Externí disk ze dne na den spoustu přemapovaných sektorů na disku

Dobrý den.Hlásím se zde z poněkud zvláštním problémem.Mám 2,5 palcový externí disk samsung 1TB který už mám od roku 2015. Používám ho spíš jako dlouhodobý úložný prostor. Často ho určitě nepoužívám.Obsazeno je 765GB. Navíc zrovna před dvěma dny jsem jej používal a žádné problémy nehlásil. bežel plynule a ani aplikace na kontrolování teploty apod. u disků mi nehlásila žádné chyby. Dnes mi disk hlásí že na disku jsou přemapované sektory. Do dneška jsem neměl ani jeden vadný sektor a dnes zničeho nic neskutečné množství. Disky odpojuji tak bezpečně jak jen to jde. Nikdy je nevystavuji nadměrnému horku, když je nepoužívám tak je mám v neoprénových obalech. A taky mám ještě jeden úplně totožný disk ale ten používám běžně také jsem ho zakoupil dříve, je naplněn ještě víc a s ním problémy zatím žádné. Problémový disk dokáže přenášet rychlostí cca 500Kb/s což bych zálohoval asi 17 dní. Nereálné. Nemáte někdo nápady. Nejde mi o ten disk ten ať si schnije ale jde mi o ty data. Ty jsou pro mne nenahraditelné ale zase nechci vysolit několik desítek tisíc za specializovanou záchranu disku.Budu rád za jakoukoliv radu či nápad.

Odpovědi na otázku

Záloha = základ.Nezálohovaná data už prakticky neexistují.Nesdělil jsi dostupné porty v daném HDD. Předpokládám min. USB-3.Co s tím?1) Dokud HDD funguje: zálohuj -> pořiď zálohovací NAS. Zapoj problematický HDD do portu USB-3.2) Svěř umírající HDD do elektroodpadu.3) Pořiď nový.4) Nastav automatické zálohování.

Kup nový disk a zálohuj dokud to jde. A pořád lepší zálohovat 17 dní jak vysolit 20k.....

tak radu co dělat si dostal.. kup novej disk / NAS, data okamžitě odzálohuj na něj a samozřejmě začni nejdřív od nejcenějších dat (filmy, hudbu a podobný blbosti nech samozřejmě na konec nebo na ně zapoměň).Příště měj data minimálně na dvou místech jinak o ně jednou přijdeš (což se ti teď možná poštěstí a aspoň pak budeš svědomitě zálohovat (ale spíš zase ne, jak mi říká zkušenost )

Naštěstí pomalu zjišťuju že spoustu těch cených dat mám ještě někde jinde roztroušené po jiných discích v PC. Takže ztráty nebudou tak veliké. A ten NAS asi fakt pořídím. Jenom se budu muset seznámit jak se sním dělá. Ale to už si nějak vyřeším sám. Do té doby něž ho ale pořídím se budu modlit aby ten druhý hdd neodešel stejně nečekaně. Děkuji za radu s NAS serverem.

pokud budeš z toho disku kopírovat data a opravdu jede tak pomalu, tak bys ho měl i chladit pokud pojede celej den, tak bude i dost teplej což datům moc nesvědčí a jen by se tím urychlila jeich degradace (nebo uspíší závada)

To už jsem vyřešil položením disku na chladící hlíníkovou podložku s aktivním chlazením kterou mám ještě po mém starém notebooku.

Důležitá data máš na jediném disku? To snad ne... Prostě spusť kopírování a čekej, jiná možnost není. Možná to v jiné části disku pojede rychleji, než těch 500kb/s

Nejspíš došly náhradní sektory pro přemapování vadných které se postupně objevovaly, ale vevěděls o nich, skus vyčíst údaje SMART (a u dalších disků preventivně).Některé USB disky nají v rámečku převodník a SATA disk, takže po rozebrání jde disk připojit přímo do počítače a kopírování bude o něco rychlejší, ale i když bude kopírování pomalé, lepší než přijít o data. Z jednoho disku jsem tahal fotky víc než měsíc v kuse - notebook se spotřebou cca 25W, pro jistotu na UPSce a SW Unstoppable Copier, úspěšnost byla 60-90%, jak který adresář. Takže jestli máš data ještě jinde, využij to.Pro příště data ukládej na tím víc míst, čím jsou důležitější.

Tak nakonec mám vše důležité co jsem neměl jinde zálohované v PC. Ztratil jsem jen nějaké fotky z leteckých dnů a nějakou hudbu. Hudba lehce dohledatelná. A ty fotky mě nějak netrápí. K mému překvapení jsem ale zjistil že disk je stále ještě jeden měsíc v záruce. Takže hned zítra nesu k reklamaci. Měl jsem zato že ho mám déle. Jinak už rok používám dvě aplikace na sledování stavu disků ať už u stále připojených nebo i externích takže si nemyslím že tam byly problémy které se pomalu kupily aniž bych si jich všiml. To už bych spíš věřil " "konspirační teorii" " o kazítkách v elektronice.

Omyl. Kur-vítka se spouštějí automaticky až po záruce.Ledaže by se jednalo o vadné kur-vítko.