Ext. úložiště v RAID1 jak poznám, že jeden disk umřel?

Dobrý den,za účelem archivace fotek jsem si pořídil externí krabičku https://www.czc.cz/i-tec-raid-case-2x-3-5/25... a do ní 2 HDD, použití v režimu RAID1... Co když jeden disk odejde? Půjde to nějak poznat? Abych nežil v domnění, že jsou data sichrovaná, a až by umřel i ten druhý nebylo vše "V TABU"? Jaká je tak životnost těch plotnovych disků? Nepojedou nepřetržitě... Ale treba bych jestli dožiji rád za 15 či 20 let koukl na dnešní fotky... Jak to řešit? Dřív jsem vypaloval na bluray, ale to už jsem dávno zavrhnul. Díky

Odpovědi na otázku

Tuhle krabičku neznám, ale normální ti to řekne. Vidíš, že neblikají obě ledky HDD Activity, rozsvítí se chybová ledka, pošle ti to hlášení na mail. Přes webové rozhraní zjistíš, co tomu je.Na 15-20 let zapomeň. Tahle elektronika uhyne tak za 3-5 let, normální disky za 5-7 let, serverové tak za 10 let. Záleží na typu, na počtu hodin chodu, na počtu startů, na teplotě, na vibracích.

tak ten USB box mail posle asi těžko. Někomu jsem podobnej od Itecu kupoval a přesto že tam bylo pár diod tak myslím že vadnej disk to stejně neumělo hlíásit..

Já považuji USB box s RAID1 za technický nesmysl. Když už RAID, tak NAS od Synology nebo Qnap. Při jakémkoli pokusu o úsporu peněz jsem nakonec narazil čumákem na zeď. Vždy to něco neumělo, D-link dokonce ničil disky, Zyxel byl hlučný, různá Čína se znepřístupnila po updatu Windows a nové ovladače pochopitelně nebyly.

Co se životnosti disků týče, když je nebudeš moc používat, těch 15 let by dát mohly. Já má zkušenost u denně používaných disků přes 10 let funkčnosti, pak už častěji a poctivě zálohovat, protože může fungovat dalších 10 let (mám doma i funkční disky přes 20 let), ale každé zapnutí už je riziko a můžeš skončit. Zároveň mi jednou odešel disk po měsíci, jinak RAID je, myslím, na toto dobré řešení, jen to chce hlídat, aby oba žily.

Je také dobré upozornit, že RAID je sice dobré řešení jako "záloha" proti výpadku disku - respektive zajistí dostupnost k daným datům při výpadku disku.Nicméně k tomu je důležité říct, že to není záloha a klidně se může stát, že uživatel chytne ransomware (či jiný vir) nebo některé další vlivy, které nemůže moc ovlivnit (elektrický zkrat a odejdou oba disky; požár/potopa; zloděj...) a o všechny soubory může tak či tak přijít. Důležité soubory je dobré zálohovat na více místech a offline řešení(ch)....

Zbytecne plytvani kapacitou v RAID-1. Rozdel to na samostatne disky a na tyto zalohuj. Tohle je jen pro falesny pocit sucha a bezpeci.

jo zvlášť když nemáš kontrolu nad tím v jakym stavu disky jsou, je to spíš časovaná bomba než nějaký větší zabezpečení.

Lepší je zálohovat to na každý disk zvlášť, jak už tady někdo psal.

Na každé zařízení, i kdyby v něm bylo třeba deset disků, musíš reálně pohlížet jako na jediný disk (s o trochu zvýšenou spolehlivostí, ale pořád ne jako bezpečnou zálohu), protože tam je to zařízení společné pro oba disky a může vlivem nějaké poruchy zničit oba disky současně. Rozhodně to nemá stejnou spolehlovost, jako dva samostatné disky a pokud chceš data mít v bezpečí, musíš je mít v každém případě ještě i někde jinde. RAID 1 není záloha dat, to si zapamatuj! To platí samozřejmě i o NASu nebo čemkoliv podobném.

každýmu to říkám.. ale je to marný, je to marný, Je to... marný !