Floppy disketová mechanika 5,25"

Dají se ještě někde koupit 5,25" disketové mechaniky?Našel jsem doma diskety z dob dávno minulých a rád bych koukl co na nich je, než s nimi naložím dále.

Odpovědi na otázku

A tu mechaniku dnes připojíš k čemu?

Ne, to se fakt nedá. Kdo by to asi kupoval ;) Jedině sehnat nějaký vrak, kde ale nemáš záruku, že mechanika bude funkční. A stejně tak není vůbec jisté, že ty diskety půjdou po těch letech číst. Hoď je do koše ;)

Ono by to i slo: http://www.deviceside.com/fc5025.htmlAle proc by nekdo investoval tolik casu, energie a penize do neceho, co je uplne zbytecne. I kdyby na tech disketach nejaka data byla tak z 99,9 % ta data budou neuzitecna az uplne zbytecna, obzvlast pokud po nich nikdo dosud nepatral. Ale pokud tazatel chce, tak at si s tim hraje...

Pravdepodobne nic a i kdyby tak nic dnes pouzitelneho. Usetri cas a penize a neres to.

Najdi si niekoho, kto vlastni historicke PC a prepise Ti pripadne data na USB, alebo web.P.S. ja som vyhodil 386-ku (v podstate funkcnu) s 5,25" a 3,5" mechanikou minuly rok.P.S.2 kamarat (zberatel) ma hodne starych 8-bitakov, ale aj PP 06, ktore mali 5,25" mechaniku. Spytam sa, ci to ma funkcne.

K 386 asyk moc USB nepripoji...

Nechci ti brát iluze, ale PC vybavené ještě 5,25" flioppy určitě nebude mít USB porty ;)

Je pravda ze tyto desky budou mit jen isa sloty a do tech usb asi ne, do pci uz sehnat by sly ale pci jsem mel v 486 dx4

Abox / JackBrno nic take som nepisal.1. clovek, ktory ma funkcny pocitac s mechanikou 5,25", asi to nema ako jediny pocitac a ma aj nieco s USB-portom.2. clovek, ktory dnes dokaze pracovat s PC s mechanikou 5,25" asi neni uplne neznaly a dokaze preniest data zo starej "sunky" do noveho s USB.

Jak? :)

Cas bezi dopredu a pamat ide dozadu.Ale pamatam si v case DOSu jeden perfektny softverovy vyrobok z dielne Ceskych vyrobcov.Meno mal "DOSMAN" a napodovnal vizas vtedy popularneho "NortonCommandera".Okrem toho, ze zvladal (CZ) diakritiku, mal aj kopec "vychytaviek".Naprikad prenos dat cez Paralelný port (LPT). Bolo treba upraveny prepojovaci kabel (nazov krizeny asi nezodpoveda), ale v case "pana" bol bezne na trhu.Prenosova rychlost LPT portu, bola nezaujimava vzhladom na rychlost citania mechaniky .

To umi i M602..

Ja som dal len priklad.Prenos dat zo starej vykopavky (funkcnej). ktora dokaze pracovat s mechanikou 5,25" je mozny. Aky postup zvolite, je na Vas.

tak nejlepsi je dat to pak na 3,5" disketu (predpokladam ze takovy clovek ma u toho PC 5,25 i 3,5") ktera se uz da nasledne precist v modernim pc (USB 3,5 mechanika)

Jj, taky bych si nějak poradil, i když v té době jsem používal jako správce souborů malý lehký Volkov Commander, M602 byl těžkopádný a DOSMANA jsem asi nikdy nezkoušel :)

Napr. sa data napalia na CD RW ak je v PC mechanika, alebo sa vyberie HDD a vloží cez prevodník PATA-USB do moderného PC

Vyresil bych to RS232. Stary PC 232ku temer jiste ma. Za hubicku koupis USB <-> RS232 prevodnik. I dnes je v provozu spousta zarizeni, ktera maji jedinou konektivitu-RS232.

