Externí HDD 2TB, po přerušeném formátování ukazuje jen 477 GB

Koupil jsem externí HDD 2TB WD Elements. Při připojení k PC to chtělo zformatovat. Dal jsem formátovat, ale v průběhu (asi po 5hod) jsem formátování přerušil. Ted to ukazuje velikost 466 GB. Dalším formátováním ve Win XP to dohužel změnit nejde. Poradte prosím jak dosáhnout půvotní kapacity. Předem děkuji

Odpovědi na otázku

Můžeš to zkusit naformátovat z nabotovaného Gparted Live, pokud to nejde ze systému. Ale jestli byl disk nový, tak by naformátovaný už být měl a nemělo to být vůbec třeba.

Co by tam formátoval 5+ hodin? Mají XP SP3?

pravdepodobne bude zbyvajici kapacita neprirazena - zkontroluj ve spravci disku

Nepomohlo by odstranit partition a znovu vytvořit?

Stačí odstrániť sformátovaný oddiel, ak formátujete tak zaškrtnite rýchlo, inak to kontroluje povrch disku a to je Vám pri novom disku úplne na nič.

dík za reakci.XP SP3 mám. Disk hned při prvním připojení hlásil, že není naformátovaný a jestli ho chci naformátovat, tak jsem dal ano.Zkoušel jsem odstranovat logickou jednotku i oddíl a znovu vytvářet. To je vše OK, ale maximální kapacita se tím nenavýší na 1,8T jak tam bylo na začátku před prvním formátováním. Koukal jsem na disk pomocí SW "DiskInvestigator" a opět tam bylo jen 466GB. I ve správci disků v XP ho vidím jen jako 466 GB.Na mě to dělá dojem, že při tom prvním "pomalém" formátování se někam při přerušení zapsalo těch 466GB, kterých asi už měl zkontrolovaných jako konec disku. A ted doufám, že to půjde nějak přepsat nebo jinak změnit na tu původní hodnotu. ALE JAK ? Nemáte s tím někdo zkušenosti? Předem dík.

prostě nabootuj Gparted Live, spusť Gparted, vyber ten svůj externí disk, odeber všechny oddíly, vytvoř nový přes celý disk a potvrď změny. Pokud není disk defektní, tak to prostě musí v pohodě jít.

Stáhni si nějakou utilitku na formátování, třeba Gparted a zformátuj to v něm. Stalo se to, že se formátování nedokončilo a na disku se ti vytvořil 466GB oddíl. Disk má pořád 2TB, ale naformátovaný je jen ten kousek Stáhni si nějaký editor oddílů (tuším, že přímo ve Windows je nějaká utilita), v něm smaž naformátovaný oddíl, vytvoř nový (o kapacitě 2TB) a potvrť to. Disk se ti zformátuje na 2TB.

to jsem zkoušel. Odstraním všechny oddíly pomocí "Správce disků" a zbyde mi tam "466 GB nepřiřazeno" viz obrázek. Pak to můžu zformátovat, ale uz tady mi to ukazuje že kaacita bude jen tech 466 GB.

Koupil jsem nedávno externí HD WD Elements 1,5 GB a formátovat to nechtělo. Hele, nekoupil jsi to na Aukru? Nebo na Ebay? Může to být zmetek, prostě a jednoduše.Pokud to po odstranění oddílů, založení nového a rychlém formátu nefunguje, je to vadný disk.

Počkat, nemají XP nějaké omezení na velikost FAT32? Zkoušel jsi to jako NTFS?

to je tak, když někdo pořád trvdohlavě kupuje EXTERNÍ HDD 2TB WD Elements blabla zalitej v nějakým shyt boxu......kdyby si kupil normální interní disk 2TB a k němu nejmenší připojovací USB dock 3.0. na světěhttps://www.tsbohemia.cz/i-tec-usb-3-0-hdd-docking... tak ho jednal vyjde levnějc a ještě má interní zálohovací disk k libovolnému použití - tahle kombinace mě ještě nikdy za x let nezklamala, zato externí disk v boxu odešel a letěl do stoupy a od té doby je nechci ani zadarmo

když už, tak aspoň radši normální box2.5 palcehttps://www.czc.cz/axagon-ee25-xa3-cerna/200... nebo 3.5 palcehttps://www.czc.cz/raidsonic-icy-box-ib-318s... který chrání ten disk i mechanicky. Válet po stole či po šuplíku interní disk s obnaženými konektory není dobrý nápad.Tyhle doky jsou podle mne vhodné spíš pro servisování PC.

při správném jemném zacházení a nebouchání s diskem je vyloučeno, aby s těmi konektory něco stalo, ohly se apod - nejsou ani vystaveny povětrnostním vlivům a světlu.ostatně mám je přes 5 let a pořád bez závad - jsou na tom minimálně úplně stejně s výdrží jako disky v PC v šachtách - resp. lépe, protože se pořád netočí a nechroupají, když je zrovna nemám zaklapnuté a připojené v tom docku ... dock bere 2,5 i 3,5 palce ....rozhodně dle mého názoru, protože ten dock vlastním, vydrží déle než disk v externím boxu, ale na to nejsou vypsaný kursy ......takže to nemůžeme ověřit .....

musím se smát, když nějaký zoufalec akorát minusuje jak na novinkách, i když tady budu i po dalších 10 letech potvrzovat už dnes dlouholetou bezchybnou funkci mé kombinace

Tobě to tak možná funguje, ale to neznamená, že musím souhlasit s tvým doporučením pro konzumního uživatele externího disku. Mně taky exterák díkybohu nikdy nespadl, ale díky boxu nemusím mít disk antistatickém pytlíku a bát se, že o něj třeba omylem zavadím a poškodím ten SATA konektor, což je defacto konec pro disk...Když si vylomím usb z boxu, koupím nový box. A vzhledem k tomu, že na tom disku mám data, která pro mne mají jistou hodnotu, tak mi nepřijde nutné šetřit a nekoupit box.

