» Poradna » Počítačové sítě

Falešný profil na FB - je to trestné?

Je to spíš hypotetická otázka. Někdo může vytvořit cizí profil, za konkrétního člověka na sociální síti a potom se může pod jeho identitou na webu prezentovat způsobem, jaký by si dotyčný za rámeček nedal. Např. na Aktualne.cz je diskuze ke článkům a příspěvek je spojený s profilem na FB. Jsou jasné případy kdy si myslím že je to trestné - Např. když někoho člověk prezentuje jako zločince, úchyla, nemorálního člověka ....atp. Ale ono je možné člověka shodit i nějakým hloupým názorem a tam si myslím že se postižený nemůže soudně bránit. Nebo ano?

Odpovědi na otázku

skor by som to videl na ohovaranie ale to sa tazko dokazuje ked ze je to nemajetkova ujma ale aby som niekoho sudil podla FB tak to asi nie a hlavne ludi s rovnakym menom je vela

Dobrý den, když bude mít např. můj kamarád přítelkyni a moje kamarádka jí založí na Fb falešný profil a přes ten mu oznámí, že se s ním rozchází a upozorní tam na to, aby chodil se mnou, dopustí se trestného činu?

Pokud je tam i s jeho fotkou, tak to žalovatelné bude (druhá věc je ale ta, že to bude trvat a stát peníze). Spíš bych se ale kontaktoval s facebookem, kde bych nastínil o co ti jde.

Takovy ucet nebude mit dlouhy zivot. Na druhou stranu se komunikace uklada na velmi dlouhou dobu. Zaznamy jsou pak predany na pozadani a poslouzi v pripadnem soudnim rizeni. Mohou byt pritezujici. A pokud si nekdo zahrava s ohnem, muze se spalit. Obsilka od soudu pak muze cloveka prekvapit v dobe, kdyz uz to vubec neceka. Treba i za nekolik let, kdyz uz je vazeny obcan. Minulost nas casto dozene a zkali slibnou budoucnost. Za vse se dnes plati a je treba pouzivat i trochu selskeho rozumu.

a nebo vubec, dnesni soudy jsou zahlceny, a tohle opravdu nikdo nebude resit, a i otazka vubec je nepresna a zmatena, ze nevim co resite.

Pul roku maximalne dva, to je u tebe velmi dlouha doba?

A protoze tomu jak obvykle, nikdo zasa nebude verit, tu je link http://www.lupa.cz/clanky/stalo-se-novela-da... ...

Nekdy bych chtel videt toho blba, co klika na nesouhlasim.

Pokud se případ nevyjasní do 3 let, automaticky nastává promlčené lhůta a nikdo nebude trestně stíhaný.

Svůj dotaz jsem už nechtěl znova vytahovat, ale když už ho někdo posunul nahoru ... Zaujal mne názor od mad_doc. Prý když je tam fotka tak to žalovatelné je. Co konkrétně by mohl dotyčný žalovat, jakou újmu když by tam nebylo evidentní zneuctění, jenom by se mu nelíbil projevený "jeho" nepravý názor? (Ona by to posuzovala policie, jestli byl spáchán trestný čin a myslím že co by se nezamlouvalo např. vysoce postavenému politikovi, profesorovi ,... to je pod rozlišovací schopností policajta)

tam je jednoduchy pagagraf a to AUTORSKY ZAKON ! neopravnene pouzita fotka! ak samozrejme nie je tvoja fotena na verejnom priestranstve

Takže napadnout by to mohl fotograf, to má logiku. Dík

autorsky zakon sa ti nevstahuje v momente ked zverejnis nieco niekde ked zavesimm foto niekam a niekto odtial stiahne preto mas na fb ig a vsade take dlhe podmienky v podstate ti tam pišu že ked to sem nahraš pojde to hocikam tresne by mohlo byt ked ja spravim fotku pošlem ju jednej konkretnej osobe tak a potom ju najdem niekde to tresne je ale ked ja uploadnem kamkolvek fotku tak mozem ckat ze si ju stahne kde kto a tam nemas koho zalovat lebo stranek sii odsuhlasil ze beres to riziko a tipek to stiahol lebo sa to da hotovo serus

a ma právo na nahlásenie aj ked niekto pridáva iba cudzie fotky ?

Bohužel ne. Není v ČR trestné ani ukrást mi celou identitu. Píšu o tom dole....

Jedná se o trestný čin pomluvy spáchaný pomocí veřejně přístupné počítačové sítě, za což hrozí až dva roky vězení + samozřejmě odškodné

Jak to policie a komu prokáže? Jak zabrání dalšímu šíření nesmyslů cizí osobou pod vašim jménem? Policie mi sdělila, že to není žádný trestný čin. Navíc není možné zjistit pachatele. facebook odmítá sdělit IP a geolokaci, ale i tak jsou možnosti - VPN, jiná IP adsresa v jiném státě, to se normálně prodává a lze se nalogovat třeba z Brazílie.... Policie je bezmocná a poškozený také.

Dobrý den chtěla bych se zeptat bydlím v Rakousku a optezuje mně někdo z České republiky píše mi na sociální síti Facebook když půjdu na policii v Rakousku zjistí Police toho člověka kterej mně optezuje

Ahoj,krádež identity v ČR není bohužel trestným činem a kdokoliv si může použít vaše jméno, příjmení, datum narození i s vaší fotkou a inklinovat k fašistům, komunistům, atd. Stalo se mi to a policie byla zcela bezmocná. Není to trestný čin a policie nemůže nic dělat.Facebook mi na hlášení odpověděl, že zjistí, zda profil porušuje pravidla komunity a pokud ne, tak zůstane funkční. Bez ohledu na to, že se někdo vydával za mě.Facebook mi na moje protesty odpověděl, že si můj falešný profil můžu zablokovat...opravcdu logika.Naopak pachatel si vás později zablokuje, takže nevidíte, že existujete 2x a co ten člověk píše vašim jménem. Může se stát, že na ulici vám někdo dá do zubů a nevíte kdo to je a proč....opravdu sranda. Profily mohou zneužívat pedofilové aby se kryli ale udělají tím peklo ze života zneužité osobě. Náhodně jsem se dozvěděl z TV o kontaktu na FB do Kalifornie a poslal tam dopis s kopií trestního oznámení s razítkem a podpisem a hlavičkou Policie ČR.Teprve potom profil smazali.

Prosim jak mohu zistit kdyz syn ma zalozeny pod falesnym jmenem fb ?a a zda nekdo nevi jak se mohu spijit na nakyho spravce?dekuji.

Samostatně to trestný čin není. Pokud tedy použijí něččí jméno na Facebooku, nedopouštím se trestné ho činu. Pokud a to ale ,,využijí" k tomu, abych tu osobu např. Dostal do problému, nebo zesměšnil, tak to může být trestný čin Zneužití cizí identity, za který hrozí až 2 roky vězení.