» Poradna » Ostatní

Fitness náramek, naměřené údaje

Mám fitness náramek a zdá se mi, že naměřené údaje neodpovídají, např. kroky, tep. Zkusila jsem měřit tep mimo ruku a změřilo mi to, to samé s tlakem. To by přece ale nemělo. Jaké máte zkušenosti? Popř.na jakém základu funguje, že může měřit i když je mimo tělo? Děkuji.

Odpovědi na otázku

A co je to za náramek se dá někde zjistit? Nemá nějaký "předváděcí" mód? Pokud dokáže měřit tlak a tep bezkontaktně pak pracuje na principu jasnovidectví.

Mimo tělo to samozřejmě měřit nemůže.

Jsou to hračky. Nemá smysl to používat. Ségra dostala nějaký takový drek za 3 tisíce a vracela to, protože to měřilo hausnumera. Kdo zná, jak se měří tlak, tak mu je jasné, že tohle nemůže fungovat. Ale tam, kde je poptávka, vznikne i nabídka. To je ta neviditelná ruka trhu, zdá se. ☺

Tep ti to mimo ruku změřit nemůže - je tam dioda a senzor, co musí být optimálně přimáčknutá k zápěstí. Jak to může měřit tlak netuším...Kroky mi u Xiaomi celkem sedí, je potřeba mít v aplikaci nastavené parametry měřené osoby - myslím, že se běžně udává pohlaví, výška a hmotnost.Co se tepu týče, tak je to spíš orientační, ale solidně to odpovídá min. relativně (dobíhání busu, stresová situace ap.).

Používa sa nato fotopletysmogram (PPG).PPG využíva zelené svetlo s nízkou intenzitou. Keď svetlo prechádza tkanivami, je absorbované kosťami, kožným pigmentom a krvou venóznou aj arteriálnou. Keďže svetlo je lepšie absorbované krvou ako okolitým tkanivom, zmeny v prietoku krvi môžu byť detekované senzormi PPG ako zmeny intenzity svetla.Napäťový signál z PPG je úmerný množstvu krvi prúdiacej krvnými cievami. Pomocou tejto metódy je možné zistiť aj malé zmeny v objeme krvi, čím sa dosiahne vyššia presnosť.

jasně, ale to je přece na tep a ne na tlak, ne? Já vím, že pulzování krve z cévě mění průsvitnost pro to světlo a senzor to vyhodnocuje - stejně fungují ty nemocniční "klipsny" na prst, nebo dřív bývaly ve fitkách např. u rotopedů takové klipsy na ucho, co asi dělaly totéž.Ale jak tím měříš tlak?

ale ty klipy na prst/uši v nemocnici primárně neměří srdeční činnost ale úroveň okysličení krve - saturace O2, na srdeční činnost mají monitory daleko přesnější třísvodové EKG. Tlak pak měří manžetou v časových intervalech nebo kontinuálně čidlem tlaku ke kterému vede kanyla zavedená z artérie, typicky na zápěstí, ale problém je když se s tím pacient hýbe, z druhé strany do toho jde fízák z natlakované flašky, když se to někde rozpojí a že se to stává, tak je to hezký červený "vodotrysk", není to úplně dobrý obvykle se ale upouští krev žilou, ne tepnou :)

ty klipy právě měřily tep - vím to, protože rotoped podle toho tehdy měřil a zobrazoval údaje na displeji. Dneska už to umí měřit i nějak jinak a stačí jim kovové kontakty na řídítkových madlech co jsou na některých modelech.

Tomuhle se říká First World Problems.Stačí se zamyslet: Co je to „fitness“??? Angličtina k tomu má celkem jasnou vazbu, „fitness for a purpose“. Takže, co to vlastně je, „fitness“ beze smyslu? Proč se to slovo používá takhle podivně osamoceně?Jo. Ten náramek to skvěle ilustruje. Nemá to smysl.

Ty náramkyukazujou přibližnou hodnotu. Nejsou úplně přesné. A to by mě zajímalo jaký náramek měří i tlak. Mám pocit, že na zápěstí moc tlak změřit nejde.

aby to ukazovalo nějaké číslo není problém. Aby to byl reálně změřený tlak je samozřejmě nesmysl. Ani to sami nepopírají "EVOLVEO FitBand B3 není lékařský nebo diagnostický přístroj, ale může být využit jako vhodný doplněk pro sledování krevního tlaku, pouze pro vaši referenci." s toule hláškou mohu jako měřič tlaku prodávat i generátor náhodných čísel.

Jde, jsou přece i tlakoměry na zápěstí.

