno asi chvilku nevěřícně zadívá, a pak se rozhodne pustit nějakou nahrávku.
Foobar
Přehrávání a přecházení mezi skladbami řeší jednoduchý ovládací panel se standardními tlačítky. Okno programu je navíc koncipované jako jeden velký playlist, takže vybrané skladby vidíte v seznamu pod ovládacím panelem a můžete mezi nimi vybírat. Součástí panelu je také lišta s průběhem přehrávání a jednoduchá vizualizace. Navíc je zde rolovací menu s výběrem pořadí přehrávaných skladeb.
Ve statusbaru pak najdeme informace o aktuálně hrající skladbě - typ, bitrate, kvalita a stopáž.
Lišta Foobar
V menu najdeme většinu dalších nastavení. V liště Foobar se nachází nejdůležitější nastavení - Preferences, které můžeme vyvolat i klávesami CTRL+P. V tomto nastavení pak měníme veškeré vlastnosti programu. Počínaje komponentami, řazením skladeb, definováním klávesových zkratek, nastavování DSP efektů, vstupů a výstupů programu a jednoduchou vizualizací konče.
Nastavení Preferences se odráží na kvalitě zvuku přehrávače. Základem pro nás bude nastavení Equalizeru. Dokreslení pak obstarávají různé kompresory, killery a odšumovače. Hojně využívaným DSP efektem je jistě Crosfader, který umožní volný přechod mezi dvěma skladbami. Každý jednotlivý DSP efekt pak má své vlastní nastavení, což umožňuje obrovskou volnost v práci se zvukem. No a když se vám něco nepovede, tak nastavení vyresetujete a můžete začít znovu.
Lišta Playlist
V liště Playlist nalezneme otevírání adresářů, načítání playlistů a vytváření nových playlistů. Kromě toho je zde užitečná funkce odebrání duplikátů a již neexistujících souborů z playlistu. Veškeré provedené kroky lze také vrátit pomocí tlačítka undo.
Zajímavá lišta Components
V poslední liště Components najdeme komponenty. První velmi užitečnou je nahrávání. Můžeme tedy nahrávat zvuky z mikrofonu, nebo vstupu zvukové karty. Nahraný zvuk se ukládá do formátu wav. Další užitečnou komponentou je konzole. Při přehrávání skladeb se do konzole zaznamenává průběh přehrávání a program sám indikuje chyby v přehrávané skladbě. Někdy tyto chyby nejsou slyšet, ale konzole je rozezná. Můžeme konzoli nastavit tak, aby nás na každou chybu upozornila a vyskočila do popředí. Komponenta na přehrávání CD plní svou funkci také velmi dobře a ve stylu celého foobaru - jednoduše. Dále je zde Albumlist a jednoduchá visualizace spektra se třemi předvolbami. Z dalších volitelných komponent můžu zmínit třeba Audio CD Writer, která vypaluje hudební CD.
Foobar spektrum
TIP: Jedním z nastavení v Preferences, které asi všichni využijeme, je možnost skrývat spuštěný přehrávač do tray menu. A co víc - spuštěný přehrávač zabírá v paměti zhruba 4MB - verze special.
Shrnutí
Co říci závěrem? Na tento přehrávač jsem narazil obrovskou náhodou a ihned jsem si ho zamiloval. Má skvělý zvuk a při práci se mi nikde neplete. Bere si jen potřebné množství systémových prostředků a přitom má stejně široké možnosti nastavení jako jeho známější Ukázat celý příspěvek