» Poradna » Programy

Filtrování FLASH a HTML 5

Zdravím, řeším problém se zakázáním přehrávání Flashe a HTML 5 (Hry a videa na youtube). Lze to řešit nějak centralizovaně, přes proxyserver, který by to filtroval? Popřípadě nějaká free či lehce placená služba. Jedná se o cca 100 počítačů. Všechny jedou na Ubuntu 14. Díky za každou radu.

Odpovědi na otázku

Komplikované, na škole by blok na dané stránky rovnou v tomto případě YT a nemusíš řešit voloviny. A kdo chtěl si to stejně u admina (lahvinkou) zařídil a získal jiný přístup - účet.

Proxy + sehnat nějaký blacklist stránek. Flash stačí prostě neinstalovat.

Tohle mně taky napadlo. Problém je že se jedná o veřejnou knihovnu a když jsem zakázal celé YT tak jsme byli čtenáři osočeni z cenzury a omezování přístupu k informacím. Proto nechci zakázat web, ale pouze technologii v tomto případě HTML 5 a flash. Jde o to jak centrálně filtrovat jen toto.

NEROZUMÍM TI.> Pokud na YT (multimediálním webu, specialista na video) zarazíš - možnost přehrávat právě ta videa - je to stejný efekt ve výsledku jako blokace webu!!> Co chtějí nebo nechtějí čtenáři tě nemusí zajímat v takovém případě nech vše jak to je. Pak nechápu smysl té blokace?!

nevidím důvod, proč by nemohly být weby jako YT, Vimeo, Stream.cz apod. v blacklistu, stejně jako ty nejznámější weby s flash hrami - určitě jde najít jaké. Udělal bych to přes SQUID. Jo a taky bych do blacklistu přidal i PornHub a RedTube - člověk nikdy neví

Nechápu jaký je problém ve sledování youtube videí ve veřejné knihovně, pokud to není se zvukem nahlas. Každopádně jestli zakážeš HTML5 videa, budeš osočován z cenzury úplně stejně.

jo, jinak blokování flashe na linuxu se udělá prostě tak, že se neinainstaluje Adobe Flash Player a dá se tam třeba Firefox - pak nepojede flash nikde

Filtrací na proxy asi sotva, YT už nějakou dobu běží na https, a tam to filtrovat budeš opravdu dost těžko.

Vašek se jaksi neozývá, nechci sýčkovat - možná byl odhalen.

Mám pocit, že ti tam chodí nějací "nedotknutelní" a ty nevíš jak na ně, neuhodl jsem?

jako že by sis nechal šmírovat traffic a ještě za to lehce platit?

Děkuji za "rady" ale zatím mi to moc nepomohlo. Flash nainstalovaný nemám. problém je v HTML 5 a jeho videích. mám 100 počítačů, 80 procent čtenářů nám zde chodí jen na Facebook a YT. Hrají hry a u toho si pouštějí muziku, nejen že je tam hluk, ale ještě nám to dělá problémy s přenosovou rychlostí. Bohužel stránky zakázat nemohu. Někteří čtenáři píší otevřené dopisy na město (to je náš zřizovatel) a stěžují si že cenzurujeme obsah internetu. Proto nemohu zakázat stránku ale pouze technologii, kterou stránka pro prohlížení videí používá. Stránky filtrovat umím na základě DNS záznamů, v tom není problém. Jde mi o to jen zakázat HTML 5 na centrální úrovni. To opravdu nikdo nic takového neřešil?

Tož tam prostě jebni starý prohlížeč, který html5 neumí

Html-5 = obecná technologie. Většina stránek používá html-5.To bys mohl zakázat rovnou http/s protokoly, Kolegové mají pravdu: proxy server řeší filtrování stránek na 100 %.Hluk řeší odstranění bedniček.Slušné chování uživatelů by měl stanovit oficiální provozní řád, schválený provozovatelem knihovny a kontrolovaný knihovníkem.Co s tím?Neřeš to na vlastní pěst a požádej o efektivní spolupráci provozovatele.

A dám ti dobrou radu = zvedněte poplatky nebo dobře vybírejte kdo bude moci být člen. A nějací chuligáni by max. dostali výprask. Však já bych věděl jak na ně, ještě rádi by se členství vdali a vůbec by násilí pokud myslíš toto, nebylo třeba.

Ne. Posílit linku, pořiď sluchátka.A OPAKUJI TI, ŽE ZÁKAZEM TOHO CO POPISUJEŠ U YT VLASTNĚ ZAKAZUJEŠ ROVNOU STRÁNKU - nic tam nepojede.

