» Poradna » Web a internet

Facebook a sledovanie sukromnych sprav

Ahoj,to ze facebook sleduje vela veci o uzivateloch nieje ziadna novinka, ale to co sa mi deje v poslednej dobe uz prekracuje vsetky medze. Priklad: priatelka mi vcera poslala v sukromnej sprave obrazok vina, ktore mam kupit. Podotykam, ze islo o obycajnu, nou robenu fotku, a ziaden sprievodny text okolo. No a "uplnou nahodou" sa prave teraz pozeram uz na tretiu reklamu presne toho isteho vina na FB za 24 hodin, pricom nikdy predtym som ziadne reklamy na vino neregistroval. Podobne spravanie FB som si vsimol uz par krat v minulosti, ale vzdy som to prikladal nahode.Je mi jasne ze FB ma pristup k mojim spravam, ale podla toho co tvrdi by ich mal skenovat len za ucelom zistenia, ci sa nedeje nieco ilegalne. Vyzera to vsak tak, ze si presne indexuje, s kym, kedy a o com sa bavim, a bohvie kam vsade tie informacie zasiela dalej (kedze oficialne ich nepouziva ani na reklamu).Stava sa vam to tiez, alebo som proste paranoidny? Diky.

Odpovědi na otázku

Zkus napsat soukromou zpravu a napis tam slova jako "bomba, utok, FBI, CIA, terorista, plan utoku, semtex, balicek, nuz, kulomet" a uvidis jak to bude frcet

Facebook i google má v podmínkách, že veškerý obsah a komunikaci uživatelů může použít k personalizaci reklam. Není na tom nic divného a ty se s tím můžeš akorát smířit nebo FB nepoužívat.

Citam podmienky, pozeram si nastavenia reklam, resp. vsetko co ma vstupovat do ich personalizacie, a nic take ako citanie sukromnych sprav tam nevidim.

Tak se špatně díváš nebo spíš nechápeš, co to znamená. Facebook totiž v podmínkách nijak nerozlišuje veřejné a soukromé zprávy. Podmínky se vztahují na veškerý obsah, který tam nahraješ.

Mozes poslat odkaz? Nehovorim ze nemas pravdu, s najvacsou pravdepodobnostou ju mas, ale naozaj nic take neviem najst.

je to jak bylo receno fb i google cte soukrome zpravy, presneji nikdo tam nesedi a cte kontext zprav ale delaji to stroje kteri prohledavaji a indexuji slova ve zpravach, vubec nevidi kontext k cemu potrebujete to vino, a dokonce k tomu slovu vino neni prirazovana nejaka osoba tim myslim jmeno ale ip adresa a cookies pro cilenou reklamu uz ano. ba co vic, napr. v domacnosti jiny clen rodiny hleda praci ci ubytovani a reklama na praci ci ubytovani se pak ukazuje mne. nebo dokonce sem hledal prsten pro pritelkyni a fb pak zobrazoval reklamu s prsteny pritelkyni a ta netusila proc ji to ukazuje. bohuzel v takovem svete komerce zijeme a bude hur az reklamy budou holograficke, vsudypritomne a treba i v hlave a jednou stane ze budete jit po ulici a na reklamni tabuli vsem ukaze jestli nechcete koupit umelou va.inu.

https://www.facebook.com/ads/preferences/Tady si to muzes nastavit/zakazat. Ja to mam povolene, nekdy to dava dobre rady a radsi at mi podsouva reklami, ktere chci, nez reklami, jak pect kolace a pod. :P