» Poradna » Ostatní

Externí HDD - softwarová chyba

Dobrý den, nedávno jsem zapojil svůj ext. HDD Verbatim 500gb do satelitního přijímače jelikož jsem se snažil na něj něco nahrát, to se nepodařilo a ještě k tomu mi to s diskem něco udělalo. Když jsem ho připojil zpět do PC, už tam nemám svá data ale jen nějaké dva soubory s názvy jako nějaké šifry, prostě samé znaky a soubory samozřejmě neznámého typu, takže s nimi nejde nic dělat. Stále to však ukazuje zaplněnost kapacity která se shoduje s tím jaká byla předtím, takže usuzuji, že tam data jsou, jen nějak nejde se k nim dostat. Dával jsem do “Datahelp” a řekli mi že jde o softwarovou chybu a že mě to bude stát 3 nebo 4 tisíce (teď už nevím, obojí je dost a nevyplatí se mi to) tak jsem pochopitelně odmítl opravu. Ještě když ani nevím co všechno zachrání. Zkoušel jsem ještě pár programů na záchranu dat a popravdě něco málo jsem zachránil, ale z celku to bylo tak maximálně 30%, ostatní samé neznámé nefunkční soubory o velikosti bajtů či kilobajtů. Oč mi jde, než se HDD kompletně pokusím zformátovat a tím zahodím asi úplně svoji poslední šanci na záchranu dat, nemá někdo nějaký nápad nebo radu, jak by se to dalo spravit doma? Těmto firmám úplně nevěřím, že si rádi nevydělají, i když to je ve skutečnosti třeba prkotina. Děkuji

Odpovědi na otázku

Krasny priklad toho ze za hloupost se plati. Pokud nemas zkusenosti s obnovou dat a mas tam opravdu neco duleziteho, tak se proste smir s cenou za obnovu (ktera je dle meho jeste velice prizniva) a vem si z toho ponauceni pro priste, co se zalohy dat tyce a pouzivani vice disku tyce.

Ano, prkotina to pro ně nejspíš je, ale oni mají ty vědomosti. A ty jim musíš zaplatit, pokud chceš, aby je pro tebe použili. Ti pracovníci se to museli nějak naučit a nebylo to levné. Takže od firmy dostávají vysoký plat a firmě musí ty peníze dát klienti, kteří si poradit sami neumí. Takže buď jsou ta data pro tebe cenná, potom jim to bez řečí zaplať a nebo nejsou cenná a smiř se s tím, že jsi o ně svoji hloupostí přišel. Přitom stačilo tak málo, nemít ta důležitá data jen na tom jednom externím disku, ale minimálně ještě jednu kopii třeba v počítači. Jiné řešení není...