A tím si myslíš že stížnosti ustanou? Pochybuji. Akorát nebude stížnost na cenzuru stránek, ale cenzuru obsahu. Co takhle vypnout centrálně zvuk (a umožnit případně připojení sluchátek) a zavést kvóty pro jednotlivé počítače (omezit počet spojení a maximální přenosovou rychlost).

Já bych i omezil max. rozlišení 360p top a hotovo. Kdo by se na to chtěl koukat.

Vasku, ty si to predstavujes jak Hurvinek valku a zjevne nemas sajn, co HTML5 vlastne je.Na obecnem zakazu FB a YT ve verejne instituci typu knihovna nevidim zadny problem. At si hlupaci stezuji, ty mas 'v ruce' logy a statistiky, ktere by mely zavrit usta nespokojencum i zastupitelum.

i s ohledem na to jaké "zajímavé" domény by se na těch statistikách daly zjistit. Stačilo by kapku projít výpisy a myslím že poté co by zřizovatel viděl, jak se odsud lidi snaží hledat warez, lézt na porno apod. tak by ty stížnosti smetli ze stolu a možná naopak apelovali na to, ať s tím něco provedou, že nechtějí mít v knihovně šťáru na základě udání od BSA.

Tak například u Firefoxu je možnost na stránce about:config vypnout určité funkce, takže když nastavíš:media.ogg.enabled na Falsemedia.wave.enabled na Falsemedia.webm.enabled na Falsetak by to mělo znefunkčnit veškeré HTML5 video na všech stránkách.Možnosti nastavení závisí na tvém prohlížeči. Zda a případně jak tohle umí ostatní prohlížeče nevím. Tak zkus hledat.

případne použít nějaký rate limiter.

zkoušel si se zeptat nějakého právníka? Nevím, na základě čeho by vyplýval nárok na čumění na YT / Vimeo / Dailymotion apod. v knihovně. Navíc, pokud to blokuješ celé, tak to není cenzura.Firmy i školy to taky dělají naprosto běžně. Stejně tak je zcela normální že se blokuje používání torrentů, nebo P2P (s čímž se sveze Skype).Jinak je fakt, že eliminace zvuku = natvrdo vypnutí zvuku přes SW, nebo prostě odpojení bedniček apod. by taky pomohlo - je naprosto jasné, že v knihovně má být klid a počítače tam jsou na hledání informací a ne na čumění na video.

A odkdy není video nositelem informace! (dokumenty, video návody)? Stejně tak může zpráva poslána přez FB být pro někoho přinposná. A co je tak těžkého v knihovně odstranit reprodukotry u PC?

a na základě čeho je jako povinnost zajistit např. to YT? Porno je taky nositelem informace a nikdo by se nedivil, že bude blokované...Pokud nemám dostatečnou kapacitu linky, tak bych to prostě pochopil. Nebo holt nastavit router tak, že to magor s Youtube v HD nezpomalí ostatním, ale prostě mu to použitelně nepojede...

Daná instituce byla zřízená za peníze určitým účelem a pro naplnění daného účelu je třeba splnit dané povinosti, navíc pravděpodobně se jedná o knihovnu kterou si občané zaplatili ze svých daní!

Imo zalezi, jak jsou pravidla nastavene, ale asi vsichni citime rozdil mezi komercni internetovou kavarnou a statem financovanou verejnou knihovnou resp internetem k dispozici v halach/mhd/restauracich atp.Ze se typicky cesky vycuranek snazi vymamit z jalove kravy tele a nebere ohledy na ostatni, je bohuzel vsedni realita...

Právník neprávník, dotyčná knihovna je předpokládám veřejná instituce spravovaná městem. A tady už nejde o právo, ale o politiku. Když po zastupitelstvu začnou šlapat voliči, začne zastupitelstvo šlapat po vedení knihovny.

Například já ve své okresní knihovně klidně návody, které jsou na youtube, sledovat můžu, a to i se zvukem, jsou na půjčení i sluchátka.Jestli někdo blokuje torrenty, tak to je zablokuje jen pro pakoše, používat torrenty lze za každých okolností

Takže: Abych ukončil tuto debatu, zda je to v knihovně dovoleno, nedovoleno nebo o cenzuře. Každopádně, příspěvek:Tak například u Firefoxu je možnost na stránce about:config vypnout určité funkce, takže když nastavíš:media.ogg.enabled na Falsemedia.wave.enabled na Falsemedia.webm.enabled na Falsetak by to mělo znefunkčnit veškeré HTML5 video na všech stránkách.se ukázal jako funkční a ve spojení přes SSL se ukazuje jako vcelku přijatelně konfigurovatelné. Tudíž za radu děkuji.