Externí disk k raspberry pi 4

Dobrý den, snažím se si vytvořit domácí NAS server, vše mi funguje jak má jenže po odzkoušení funkčnosti jsem si řekl že si přikoupím disk, jenže jsou zde problémy jako například to, že jsem nikdy nepracoval se servery takže i když vím že se vyrábí speciální disky pro 24/7 použití, nejsem si jistý jaký vybrat . Chtěl bych asi 4 nebo 8 TB disk. Další vyvstává otázka jak disk napájet? Jelikož raspberry má problém občas i s obyčejnou myší a klávesnicí tak jak vyřešit napájení externího disku.Děkuji všem co se zapojí do diskuze a pomohou mi :).

Odpovědi na otázku

zabudni na RPi a kup si synology. Ked chces len 1 disk, kludne DS120j, ale nieje to najlepsi napad.

Proč? Co umí Synology a RPI ne?

Užívateľský komfort je na Synology úplne niekde inde než na Raspberry Pi. Hlavne pre niekoho, kto sa snaží vytvoriť "domácí NAS server" a zároveň "nikdy nepracoval se servery". HW a SW sú od ladené a nie je potrebné vymýšľať ako polepiť / previazať funkcie, ktoré sú v základe úplne nezávislé... Krabička, napájanie a chladenie je tam tiež pre tento účel doriešený narozdiel od RPi.

Nie že by som chcel ľudí odrádzať od RPi, sám ho používam. Dokonca aj ako NAS ale mal som dlhé roky aj Synology a RPi je proste pre ľudí, ktorý sú trochu samostatnejší a dokážu si vyhľadať riešenie na problém, keď naň narazia...

Prosím tě, nemáš problém, že by se RPI samo vyplo třeba po 24 hodinách? Vždycky to všechno nastavim, funguje všechno co chci a po pár dnech nejde připojit samba.... pomůže restart... není to nějaký uspávání? Mám tam normálně RPI OS (Debian)

to sa pytas asi ze co vie pecena kacica oproti kacaciemu vajicku a 100kg kukurice, ked si hladny.

to je pokus o vtip, nebo si DSM v Synology nikdy neviděl ?To co umí Synology líp jako NAS než Raspberry je jednoduše všechno a zvlášť pro uživatele který neví nic o discích a pochybuju že ví co s RPi dělat až se mu tam něco zadrhne a nebo najednou nebude fingovat. Na vyzkoušení dobrý, jako NAS nevhodný.

"To co umí Synology líp jako NAS než Raspberry je jednoduše všechno"Naopak - RPI je normální linux kde so COKOLIV udělám podle sebe (od konfigurace pole/LVM a šifrovacích algoritmů až po cokoliv na co si vzpomenu - klidně vlastní torrent uzel :D) nzrozdíl od hotového řešení, kde jsem odkázán jen na to co mi výrobce zpřístupní --- a většinou přes infantilní webové klikátko nebo jejich apku na rozdíl od konzole toho linuxu kde udělám naprosto vše"zvlášť pro uživatele který neví nic o discích a pochybuju že ví co s RPi dělat až se mu tam něco zadrhne a nebo najednou nebude fingovat"Tak to každopádně - buď jsem BFU a vezmu prefabrikované a hotové řešení nebo si o tom něco nastuduju a udělám si to přesně na míru dle svých potřeb.

Ono dokud si ale nezacne BFU hrat, tak zustane BFU.

Pro někoho, kdo chce GUI, existuje třeba open-media-vault.

jenže to pořád není ani zdaleka podobný komfortu a funkcím který poskytuje i ten nejlevnější jednodiskovej NAS od Synology (mimochodem cena je podobná jako RPI4)

Jsou lidi, kteří nic než hotový koupený výrobek neuznávají. A potom jsou lidi, kteří si chtějí něco vyzkoušet, mají radost z dobře odvedené práce a dokáží postavit zařízení srovnatelné s profi. Většina zdejších diskutujících patří co se NASů týká do první skupiny (někteří navíc do fanatické odnože)...

nicméně, pokud si to chci postavit sám, tak vyberu vhodnější miniPC než Malinu - možná nějaký Banán...https://rpishop.cz/banana-pi/1489-banana-pi-...

