» Poradna » Programy

Fce(vzorec) v excelu

Dobrý den

Potřeboval bych poradit jak na vzorec v excelu.

Mám buňky A1 - A10 v Buňce A11 buda suma těch buněk.

Buňky A1 - A10 mohou obsahovat písmenka A, B, C, D stím, že A, B má hodnotu 5 a C, D má hodnotu 2.

Tzn. budu mít řádek například

A A A C C C suma
což ma být součet

muze te mě nekdo přepsat tenhle vzorec do excelu. Něco ve smyslu.
Suma A1-A10 if A1=A,B then 5 and If A1=C,D then 2

Díky moc. (tohle je jen ilustrativní pro jednoduchost. Tu funkci si pak už upravím. Jen nevím jak to napsat.

Odpovědi na otázku

Pokud v řádcích bude :
1. A
2. B
3. C
4. D
Tak tady bude třeba :
=SUMA(KDYŽ(NEBO(C3="A";C3="B");5;2);KDYŽ(NEBO(C4="A";C4="B");5;2);KDYŽ(NEBO(C5="A";C5="B");5;2);KDYŽ(NEBO(C6="A";C6="B");5;2))
Bože to je ale zvěrstvo. Pozor na délku vzorce v buňce ! Asi by se muselo trochu víc přemýšlet.

Díky, vyzkouším
ale vypadá to važně zajímavě

Pises, ze bunky "mohou obsahovat" pismena. Znamena to, ze mohou obsahovat i cisla nebo dokonce kombinaci?

a neni to fuk? ja potrebuji prave tyhle promene vyjadrit cislem.
(v praxi to bude pismenova skratka puzivana ve vyrobe, ktera zobrazuje pocet hodin mistra a ty se pak musi secist, proto ta suma)

mozne, byt primitivni, reseni:
do pojmenovanych jednobunkovych poli (nektere nazvy nejsou povoleny) - A,B,D,E,...vloz hodnoty 5, 5, 2,.... a do bunky pro soucet pak:

=NEPŘÍMÝ.ODKAZ(A1)+NEPŘÍMÝ.ODKAZ(A2)+NEPŘÍMÝ.ODKAZ(A3)+....

Děkuji všem, nakonec jsem použil upravené řešení ve tvaru

KDYŽ(NEBO(C3="A";C3="B");5;2); a sumu udělal už pak s čísel. Bohatě me tohle stačí protože mám
jen dvě hodnoty, které musím vyhodnocovat.