Externí HDD's versus RAW

Mám NTB SONY VAIO a jedno domácí PC. Mám na dvaceti SATA HDD cca 60 TB dat. Občas tyto HDD připojuji USB adapterem AXAGO (připojení až tří HDD najednou) k PC. Připojuji většinou dva, kvůli kopírování, nebo přehazování dat mezi sebou. A nyní problém.Připojil jsem přes USB adaptérem k NTB 8TB HDD a WIN napsaly, že chtějí provést kontrolu disku, že byl minule špatně odpojen, nebo co (což je blbost, ale dobrá). Tak jsem jim "b.l.b.e.c" povolil zkontrolovat HDD. Mezitím jsem otevřel TotalCommander a chtěl se podívat na nějaké data na tomto HDD, ale nedostal jsem se k nim. Tak jsem NTB restartoval a ve WIN se mi HDD zahlásil pro mě neočekávaně jako RAW. Připojil jsem ho do domácího PC přímo na MB přes SATA kabel, ale zahlásil se stejně jako RAW. Protože nemám dobré zkušenosti s obnovou dat přes různý software ve WIN, přistoupil jsem k tomu, že jsem si najel v NTB LINUX UBUNTU, ve kterém se mi disk otevřel se všemi daty. Bylo to fajn a tak jsem 4 dny zkopíroval všechna data bez ztráty na zcela nový 18 TB HDD. 8TB disk jsem zatím odložil stranou a na ten 18TB HDD jsem chtěl z jiného 18 TB HDD nakopírovat další data. Vzal jsem si adaptér s oběma 18TB HDDs do práce a tam jsem chtěl kopírovat data z jednoho na druhý, abych se nezdržoval. Připojil jsem adaptér s disky do pracovního PC DELL přes USB, ale zahlásil mi, že jsou oba 18TB HDDs RAW. Polilo mě horko.Doma jsem pak adaptér vložil do NTB a oba 18TB disky v pohodě NTFS, tak jsem překopíroval asi 800 GB dat. Pak jsem šel do práce a NTB řádně vypnul a řádně odpojil disky. Když jsem přišel z práce a NTB znovu zapnul a připojil 18TB HDDs, tak ten 18TB HDD, na který jsem kopíroval se zahlásil jako RAW, ten druhý v pohodě. Strčil jsem ho do domácího PC, ale tam také RAW. Otevřel jsem ho v LINUXU, ale tam nebyl vidět. Tak jsem ten disk zformátoval s tím, že připojím opět ten 8TB HDD a v LINUXU data znovu překopíruji na tento 18TB RAW HDD. Jenže v LINUXU jsem viděl pouze přeformátovaný 18TB Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

TL;DRPokud máš problém s disky v adaptéru, tak zkontroluj napájení. To je velice častý problém a zdroj nečitelnosti. Po výměně napájecího zdroje zase adaptér fungoval tak jak měl.

Díky za odpověď, to mě nenapadlo. Zkusím to...

Když už musíš dělat tyhle šílené čachry, tak to připojuj do elektriky 3-žilovým kabelem nebo to řádně uzemni.Jen ze zvědavosti, co je těch 60 TB dat ??? Jak to máš zálohované?

PS: kapacitní proudy z 2-žilových zdrojů (resp. náhodné doteky zařízení) působí rušení USB spojení (což je nakonec podobné vytažení za chodu).

Že tu nedávno byl "kopající notebook"?Jsou speciální zdroje: https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-1... mimo jiné se sníženým kapacitním svodem.https://www.gme.cz/napajeci-zdroj-sitovy-12v... tímhle jsem nahradil dodávaný adaptér k boxu od Axagonu.A tohle: https://www.laskakit.cz/usb-2-0-izolator/ pro zvláštní případy.Pominu až úchylný grafomanský román a žonglování s dvaceti disky.

Díky, pokud budou sloty v NTB v pohodě, tak se podívám na toto, to je dobré.Vím, že žonglování s 20 disky je šílené, ale přikupoval jsem je postupně po dlouhou dobu a nechci je zbytečně vyhazovat, když jsou funkční. A data se kupí a množí, některá se mažou pro jejich zbytečnost a je potřeba je občas mezi sebou prohodit, abych měl na HDD's pořádek. Není to denní rutina, ale řekněme tak 2x za rok.

Tak co asi? Porno.

Porno rozhodně ne...Jsem hudebník, takže hudební programy, hudební banky, zvuky.Pak stříhám videa a fotím- takže plno zdrojových souborů jak videí a fotek.Pak asi 10 TB filmů, dokumentů, pohádek...No a nějaké ty zálohy klasických dat, excel, word, a blbostičky...