Souhlasím, že Malina není na stavbu nasu zrovna nejlepší volba. Já jsem před dávnými dobami vsadil na nanopi m4; to má přímo pcie vyvedené na pinheader, dělá se na to přímo sata hat, procesor rk339 je velmi slušně výkonné šestijádro, navíc s nativní HW podporou šifrování, takže výkonu to má na rozdávání, 4 disky mi bohatě stačí, chladí se to pěkně pasivně a rychlostmi je to srovnatelné s profi nasem. Navíc proti čínskému platovému nasu mám svůj výtvor v krásné krabici z česaného hliníku

a proč to chceš stavět z Maliny, která nemá ani SATA řadič? To je přece blbost - přes usb to bude pekelně pomalé, tady nejde jen o napájení. Umíš vůbec pracovat s linuxem, že se do něčeho takového pouštíš?Co je vůbec důvodem, že to chceš takhle bastlit a nekoupíš si rovnou nějaký levný synology nebo qnap?

jsem domácí kutil a řekl bych že s linuxem umím dost obstojně :D a nejde mi o rychlost když má 50Mb internet k čemu mi bude disk s rychlostí 1GB/s navíc malina má usb 3.0 které má teoretické rychlosti hodně nad rychlostí typického HDD. K vašemu dalšímu návrhu koupit si hotovou NASku povím jen to že si chci věci dělat sám a ne hned jít cestou nejmenšího odporu. :) děkuji za vaše "rady" pánové.

RPi muze mit ruzna vyuziti, ale zrovna NAS, pokud to opravdu nema byt jen “hracka” k nim nepatri.
Diky vyse popsanemu je vazne jedno jaky disk zapojis ??

v jakém směru jedno ? je to vcelku jedno. Otázkou je jen jak vyřešit externí napájení disku a jak vybrat správný typ disku pro toto využití. Má to sice být pouze "hračka" ale i tak bych to chtěl mít udělané tak jak to má být. To jest mít správný typ disku pro mé vyžití

Disk umistis do externiho boxu pro 3,5” disk, zapojis napajeci adapter a usb kabelem propojis s RPi . Disk dle pozadocane kapacity pokud mozno takovy ktery nepouziva SMR (sundelovy zapis).

je jedno aky disk vyberies, lebo v externom puzdre zapojenom 24/7/365 sa pokazia vsetky. Je to absolutne nevhodne. Na hranie sa si tam pripoj nejaku staru 2,5" 500vku alebo cokolvek najdes doma a na skutocne pouzitie si kup to synology.

Kde jsi prisel na to, ze se disky v ramecku "kazi"?

cojaviem, od zaciatku storocia sa zaoberam skladanim a opravou PC, a aj ked nie vzdy som bol zamestnany v servise, tak najaky ten pokazeny externy disk som videl?

Já viděl pokažených věcí.... A vůbec nic to nedokazuje

A jaké je podle vás jediné, správné a pravověrné využití Raspbbery Pi?

Napsal jsem ze pouze neni vhode pro stavbu opravdu pouzitelneho NAS uloziste, diky absenci rozumneho rozhrani pro disky K memu vyuziti - drive jsem je pouzival jako medialni prehravace s KODI, tech jsem se nastesti jiz zbavil... zbyle "maliny" mi ted slouzi treba jako tiskovy server pro 3D tiskarnu (OctoPrint), nebo jako streamovaci prevodnik z DJI FPV bryli na 7" HDMI monitor (CosmoStreamer).

Hezke, ale porad to nemeni muj nazor ze zrovna RPi neni na NAS vhodne, pokud to ma byt trosku solidni reseni.

a to je jako co ? Odkaz na nesmysl za 300€.. za tu cenu je SYbology 220+ kde běží virtualizace, Active backup, Cloud, mailserver, mediaserver, time machibe pro apple a desítky dalších skvělejch funkcí .. Tohle jen ukazuje jak seš mimo.

Jen jsem reagoval na tvrzení že RPI není vhodné na nans odkazem na NAS řečení postaveném na RPI.BTW, v univerzálnosti rozhodně vede to RPI řešení, neb (na rozdíl od toho Synology) si tam rozjedete naprosto cokoliv - od WWW serveru až klidně po torrent uzel :D

a kolko tam bude podpora aktualizacii, ake aplikacie maju v gplay pre telefony, pre androidTV atd? Ma to vybudovanu komunitu, ze to vie obhospodarovat skoro kazdy, pripadne sa to z ytb naucis? To zariadenie si kludne kup na hranie sa doma. Na seriozne nasadenie to neponukaj ani zo zartu.

"To zariadenie si kludne kup na hranie sa doma. Na seriozne nasadenie to neponukaj ani zo zartu."Z čeho si myslíš, že jsou složeny enterprise úložiště? Z nějakých Synology bazmeků, nebo na nějaké vhodné Linuxové distribuci, která se vhodně nakonfiguruje, stejně jako na RPI?

tak zo 700 RPi s USB diskami v externych umelohmotnych ramikoch, to je bez debaty.

