Externi sik WD - pouze zvuk "rozjíždění motorku" - vyhodit?

Ahoj,kolega přinesl externí disk, kde je po připojení pouze slyšet jakoby se motor pokoušel roztočit disk - 3x až 5x a pak je ticho. Předpokládám, že disk ukončil svůj životní cyklus.Nicméně, je možné se pokusit jej nějak oživit (musím si vybrat dovolenou a tak bych tomu mohl věnovat čas) ... výměna řídící elektroniky nebo ? Pokud to lze, na co si mám dát pozor, podle čeho hledat atd ?A ano, asi ztráta času .. souhlasím ...Děkuji

Odpovědi na otázku

Může být vadný kabel nebo konektor.

Nemusi se stacit napajet. Vyndej disk z boxu a pripoj k pc pomoci sata. A doufej, ze se rozbehne. Jina moznost neni. Vymenovat elektroniku je blbost. Musel bys mit stejnou, ze stejne serie a to tezko sezenes, navic to elwtronika byt nemusi, ale muze motor. Takze jedina moznost je pak sberny dvur, ci spec firma, ktera bete od 5tis a vyse...

Nepíše přesný model, ale většina externích disků od WD nemá uvnitř klasický disk (přesněji konektory jak na klasickém disku), a připojit přímo nepůjde.

Zkusit otevřít box a podívat se, jestli je tam standardní disk se SATA rozhraním a pokud ano, vytáhnout z boxu a zkusit přímo v počítači, popř. v jiném boxu. Nicméně není moc pravděpodobné, že by to fungovalo, spíš opravdu ukončil životnost a nebo je docela možné, že s ním za provozu někdo trochu nešikovně klepnul o stůl a poškodila se čtecí hlava. Bohužel spousta laiků nemá tušení, jak moc je harddisk choulostivý na zacházení, pokud je v provozu. Vidím běžně u svých kolegů, že lidi dojdou s externím k počítači, první co udělají, že disk zapojí do USB a teprve potom ho pokládají na stůl bez jakékoliv opatrnosti. Takže osobně tipuju na smrt

Děkuji - všem za čas a odpovědi, situace je jasná (každopádně rozeberu a mrknu)!

pokud není uvnitř SATA disk s převodníkem na usb, tak vyhodit, nemá smysl se s tím babrat.

OK

Záchrana na další používání je marný boj. Jestli z něj potřebuješ něco dostat, dej ho na 15/20 minut do mrazáku. Jestli se rozjede, rychle vykopíruj co potřebuješ dokud to půjde. Další školení v mrazáku bývá většinou již neúčinné.