Takže asi 90% ukradených filmů a 10% užitečných pracovních dat a to jsem myslím ještě ten poměr podcenil Ale ok, když tě to baví skladovat nesmysly, které si můžeš kdykoliv stáhnout znovu, tak proč ne

Filmy stahuji proto, protože nemáme příliš velkou možnost si je kdykoli stáhnout se svým 25 MB/s internetem, přestěhovali jsme se na vesnici. A ostatní hudební banky a zvuky již k dispozici nejsou, nebo jen těžko sehnatelné... Užitečná pracovní data jsou v záloze, tedy 2x a je jich mnohem více, než se zdá...

Samozřejmě ty hudební banky atd. chápu, ale skladovat úplně zbytečně tuny filmů, na které se z 99% stejně znovu už nikdo dívat nebude, to jsou zbytečně zabrané disky. Filmů co stojí za opakované shlédnutí je naprosté minimum, to se ti vejde na jeden 1TB disk Většinou film stačí jednou a dost a často i to jednou je moc Ale chápu, je to takový zlozvyk skladování polic plných VHS a DVD jen pro ten pocit, že to člověk má. Ale že by se mi to chtělo skladovat na takové hromadě disků, to fakt ne.

Ale píše že dat je 60TB a jen 10TB jsou filmy, takže sotva 20% celkového objemu.Tohle kupení externích disků s daty je u těch co natáčí videa běžné, máš nějaký akčnější 3 minutový videoklip nebo nějaký reklamní spot a k tomu máš několik hodin materiálu a desítky/stovky GB. Ty materiály si samozřejmě v drtivé většině případů necháváš.Jednou to ale dozraje a člověk bude muset kvůli urychlení práce a archivace přejít na nějaké jednotné datové úložiště, file server, NAS...

s takovým množstvím dat by bylo vhodné vyřešit nějakou spolehlivou dlouhodobou archivaci, pokud jsou ta data pro tebe důležitá - napadá mne něco jako pásky Ultrium, akorát nevím, zda se pro to dělá nějaká jednotka pro SOHO aplikace a ne jen serverová do racku... A to samozřejmě není na normální přístup k datům, to je pro archivaci - jako záloha.

Za tu cenu moze mat doma 2x 8 diskovy NAS v RAID6 a vhodne nastaveny backup.

Vyhodil by som to AXAGO, no a bol by pokoj.

Už jsem o tom přemýšlel, už je celkem starý. Můj kámoš mi zítra přinese adaptér novější s USB 3.0, tak uvidím, jak se tváří. Je možné, že je problém ve slotech v NTB.

Tie starsie usb 2.0 adaptery mali niekedy problem s diskmi vacsimi ako 2TB. Niekedy sa to tykalo obmedzenia adresovania 32bit a starym MBR systemom. Prave z tohto dovodu som nekupoval externy disk + samostatny sata/usb adapter, ale hotovy 3,5" externy disk. Ale dnes uz limit 2TB nerobi problem. Avsak stale sa moze vyskytnut nejaka nekompatibilita medzi usb hubom v pocitaci a sata/usb prevodnikom. Stava sa to...Este by som vyskusal okrem zmeny adaptera a prevodnika na novsi usb 3.0 aj to, aby usb kabel nebol dlhsi ako 2 metre (vratane predlzovacky). Najlepsie je predlzovacku vynechat uplne, zvykne robit podobne voloviny...Na kopirovanie takeho mnozstva dat pouzivam total commander a naslednou kontrolou zapisanych dat. Uz sa mi stalo, ze po znova pripojeni hdd boli data poskodene (tiez cez usb adapter, dovod neznamy).Moja skusenost je taka, ze ak sa da tak je lepsie sa hociakym USB/SATA prevodnikom vyhnut a disky mat pripojene priamo na sata v pocitaci. Je to asi 10x spolahlivejsie ako usb/sata...A pri takom mnozstve dat by som uvazoval o NAS alebo aspon o RAID boxe ako je ORICO 9558U3 https://www.youtube.com/watch alebo TR-004 od QNAP.Nejaka inspiracia https://www.youtube.com/watch

na 60TB dat si kup 6diskovy synology, napr. 1621+ a k tomu 6 x 18TB diskov. S raid6 budes mat 72TB a hociktore 2 sa mozu pokazit.

Ten ma len 1Gbit sietovku...Moze kupit novsi 5-bay DS1522+, moze tam osadit 10Gbit sietovy modul a v buducnosti kupit este rozsirovaciu jednotku. Ked tam vlozi 20TB disky, bude mat dostatok kapacity.

Alebo to bude tou sprasenou win kontrolou disku. Ale ako tolko TB bordelu, raz to budes musiet prebrat a to je tak nezazivna robota, ze to bez tak vacsina ludi formatne.