» Poradna » Windows (a jiné OS)

Failover Clustering

Dobrý den, mohu tady někoho poprosit o vysvětlení využití Failover Clusteringu ve windows serverech, a o co se vlastně jedná..?Na googlu jsou sice krásné citace a návody na kompletní konfiguraci, ale nějak moc nechápu oč se vlastně jedná..Děkuji.

Odpovědi na otázku

Vždyť je to hned to první, co na tebe na google vyskočí:"A failover cluster is a group of servers that work together to maintain high availability of applications and services. If one of the servers, or nodes, fails, another node in the cluster can take over its workload without any downtime (this process is known as failover)."

Princip je jednoduchý. Máš dva servery (teoreticky můžeš i více, ale pro začátek dva stačí), primární a záložní. Normálně ti běží systém na primárním serveru, ale když ti tam něco zhavaruje, tak to znovu nastartuje. Nejprve většinou opět na primárním serveru. Pokud to zhavaruje znovu, tak to nastartuje na záložním serveru.