Externí disk WD My Book World Edition II 2TB (2x1TB v Raid0) nenaběhne

Zdravím, dnes jsem chtěl po delší době zapnout externí síťový disk My Book World Edition II 2TB (je to taková ta velká bílá krabice, zapínaní ve tvaru kolečka s modrým podsvícením, uvnitř se 2ma 1TB disky zapojenými v Raid0, aby byla dosažena maximální kapacita), mám ho od r. 2009 a je namapovaný v PC jako další jednotka a zapínaný byl jen jednou za čas - jsou na něm stará, ale důležitá data, která jsem chtěl postupně překopírovat na nový větší disk. V síti byl zapojený cca od začátku března, ale byl vypnutý přes to zapínací kolečko. Dnes, když jsem ho chtěl opět zapnout, tak kolečko probliklo modře dokola a dále se nic nedělo, nenaběhl, žádné hučení. Zdroj v síti svítí, ale disk nenaběhne. Nevíte někdo v čem může být problém ? Dostanu nějak ty data z disku ? Kdyby nebyl zapojen v Raidu0, tak bych ho zkusil vykuchat a disky zapojit přímo do PC, ale tahle se bojím, nechci přijít o ta data. Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

ČEHOŽETO?! Pseudo RAID0?!Tak, milá data, sbohem a šáteček! Samozřejmě záloha je sprosté slovo a proto není...

Chyba kamaráde, veliká chyba toho pole nulka nemá redundanci, tedy umře jeden, data v trapu z obou, říká ti to něco? Kdyby jsi nechal ty disky, jako dvě jednotky pohoda, připojíš za kšandu / přímo na port a zkopíruješ, ale takto? Obnova pole možná není, páč tam není kontrolní součet. No zajímavý úkol. Asi to prověř utilitou výrobce, snad to opraví a jinak co to znamená "chtěl po delší době zapnout"?? Delší doba u HDD znamená velké problémy, min. 1/4 roku musíš nastartovat, aby "nezatuhnul", nebo nedošlo k chybám. Jak má disk opravovat chyby v zápise, když není zapnutý? Na plotnách jsou totiž data zapsána různě "kvalitně" a je potřeba je občas přepsat / opravit, ale jak, když disk necháš dlouho vypnutý?

+http://support.wdc.com/product/install.asp - jen šílenec svěří data neRAIDu 0!Podle všeho to "pohání" linuxové jádro a s největší pravděpodobností je nešťastně zvolený neRAID 0 SW > pokud disky jsou funkční (což je otázka), pak by možná bylo možné na vyhrazeném linuxovém desktopu se pokusit pole obnovit. Ale dost ošemetné.

Nejsem zrovna odborník přes HDD, kapacitně to byl největší disk v domácnosti právě díky zapojení v raidu a byly na něj zkopírovaná všemožná data z PC, která jsme měli doma. Disk byl zapnutý cca před 14ti dny, kdy jsem se chystal data postupně začít kopírovat na jiný HDD, ten Raid ve mne nebudil zrovnan důvěru, ale nedostal jsem se k tomu až dnes, disk byl zapojený celou dobu v elektrické síti, ale jak jsem psal, byl vypnutý přes to kolečko a zapnul jsem ho až dnes, když jsem se chystal začít opět data zálohovat, ale jak tak poslouchám, tak asi s křížkem po funuse. Když probliknul, čekal jsem, že by to mohla být nějaká chyba v napájení, ale jak jsem již psal, nejsem zrovna odborník ... Každopádně díky za odpověď.

A kdo vám ten neRAID 0 poradil?

Nikdo neradil, možná kdyby někdo poradil, tak jsou ty data už dávno zkopírována a tento disk nejlépe někde prodanej, ale nebyl čas a když jsem si ho našel, tak se to vysypalo ...

Je to sice smutné, ale jste příkladem kam to může vést bez záloh. Mnozí jedinci tomu furt nechtějí věřit a furt důraz na zálohy považují za blábol starců, co IT vůbec nerozumí a, hůře, ten "názor" rozsévají všude možně.V tomto případě, bohužel, je jediným řešením se obrátit na specializovanou firmu. Slušná firma by měla předběžně sdělit případnou cenu záchrany a zda je vůbec možná.

Záloha je zde sprosté slovo, ale nevadí, pravda se ukáže.

Vidim, ze sa tu zbehli sami "odbornici".To ze sa len to zariadenie nerozbehlo nehovori nic o tom, ze odisiel co i len jeden disk.Bud sa pokazil adapter alebo elektronika v systeme.Pripoj disky do pc (radsej linuxoveho) a zapni na nich raid. Nevidim dovod, preco by to nefungovalo, ak su disky v poriadku. Nabuduce nezalohuj na Raid 0, po tej sieti a vdaka vykonu tohto zariadenia asi Raid 0 aj tak nema zmysel.

a nabuduce netreba nechavat taketo zariadenia v elektrickej sieti, ked sa nepouzivaju