Je to sice možné řešení, ale není to nejlepší řešení.

A invektiva si nech od cesty. To mínus znamená "Nesouhlasím" a nikoliv "Jsi blbec." - stačí se podívat, co je u toho napsané.

já ale přece vůbec nevím, kdo to minusoval - ale jsem už poněkud alergický na notorické minusovače, kteří zuřivě klikají na minus u všech příspěvků, jen aby ukojili svoje ego - obzvlášť výživné je u to diskusí na iDnes .......

V tomto případě se k tomu jednomu mínusu klidně veřejně hlásím a taky píšu proč nesouhlasím.

A já ke druhému. Zdaleka no není ideální řešení. Kompaktní krabici můžu kamkoli strčit, třeba do šuplíku, do batohu a odnést někam pryč atd., prostě jen odpojím a jdu. Mít na stole ten dock jakožto náhradu toho kompaktního boxu je dost nepraktické. Naopak je to praktické pokud to nemám jako záložní/přenosný disk, ale strkám do toho různé disky třeba co kdo přinese a podobně.

Ovšem myslím samostatný box a samostatný disk. Ne ty zalité hotové krabičky.

mimochodem mě by ani nenapadlo tady na něco zbytečně klikat minus, když se vyjádřím v odpovědi a tam je názor zřejmý

jinak myslím, že jsme klady a zápory rozebrali dostatečně a můžeme to ukončit. Zakladatel se ptal stejně na něco úplně jiného ....

Musíš na to použít PC s jiným OS, např. W7. Pokud je nemožné odstranit oddíl, tak si stáhni ze stránek Western Digital program WD Data Lifeguard a v něm ho přeformátuj, stačí obvykle jen začátek.

stačí když si na svém PC nabootuje ten Gparted Live:http://gparted.org/livecd.phpjak jsem psal výše. Je to legální a zdarma.Buď z DVD - musí to ISO vypálit jako obraz disku - umí například:http://portableapps.com/apps/utilities/infrarecor... (zdarma, nemusí se instalovat)nebo si z ISO a prázdného flash disku vyrobí live usb pomocíhttp://portableapps.com/apps/utilities/unetbootin... (zdarma, nemusí se instalovat)a pak z hotového média na svém PC nabootuje Gparted live a použije návod, co jsem mu výše napsal. Do stávajících Win XP mu to nijak nezasáhne (pro info tazatele).

Tyhle problémy (když to nejde tak, jak radí většina blábolů, které zde mají úroveň omylu-pokusu) se jednoduchým způsobem vyřeší tak, že pomocí libovolného diskeditoru (např. přítomného v ADDS) se vynuluje první sektor (ve fyzickém adresování neexistuje sektor "0" a v diskeditoru jde o fyzické adresování).Poté se provede nové formátování libovolného typu a médium je připravené.

Proč ty mínusy, když to funguje?Hrál jsem si s 64GB fleškou tak dlouho, až se najednou odmítal oddíl na ní nechat zrušit (chtěl jsem zrušit, vytvořit nový a naformátovat). Po chvilce spekulací jsem flešku otevřel v hexeditoru a MBR jsem přepsal nulama. No a bylo opraveno. Oddíl se pak nechal zrušit, vytvořil jsem nový a naformátoval.

Protože lidi neznají tenhle prastarý způsob oživení HDD apod. Na všechno potřebují klikací obrázkové programy.

Tak já taky leccos dělám v konzoli, ale tady taky spustím Gparted, kde si to naklikám. Akorát narozdíl od Windowsáků ho nemusím extra bootovat a mám ho nainstalovaný rovnou.

Víš dědku - a také tě zdravím v Novém roce - ono dokonce stačí vynulovat přesně jedno slovo, ale kdybys mě přetrhl, nevzpomenu si které (kdysi jsem věděl, protože jsem to dost detailně zjišťoval). Takže se to dělá takto, máznutím celého sektoru - mnohé editory mají jako instrukci přímo "vyčištění" celého sektoru, tak je to i dostatečně rychlé.Zajímavější je to, proč to funguje. Je to pro existující chybu téměř ve všech formátovacích SW (ony si tu sekvenci prakticky opisují jeden od druhého, protože tam téměř nelze nic originálního vymyslet (ani na to není prostor). A tak tato chyba - z důvodů ochrany média - prostě odmítne formátovat a máznout FS.Takže ta "nula" pomůže, protože uživatele houby zajímá takováto překážka.A ještě zajímavější je to, jak ne sice řadou geometrickou, ale přesto slušně stoupající zde přibývá hlupáků, ale tak "rafinovaně zbabělých", že se projevují pouze "-". Ale to je zas jiná smutná kapitola.