Externí napájení Arduino desky

Zdravim Potreboval bych napajet Arduino desku z ext.zdroje. K dispozici mam adapter 12V/1A (http://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-1... ). Jelikoz vstupni napeti do desky muze byt pouze 5V tak bych asi pouzil stabilizator (napr. http://www.gme.cz/lm2940ct-5-to220-p330-097) a podle datasheetu pridal 2 kondiky. Mam to resene na nepajivem poli, akorát k Arduinu pripojuju ještě velke 7-segmentove displeje, tak nevim jestli ten adapter 12v/1A bude nakonec stacit, jestli bych nemel pouzit adapter aspon 2A?Resili jste někdo uz neco podobného, mohlo by to tak fungovat? Budu rad za kazdou radu vzhledem k tomu, ze se v elektronice moc nevyznam

Odpovědi na otázku

Použil bych step down regulator:http://www.ispshop.cz/index.phpLinearní bude topit tak ho budeš muset dát na chladič, step down je v pohodě a ještě je max 2A.

A ty sedmisegmentovky budou napájeny jak a kolik jich vůbec je a jaký maximální proud jimi se vůbec počítá (způsob buzení)?

A kde jsi vyčetl, že Arduino může mít napájení pouze 5V? Externí napájení je možné připojit přes pin VIN, kde je:Input Voltage (recommended) 7-12 VInput Voltage (limits) 6-20 V

Ty sedmisegmentovky mají doufám vlastní elektroniku, aby ten velký proud do segmentů nešel z Arduina?

pokud bude ovládat segmenty čistě pinama tak piny mají maximální odběr 20mA pokud má na segmenty řadič tak taky nemusí nic řešit, jediný moment kdy by musel řešit odpory je v případě zapojení skrze tranzistory což je nejméně elegantní řešení

Jaké displeje? Jinak 1A bude pro většinu displejů stačit, spíš napětí...jsou ty displeje malé s jednou LEDkou na segment, nebo mají několik LEDek paralelně v jednom segmentu? A pak pozor na ztrátový výkon toho stabilizátoru, bude jej asi potřeba chladit. Totéž platí o 5V stabilizátoru na desce ARDUIna.

Piny Arduina jsou dimenzované na proud 40 mA a ještě tam je nějaké omezení na celkový výstupní proud, takže doufám, že ty "velké sedmisegmentovky" nenapájí z Arduina, ale že ten modul sedmisegmentovek má vlastní napájení + výkonové spínací tranzistory / budiče a z Arduina jdou pouze signály. Jinak se bojím, že se zakouří a bude po Arduinu.

Displeje (http://www.gme.cz/led-display-56-9mm-green-... ) uz zapojene mam a funguji...napajim je temi 12V a před kazdym segmentem mam odpory. Resim to abych mel i to arduino napajene ze stejneho zdroje. Jinak pouzivam model Yun kde není napetovy stabilizator, takze muzu opravdu privest jenom 5V.

To je špatně. Jak píše Vladimír, přetěžuješ ten MCU Atmel na Arduinu. Jeden segment si vezme až 30mA, dobré je mu nastavit proud cca 15-20mA, ne ten maximální. A spínat tranzistorama. On jeden výstup toho Atmelu dodá až těch 40mA (opět není dobré jít do maxima), a celkový proud napájecími piny je 200mA, opět není dobré jít na tohle maximum.

A logickými signály budíte výkonové transistory, nebo, snad ne, přímo segmenty? A je to dynamické, nebo statické?

Před každým segmentem máš odpory a doufám nějaké spínací tranzistory. Potřebný celkový proud zdroje si spočítej podle počtu segmentů (7 nebo 8 segmentů v každém modulu sedmisegmentovky (používáš i tečky?)) a velikosti odporů, povoleno je max. 30mA na segment + 0,315A pro ArduinoTen stabilizátor na 5V, co jsi si vytipoval, je pro napájení Arduina YUN dostačující, tohle Arduino potřebuje ca 315 mA. Dej ho ale na nějaký chladič (alespoň kousek plechu).

Zapomnel jsem napsat (i kdyz to neni predmetem meho dotazu), ze pro rizeni tech displeju pouzivam pwm moduly TLC5940 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tlc5940.pdf) takze tuhle cast mam vyresenou. Chci mit prave jenom jeden napajeci zdroj abych nemusel pripojovat arduino přes USB do PC...

Tak prostě ten stabilizátor co sis vybral, k němu malý chladič, dva kondenzátory 100nF (jeden mezi vstup a GND, druhý mezi výstup a GND, oba co nejblíž pouzdru stabilizátoru). Na vstup a na výstup ještě elektrolytické kondezátory. Ten 12V je stabilizovaný a s filtrací kondenzátorem, tak u toho stabilizátoru už nemusí mít velkou kapacitu, stačí třeba 47 nebo 100uF.

Podle datasheetu by mel stacit nejaky ten chladic a 2 kondiky (0,47uF na vstupu a 22uF na vystupu stabilizatoru). Potom kabliky tim padem pujdou na Vin a GND piny arduina...jestli se nepletu

Kapacita těch kondenzátorů není kritická, ten kondenzátor 0,47uF by měl výt keramický, ne svitkový a taková kapacita se už hůře shání.Můžeš použít i levnější stabilizátor http://www.gme.cz/stabilizator-pevneho-nape... , ale je to v celku jedno.

Datasheet...to je obecné doporučení. Pokud bys to napětí 12V neměl filtrované, tak bys na vstup musel dát dalek větší kondenzátor podle proudu a podle zvlnění, jaké bys tam chtěl mít největší. Ve tvém případě je to jedno, stačí třeba i 1uF na vstup, těch 12V máš už stabilizované. Ale ty dva keramické kondenzátory 100nF co nejblíž k pouzdru ničemu neublíží, právě naopak. Pokud bys tedy těch 12V neměl stabilizované, ani filtrované (tedy přímo z můstku), tak kapacitu toho filtračního kondenzátoru spočítáš:C=I/[2f·Uzvl]C...kapacita toho konduI...proud, který má zdroj dodávatf...frekvence (50Hz)Uzvl...velikost zvlnění, např. 1V.Vzoreček vychází docela přesně, zkoušel jsem zvlnění měřit osciloskopem a sedí to.

Spíš u toho tvého stabilizátoru hlavně pozor na ESR toho kondu na výstupu! Viz, graf na straně 11. Ale pokud máš 12V na 5V, tak LowESR vůbec nemusíš použít, úplně stačí obyčejný stabilizátor 7805.