Jacku - predstav si, že ja takú možnosť mám.

Tak to blahopřeji :) Když jsem začínal s PC někdy v roce 1993, tak už tehdy 5,25" moc nefrčely a vládla 3,5" :)

Si dobry, ale moc mlady. Pozvem Ta do mojej pivnice.Mam nejake 8-bitaky, ktore by Ta mohli zaujimat.Ale to neni "klik sem, klik tam", tomu treba rozumiet.

a nejake 4-bitaky nemas ? 8-bitaky ma jeste dnes kazdy druhy.

Myslíš Altair?

Nejsem tak mladý, jak si myslíš ;) Můj první počítač byl Didaktik Gama a s PC jsem se učil pracovat v době, kdy běžně byly procesory 286 ;)

asi nic podstatne, ked ti to doteraz nechybalo. Normalne ich skartuj a rezance vyhod do prislusneho kosa.

Urcite na eBay, mozna i s radicem.

Diskety shánějí uživatelé 8bitů. Na aukru se prodává 10ks nových DD klidně i za 300,- Kč. Konvolut starších tam udáš určitě taky za slušný peníze.

Čítaj s porozumením."Dají se ještě někde koupit 5,25" disketové mechaniky?"

To je flame...Chci přečíst diskety než s nimi naložím dále, ať už koš, nebo prodej, nebo do šuplíku. na čem to to přečtu? Samozřejmě na počítači, mám asi 4 kousky na úrovni P1 v garáži, tak použiju jeden a ostatní půjde pryč, jen mechaniky nejsou... prostě zjistit užitečnost a úklid.Kdybych si nemyslel že je na disketách nic neužitečného nesháním mechaniku.Mám jich tu bednu...8" disketu už asi nepřečtu :)ZIPky snad ještě někde budou...Děkuji za každé podnětné tipy, ale 650 za mechaniku na aukru mi přijde ujetý...

Neber to zle, prave tim ze nemas vybaveni na jejich precteni vyvstava ta zakladni otazka proc tim zabijet drahoceny cas. Taktez o uzitecnosti lze vzhledem k stari dost uspesne pochybovat.

Co jeste chces? Tvuj dotaz byl jasne zodpovezen. Dozvedel ses, ze 5.25" disketovky i usb controller se daji sehnat. Cena z aukra se ti nelibi, ok. Tak hledej treba na ebay. Necekas snad, ze ti budeme prochazet nabidky jednotlivych prodejcu a posilat ti sem odkazy, abys zhodnotil jestli se ti ta cena uz zamlouva nebo ne...

Neviem čo by mohlo byť užitočné na disketách z 286-ky, možno odpalovacie kódy k jadrovým hlaviciam. Tam by sa dalo predpokladať, že by mohli byť rovnaké aj po 50 rokoch.Ale taká datbáza spolužiakov vytvorená v DBS III by bola možno tiež veľmi potrebná.U mmňa sa nájdu aj 8" diskety + mechanika len ten mainframe SMEP mi chýba k tomu aby som si ich prečítal. Na 5" disketách mám CAD pre 286-ku, ktorý som používal na monochrom monitore.

Samozřejmě mě nemůže napadnout všechno, ale upřímně si myslím, že na 5,25" disketách nemůže být nic, co by mohlo být pro dnešní dobu užitečné :) Nemůžou tam být rodinné fotky, v té době digitální focení jaksi moc nefrčelo a nemůže tam být ani žádný smysluplný program, který by dnes k něčemu šel použít. Jen pro zajímavost, jaký typ dat tam očekáváš?

Odpalovací kódy k ruským a americkým jaderným střelám

Právě, že všechno člověka nenapadne. Známému jsem z DD a HD 5,25" disket stahoval jeho básnické prvotiny z minulého století. Byly psané ve WP 5.1 a kvůli archaickým nosičům a formátu souborů je dávno považoval za ztracené. Vznikla úspěšná sbírka a už nějakou dobu se dobře prodává.