Ale jak asi budou přesný. Na zápěstí si moc dobře tlak nezměříš si myslím. Celkově fitness náramky jsou tak maximálně na kroky a notifikace.

myslíš že směšný náramek za pár dolarů dokáže měřit hodnoty stejně dobře jako specializované lékařské přístroje fungující na zcela jiných principech? pokud by tomu tak bylo, proč do všech nemocnci místo velmi drahých zařízení nedají pár náramků za pár korun? :D To samé platí o krocích....všechny tyhle hodnoty jsou jen velmi hrubé a orientační, jediné co z nich můžeš určit je že včera jsi asi udělal o něco více kroků nežli dnes (pokud byl stejný charakter pohybu - pokud se změnil nezjistíš ani to)

"To samé platí o krocích...."Tak zrovna krokoměr je vcelku triviální senzor a díky mobilní appce to lze i nějak líp vyhodnocovat, takže to kupříkladu už většinou nepočítá drncání v busu jako kroky a údajně už pánové nemohou ty kroky navíc ani doslova nahonit což údajně dřív šlo.

zkus co to naměří když budeš tlačit kočárek nebo nákupní vozík. a co naměří když budeš na někoho hodinu mávat a neuděláš ani krok :) a co to měří třeba při tanci je také úsměvné.základní problém je, že z pohybu ruky predikuje pohyb nohou - ano často to spolu souvisí ale je sposta činností kde to prostě nesedí. Pokud se náramek dá na nohu může se to trochu eliminovat, potíž je opět v tom že algoritmus je stavěný na tu ruku.Jakožto vystudovaný geodet se tomu prostě musím smát, nemluvě o tom že krok není žádná reálná jednotka. Nejen že se hodnota "průměrného kroku" osobu od osoby liší, ale i jedna a ta samá osoba může provádět při pohybu natolik odlišné "kroky/posuny/skoky" že zahrnout to následně do kategorie počet kroků a vyjádřit jedním číslem je směšné. Ano, něco to měří a něco to počítá ale je to jen velmi, velmi hrubý odhad který alespoň pro mne nemá žádnou vypovídací hodnotu.

"co naměří když budeš na někoho hodinu mávat a neuděláš ani krok"Nenaměří Ti to ani krok. Zkus si to.Já se obávám, že bouřlivě komentuješ něco, co jsi nikdy netestoval.

ale testoval a to dost intenzivně :) a dodnes to používá manželka kterou ty zobrazované nesmysly nerozčilují :) já zůstávám i GPS trackingu z jehož údajů se už něco stanovit dá.

Pokud by jsi testoval nějaký současný a kvalitnější typ, tak bys nemohl tvrdit, že Ti to něco naměří při mávání.

a jak ten náramek z pohybu ruky pozná že dělám pohyb nohou (navíc pohyb který se dá kategorizovat jako "krok"?)je to prostě odhad - kdokoli trvdí něco jiného tak se mýlí.. Je mi jasné že jsem v tomhle deformován vzděláním a oborem, ale když chci měřit A, nelze to dělat tak že měřím z velké části naprosto nezávislé B a stanovím si algoritmus který to budu přepočítávat. I kdybych dosáhl například 90% přenosti u 90% testovaných objektů, není to pro mne přesné číslo ale jen kvalifikovaný odhad. A realita je těm 90% bohužel ještě dost vzdálená.

Pokud budeš nohou kroužit ve vzduchu, tak to samozřejmě nepozná. Pokud došlápneš tak to pozná.Koukni jak funguje G Senzor, 3D akcelerátor atd.Dneska už to není jako dřív kdy v krokoměru bylo v podstatě otřesové čidlo z ocelové kuličky a pružinek.Počet kroků není problém změřit s velmi vysokou přesností.

mno, samozřejmě, že to není přesné. Na druhou stranu, pokud budeš hodinu mávat, tak možná vydáš podobně kalorií jako kdybys chodil... Ono to je spíš hračka co má lidi motivovat aby se víc hýbali, není to měřicí ani lékařský přístroj. A pro daného člověka to číslo jistou vypovídající hodnotu má - pozná, že nachodil víc. Pokud celý den seděl a mlátil do něčeho kladivem, tak mu nespíš dojde že ten zvýšený počet kroků je blbost.To je stejné - když jsi geodet, tak ti to bude blízké - jako kdyby někdo porovnával vytyčení své parcely se souřadnicemi, co mu ukazuje GPS v mobilu a nadával, že ho úřady okradli o několik metrů pozemku. K tomu ta GPS není určená, ale to neznamená, že nemůže dobře sloužit k úlohám, pro jaké je koncipovaná.

To je plusmínus autobus. Možná má trochu smysl sledovat trendy, jako že teď mám vyšší pulz, než když jsem byl pod kopcem, ale na nějaké přesné údaje a čísla se musí zapomenout, je to velmi orientační a nepřesné.