Stale jsi nebyl schopny rict, cemu vlasne externi disk vadi.Dukaz o vetsi kazovosti v rameccich nemas, protoze je to naprosta blbost.Jde z toho bootovat, system funguje.USB3 v RPI4 da na disku i 300MB/s, tedy cca 2x tolik, co prumerny HDD.Nevyhody prakticky neexistuji..Takhle mi to funguje uz tretim rokem bez me asistence.Kde je do haje problem?

V univerzalnosti a spolehlivosti určitě vede to RPI řešení - uý jen proto že to je plnohodnotný Linux a to RAID/LVM pole si nakonfigurujete sám a dlesvých požadavků a kdykoliv ten disk/disky můžete dát do jakéhokoliv jiného NIX stroje a data přečtete."Ma to vybudovanu komunitu"Ano, RPI komunita je obrovská."to vie obhospodarovat skoro kazdy, pripadne sa to z ytb naucis?"Cože? Od kdy se kvalita zařízení posuzuje podle YT manuálů nebo zda s tím BFU umí/neumí pracovat? Na správů RAID/LVM úložiště stačí konzole , žádné WWW GUI a podobné hlouposti fakt netřeba :D

RPi má primárně edukativní význam. Tedy jde o levnou desku s PIO vstupy/výstupy. Univerzální rozhraní, který můžeš ovládat spoustu periferií, senzorů a dalších zařízení. Samozřejmě, jeho výkon umožňuje z něj udělat multimedální centrum, řídící prvek chytré domácnosti a další hromadu užitečných věcí. A to vše za minimální cenu. Pokud jsi kutil jak píšeš, tak jistě nebudeš chtít utopit svoji malinu v něčem tak primitivním, jako je NAS. Už jen proto, že jak píšeš "nepracoval jsi se servry" = nevíš jaké služby tam máš provozovat a ani na to nemusíš přijít. Prozradím Ti tajemství, na RPI můžeš postavit i firewall a router, ale je mnohem lepší nápad koupit si Microtika. A z RPI raději udělat autonomní dron.PrasatkoPee

Hledej odroid hc4 to je podle mě to,co chceš

Ja vyhodil USB radic a pripajel jedno prebytecne SSD prima na PCI. V mem pripade rychlost ven neni smerodatna (tam probihaji jen casove nenarocne operace), zasadni je lokalni a tam 1Gbps nestaci. Jedinym resenim zda se byti optika.

pokud chceš kutit, kup nějaký klon s nativním SATA. Jinak můžeš použít nějaký konzum router s usb a flash diskem a vyjde to nastejno mizerně, akorát bez práce.

RPI4 dokáže po USB3 přistupovat k SSD disku okolo 300MB/s. A to je dost na to, aby se to dalo považovat za použitelné.Horší je šifrování, díky absenci AES z důvodu ceny CPU, je to okolo 30MB/s.. Ale i tak, je to použitelné a na nějaký cold-storage na občasné odlévání dat, dostatečné.

NAS je určená pro hraní a pro uchovávání filmů nic víc. Tudíž by rychlost neměla být problém.Děkuji.

To nejpomalejší je stejně LAN. Naprosto v klidu lze na GLan kopírovat 100MB/s z RPi4.Tedy stejně jako většina NAS. Nejdřím si to zkuste a pak raďte.Já naopak takovým pokusům fandím. Člověk se hodně naučí, stojí to o parník míň a na RPi si vklidu nainstaluje i Pi-Hole.

Ale ano, mam taky samo-domo NAS... ale rozhodne ne zbastleny na RPi ale vhodnejsim HW.

Ono, vhodnější, nevhodnější.. Já třeba doteď nechápu, v čem by mělo být USB3 nevhodné, krom absence TRIM, co je u HDD tak nějak vedlejší.RPI4 má nejen drtivou většinu přeloženého SW v oficiálních Ubuntu repozitářích, ale málokdo třeba ví, že ta RAM, má už by-design ECC.

Tak na RPi pripojovat 8ks disku pres USB neni uplne idealni reseni, o nedostatku vykonu treba pro prekodovani videa mediaserverem nemluve. Ale jako hracka/maly NAS je asi postacujici

Jak pomale? Ktory HDD je rychlejsi ako usb 3?

NVMe disky, například :D :D :D ???

NVMe HDD sa este len pripravuju, v tomto momente niesu v predaji

a pokud se bavíme čistě o HDD (a ne SSD), co takové SAS a podobné "normální" diskové interface narozdíl od (sice univerzálního) ale rozhodně ne pro disky ideálního USB?

Osobně, pokud bych bastlil NAS Raspbbery Pi, tak bych bych preferoval externí 2.5" HDD, kde bych tím vyřešil jak konektivitu, tak i napájení. A navíc mi 2.5" HDD víc sedí k minimalistickému designu Raspbbery Pi. Pokud teda nepotřebujete přistupovat k datům velmi často a nechcete, aby se disk v NASu točil 24/7.