Tak to je luxus :) Ovšem to by tazatel aspoň tušil, že tam něco tak cenného může být :)

Tazatel diskety našel, takže dokonce ani nemusí být jeho, pak samozřejmě ani netuší. Býval dobrý zvyk (a díky pětiřádkovým štítkům i celkem podrobně) diskety popisovat.

Nejprve musíš vědět jakou mají nalezené diskety hustotu záznamu. HD diskety v DD nebo QD mechanice nepřečteš. Opačně to jde. ☺

5.25" QD mechaniku neznám. Možná našel DD a HD diskety, já mám skoro všechny 5.25" formátované na 1.48 MB, takže ještě musí běžet FDREAD jako TSR.

Myslel som si, že som jediný, ktorý používal fdread. Škoda. Niekedy som skúšal aj 2M

Já jednu Robotron K5601 mám. Je to klon TEAC. TTL obvody jsou sovětské a východoněmecké produkce. Obvody s vyšší hustotou jsou originály od Hitachi a Mitsubishi. Japonské jsou i motorky. 720kB formátovaná kapacita, 80 stop/2 strany. Bez problémů používám i DD diskety (40 stop/2 strany) na 720kB.

Čtu v roce 2023 a mým velkým přáním je dostat z disket 5 1/4 M-200 a MD2-D jeden prográmek na AKU. Zaplatím tomu, kdo by pomohl. Díky.

Co jsi 5 let nepoužil, tak opravdu už nepotřebuješ.Vyhoď to a budeš šťastnější.

Zvedavosť sa potláča ťažko

Hovadina

jednou na to taky přijdeš

Na Ebay se dají za +- 4000CZK sehnat, ale ještě k tomu budeš potřebovat kompatibilní počítač, což bude další oříšek za několik (desítek) tísíc korun.

Zkus se poptat na téhle výstavě:http://www.bytefest.cz/BTW: Svého času jsem v zaměstnání vykutal nějaké 5 1/4" diskety, tak jsem se je pokusil přečíst na stroji co tam ještě tu mechanika byla. A ani ťuk. Ale nevím, zda byly špatné diskety nebo ta mechanika.Že nemá cenu číst tak staré záznamy nemusí být pravda. Třeba v zaměstnání někdo naprogramoval program na výpočet čehosi, psal ho v BASICu a přeložil. Ten program fungoval tak, že když se spustil a zadaly se vstupní údaje, tak výsledky vytisknul na připojenou tiskárnu. Program se používal i dlouho poté co programátor zahnul kramle a tiskárna posléze odešla do kybernetického nebe. Tehdy jsem hledal (a nenašel), jestli v disketách co po něm zbyly není zdroják, že bych ho upravil, aby ten výstup psal do výstupního souboru.

taktiez niekto mal na diskete suradnice k zlatemu pokladu, ale toto ani to tvoje nema s tym jeho pripadom nic spolocne.

mám doma na památku ještě 8" disketu. Jestli se nepletu, tak je to SSSD, takže 237,25kB. Docela by mě zajímalo, jestli na té disketě ještě něco je Nemáte někdo na to mechaniku?

Takže ji máš k čemu připojit?

http://www.deviceside.com/fc5025.html a pod. Mechaniku koupis nekde ve sbernem dvore.MP

Hm taky bych někde ve skříni našel starý 5,25 nebo 8 diskety a možná i 10 nebo 20MB HDD

Ak mate zaujem mam doma 3 taketo disketove.ODPISTE a napiste kolko ponukate

mám k dispozici funkční disketovou jednotku 5,25" i nové diskety, příp. použité. Také funkční PC Compaq s win. 3.1.

Kup si mechaniku do usb dá se koupit na internetu do 1000 kč

Je dotaz ještě aktuální?Disketovku doma mám a rád si hraju. Takže data můžu případně zkopírovat.