» Poradna » Programy

Fan Control

Zdravím všechny. Poprosil bych o pomoc, či radu. Začal jsem používat program Fan Control. Vše mám nastaveno dle svých představ a funguje to. Jen nemůžu docílit regulace ventilátorů GPU (Asus Strix RX 6750 XT). Ať je to všechno pěkně v jednom programu. Ono nastavit to lze, jenže ventilátory stejně jednou podle AMD Adrenalin a jeho nastavení ventilátoru. Je tam pak kolize a nemůžu přijít na to, jak to vyřešit. Nějak "říct" softwaru AMD, že si řídím otáčky jiným programem.... Snad mi rozumíte. Děkuji za případné odpovědi a Váš čas. Hezký den všem.

Odpovědi na otázku

Grafika se postará sama o sebe, nevím jestli ji chceš "umlčet" a upéct, nebo tam naopak mít 55C ať se jako "netrápí", ani jedno není správně. Nech ji jak je, popřípadě šteluj v ovladači AMD.

Upéct ji nechci, chci si sám nastavit chování všech ventilátorů v jedné aplikaci. Tam nejde jen o ventilátory na grafice a jejich otáčky, ale na celkové chlazení PC.

jj, ale pokud ti to nejde, tak to musíš pořešit s pánama z AMD, ne s náma. Oni na to mají svojí aplikaci.Nehledě na to, že to jednou "nějak" nastavíš a hotovo ne?

Stáhni si MSI Afterburner ten reguluje otáčky ventilátorů grafiky. Pozor ale na podvodné kopie stránek. Stahuj přímo s MSI. Když si nastavíš tak tam máš i monitoring komponent. Nestalo se mi aby v tomto programu nějaká grafika nefungovala.

Citaj aka je otazka. Riesi nieco ine.

Hmm, a co takhle zajít do toho AMD softu, najít si tam Fan Tuning a u něj přepnout to šoupátko z ENABLED na DISABLED. To nepomůže?Jestli nepomůže tak bych ještě vyzkoušel odinstalovat AMD soft. Ovladače si v systému nech, ale soft dej do pryč. Pak už by ti do řízení otáček neměl kecat.

AMD soft je součástí ovladačů není to jako kdysi "driver" a "controlcenter" zvlášť.

Je to aplikace třetí strany, která to prostě nemusí umět ovládat. Možná se to naučí v nějaké příští verzi. Stejně jako kdysi velmi populární a mocný SpeedFan. Občas se našly věci, které prostě ovládat neuměl.

Díky za normální odpověď. Taky to tak nějak vidím, přesto zkouším najít řešení. Ale asi to tak bude, no.

Pokud nutně chceš ovládat přes aplikaci třetí strany, tak nejpravděpodobněji to dokáže MSI Afterburner. Ale tobě spíš jde o "vše pod jednou střechou".To není úplně běžné. Třeba mě se reguluje i rychlost systémových vrtulí v case, ale to se nastavuje v UEFI.Ne v nějaké apce ve Winech. Ale zase, jednou jsem zvolil "správnou mapu" a už tam nemusím nikdy lézt a něco řešit. Už mě to nezajímá.

Souhlas, jak jsem jednou ventilátory nastavil tak, aby chlazení bylo co nejlepší a hlučnost co nejnižší, tak už jsem neměl potřebu do toho sahat. A když se hlučnost počítače začne zvyšovat, je to signál, že je třeba z bedny vyhnat "pavouky", rozhodně nezačnu znovu regulovat otáčky ventilátorů.

Jak v UEFI nastavíš rychlost ventilátorů v závislosti na teplotě GPU? Protože ne vždy musí být třeba CPU v zátěži.

Regulace systémových ventilátorů je o tom, co ti BIOS dovolí. Já to mám nastavené od teplot CPU. Mám menší skříň a 3x 12cm FAN. Pokud by se CPU úplně loudalo a veškeré teplo by generovala grafika, ona zvedne teplotu ve skříni a tím i teplotu CPU.Nicméně je to nepravděpodobný scénář, většinou se CPU neloudá a produkuje teplo v případě, že ho grafika zatěžuje.Nastavit to lze i jinak. Obecně chci říct, že ty ventilátory nereguluju nějak zásadně, pomalu se točí vždy, a většinou se ani nějak zásadně nezrychlují. U náročné hry ale ano.

Já používám FanControl protože Bios právě neumí řídit podle teploty grafiky. CPUčko mám nastavené na 400rpm konstantně a kdyny tam nebyl žádný jiný ventilátor tak by to stačilo na cokoli.Ale když spustí grafika, tak už to PC stejně registruju ševelením vzduchu ve skříni a můžu přidat i ventilátorům na skříni které ta grafika "přeřve", takže normálně systémové fany točí 400rpm, ale když grafika běží na 58+ tak postupně zvedají otáčky, obvykle se nedostanou výše než 550, grafika při tom běží na krásných 1000rpm a fakt jde slyšet jen to mírné proudění vzduchu ve skříni.Ale říkal jsem si že to někdy poladím i na grafice, protože je zbytečné aby měla tteploty pod 60 stupňů, klidně aby držela 70. Ventilátory se roztáčí při 62 a točí dokud neklesne teplota asi na 52 stupňů, v defaultu při 100% loadu se snaží držet těch 70 stupňů, při mé zátěži je to ale mezi 55-65 . V některých hrách by to mohlo znamenat plně pasivní provoz.

Nevím jak u AMD, ale NVIDIA kartu normálně mám možnost ovládat. Stačí to nastavit úplně tejně jako ostatní ventilátory. Udělat nějakou křivku nebo konstantní hodnotu, pak konkrétnímu ventilátoru přiřadit tu křivku a povolit kontrolu otáček.Osobně ale zrovna u grafiky nehrabu, aktuálně mám RTX3060Ti, 3 fan 2,5 slotovku, mám zapnutý silent bios a v reálné herní zátěži (UWFHD/UWQHD de titulu, 60 FPS lock) grafika velice často běží pasivně a když ne, tak ventilátory točí 1000rpm a grafika baští 60-120W