Zvážím možnosti užití tohoto řešení, děkuji.

Pokud ten NAS má být intenzívněji používán, volil bych 3,5" disk (v boxu, se samostatným napájením). Větší kapacita u 2,5" je taky určitě SMR a to není pro NAS to pravé.

akorát teda nekupovat hotový 2,5 palcový exterák :1) nemá SATA - něco se podělá byť jen na usb konektoru a nemáš data2) plastový box má mizerné chlazení, na dlouhodobý provoz není stavěný

Mam raspi s archlinuxem jako samba serverik, pres usb mam pripojeny 2,5hdd. Pouzivam to na strymovani do ipadicku a na synchrnizaci pouzivam unison, instalace jak na server tak na arch na ntb a na woknech.

Tohle by mělo fungovat bez problémů:https://www.alza.cz/axagon-ee35-xa3-aline-d17... Dokonce se dá do RPI nahrát bootloader, co umožní boot přímo z HDD a bez asistence jakékoli SD karty. Postačí do btcmd.txt přidat parametry boot_delay a rootdelay s hodnotami okolo 30 sekund.Také se v tomto případě může hodit parametr usb-storage.quirks, protože některé USB-SATA převodníky mají zabugovaný UAS.

Ja by som sa teda Raidu v USB rámiku vyhol oblúkom. Keď ten rámik umrie, a že sa moc kvalitne teda nevyrábajú, tak je tam vysoké riziko, že dáta z diskov už nevytiahnete.

Proč ne, když to použiješ jako JBOD a RAID si vyřešíš softwarem..

ty vole nevymejšlej píčoviny a kup DS120j který je jen o trochu dražší než tenhle zbytečnej box a máš tam všechno. Z RPi udělej chytrou kravbičku k TV na který to budeš přehrávat. Takhle si poskládáš ten nejdražší NAS kterej stejně bude naprd ( ale jasně... ty si chceš hrát a zbytečně v tom utápět čas a peníze aby sis něco dokázal - chápu )

Ja osobne mam k usb prevodnikum od axagonu vyhrady. Vadi mi, ze spoustu disku detekuje s nesmyslnou velikosti clusteru, coz sice pro bezne pouziti nevadi ale kdyz si chci na RPI hrat s raidem, tak tam uz to problem je. Zkusenosti mam jak s 3.5", 2.5" i M.2 SATA axagonem.Disk model: WDS250G2B0BUnits: sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytesI/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 33553920 bytesDisklabel type: dosDisk identifier: 0x6c586e13

Ja by som sa teda Raidu v USB rámiku vyhol oblúkom. Keď ten rámik umrie, a že sa moc kvalitne teda nevyrábajú, tak je tam vysoké riziko, že dáta z diskov už nevytiahnete.

Dobře. Děkuji.

Měl jsem to takhle... ale nepočítej s 24/7 využitím. Raspi nemá takový výkon. Po pár měsících provozu jsem radši koupil Intel NUC a vyřešil jsem tím nedostatek výkonu. Raspi je dobrá na hraní a nenáročné věci. Ale jako NAS třeba s VPN serverem, torrent klientem, sambou, pár senzory a třeba Plex serverem, je to ideální jenom na pokusy a ne reálný provoz.

Nevím jestli něco podobného najdeš, ale doporučím hledat rámeček s ventilátorem. Pro stálý běh ideální. Něco takového, ale s USB3.https://www.tsbohemia.cz/transcend-externi-box-na-...

Mimochodem, tyhle boxy maji konektor eSATA, převodník eSATA>USB3 je za pár drobných, bez problému to používám. Ale na NAS bych to fakt nepoužil...

nebo holý převodník usb/sata a celé to i s Malinou vrznout do nějaké hliníkové krabičky s ventilátorem.

Provozuji už roky tři Raspberry pi s 2.5" disky, u jednoho mám už dva disky. Napájení řeším tak, že z jednoho dostatečně dimenzovaného zdroje napájím jak Raspberry, tak ty 2.5" disky pomocí Y kabelu.

Tedy ne že zapojím ty dva konce Y kabelu do dvou USB portů na Raspberry, ale datový konec Y kabelu je zapojený do Raspberry a posilovací vede přímo ke zdroji.

Pokud si to chceš kutit sám, tak rPi je na NAS jedna z nejblbějších desek co existuje. Kup si NanoPi M4v2 + SATA HAT, nainstaluj Armbian + OMV. Já na tom mám 2* SSD + 2* HDD 4TB 3,5" (už si nepamatuju které) a šlape to naprosto bezvadně.