» Poradna » Programy

Existuje virtualne riesenie pre excel?

Dobry den.Moj PC uz nezvlada obrovske vypocty v exceli existuje nejaky virtuálny server kde by som mohol mat excel a ten by zvladal rychlejsie zvladat moj excel?Dakujem

Odpovědi na otázku

Co myslíš těmi obrovskými výpočty ? Složitost vzorců nebo velikost dat ?

To Tomaš : Ano aj zlozite vzorce a aj velke objemy samotny excel ma cca 80 MB

Asi jsi dosel do bodu kdy je vhodne opustit Excel a pouzit nejakou databazi...

Problém je, že Excel se prostě na velká data nehodí. Na statistiku apod. slouží softy jako R-project, různé databáze, na prostorová data ve variantě geodatabáze a GISu... Základy na rodinný dům taky nebudeš kopat univerzální skládací lopatkou...

to co tam pocitas, drahy vsetkych znamych objektov nad priemer 1cm v Slnecnej sustave, ze ti to nezvlada? Kup si najlacnejsi kancelPC co zozenies dnes v obchode a tu 386ku co mas po babke ked este tvoj otec nezil zahod.

intel core i5 @2,66ghz ; 16GB ramka to neni take strasne

Mozna je na case podivat se po jinem nastroji. Kdyz uz nic jineho, tak alespon MS ACCESS, ale jsou rozhodne lepsi nastroje. Excel neni primarne urcen pro vypocty, ale spise pro prezentaci dat a tvoreni reportu.

Dakujem za tip , pozrem sa na to len mam otazku mam strasne vela vzorcov v tom exceli a budu sa dat preniest aj do toto MS Access ?

možná by bylo lepší uvést, jaký typ dat to je a jaké výpočty s nimi provádíš. Access nemusí být jediné řešení, mohou být pro daný typ dat výhodnější řešení...

Ale Access se asi zvládne naučit sám. Na cokoliv jinýho už bude potřebovat programátora a platit... A to asi nechce.

pokud Access nemá, bude si ho muset za těžké prachy dokoupit - není součástí všech verzí MSO... Možná by šel použít LibreOffice Base, nevím...

Na tohle uplne v pohode staci SQLite3 - zdarma.

Jo, SQLite je fajn. Taky mám rád, že DB je v přenosném souboru apod. Akorát nevím, zda k tomu je nějaké klikací GUI, kde to může ne zcela zběhlý uživatel používat...

LO by měl mít možnost se připojit k SQLite. Samotná Base v posledních verzích je už stavěna na Firebird embedded.

Díky za info. To by se mi ještě mohlo hodit v práci

https://thejeshgn.com/2018/08/23/using-sqlite-w... https://wiki.documentfoundation.org/Documentation/FirebirdMig... I původní HSQLDB je pro takové účely lepší než Excel, koneckonců LO je zdarma a nic mu nebrání to vyzkoušet.

Zalezi na vzorcich. Muzes uvest priklad, nebo popsat o jake data se jedna?

A takychto tam je ale 1000 :D Vyhlada poslednych 10 hodnot (podla kriterii ) , dalsich 10 hodnot a uroby z nich priemer ... a vela dalsich a podobnych ... =((PRŮMĚR(CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-0));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-1));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-2));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-3));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-4));""))/(PRŮMĚR(CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-0));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-1));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-2));"");CHYBHODN(INDEX('databaza podujati'!E:E;SMALL(KDYŽ('databaza podujati'!D:D=$N4;ŘÁDEK('databaza podujati'!E:E));COUNTIF('databaza podujati'!D:D;$N4)-3));"");CHYBHODN(INDEX('databaza Ukázat celý příspěvek

No, tak podle ukazky to chce naucit se SQL a prejit na databaze. Tak tezky to neni. 1000 jsou tak male rady, ze je problem v postupu, ne v mnozstvi dat. Bezne se pracuje s GB dat.

Vzhladom na vzor "spracovania" a velkost dat - 80MB subor je excel pre totalne nevhodny.Idealne previest na DB a procedury, v ramci procedur pripadne predpripravit cast dat - priemery do dočasných tabuliek.MS Azure bude predpokladam pre Vase vyuzite sakra drahe.Treba to riesit efektivne, chytrostou - vhodne riesenie, nie hrubou silou - pocet jadier, pamat.

viete mi niekoho odporucit ? niekoho kto mi to zefektivni pripadne spravi makro ako spominali nizssie

Tak ono by to šlo i tady, ale musel bys přesně nadefinovat co a jak potřebuješ, nejlépe přiložit i vzorový soubor s komentářem ke vzorcům. Podle tohoto jednoho vzorce to asi nikdo nepochopí.Ještě můžeš zkusit http://wall.cz/ms-excel-diskuse

Když vidím tvůj vzorec, tak se ani nedivím. A kdybys chtěl zůstat u Excelu, tak takhle se to s velkým množstvím dat se to opravdu nedělá. Fáze jedna by byla změna na dynamické pojmenované rozsahy ... jednak bys soubor o cca 50% zmenšil a jednak neprohledával celé sloupce, tedy zrychlení. Fáze 2 vymyslet/najít jiný vzorec pro stejný výpočet, případně použít třeba kontingenční tabulku apod.

To máš takovou línou šunku komp nebo se snažíš v Excelu pracovat s daty, na která není určen?Co je to za data?

neni to nic strasne iba cisla .... len to co zabera strasen vela casu su vzorce na vyhladavanie v databaze v štile najdi poslednych 10 cislel najdi dalsich 10 cislel inych a zpriemeruj ich a toto sa vykona ale 5 x a potom este toto celel 500 x ....

To ale nemuze trvat dlouho, neco nejspis delas blbe...

pokud má hodně dat, tak už jen načítání a ukládání změn bude v Excelu na dlouho...

Co znamená hodně dat? Pracuji běžně se soubory v desítkách MB a není to až tak pomalé.

třeba 10 000 řádků, cca 20 sloupců...

Aha. Tak to už je pro mě malý soubor :)

zkus MS Azure ... můžeš mít virtuální počítač s až 64 jádry .. možná i víc ..ale za peníze .. i když to se dalo čekat že to bude za peníze že jo

Work smart, not harder for more money

Asi toto som hladal . DAKUJEM PS : su aj ine firmy na porovnanie ? respektive ake klucove slova mam zadat do googlu ? THX Jerry

To fakt neni reseni, nemluve o tom ze to bude pekelne drahe :D

Když se kouknu na ten hrůznej megavzorec výše, tohle opravdu není vhodné řešit v Excelu, ale v nějaký databázi.Možná by to šlo řešit makrem - dobře napsané by mohlo být až řádově rychlejší - eventuálně zkusit PowerQuery (máš-li vyšší verzi Excelu)

Mají pravdu, tohle fakt není řešení. To co máš nahoře za vzorec, to je slušná šílenost. Na tohle Excel fakt není vhodný.

já teda nevim ale teď sem si přečet ten tvuj vzorec a .. jsi si jistý, že neexistuje jiná možnost jak to řešit ? on je Excel dost pomalej na tohleto.. možná kdybys to naprogramoval v C# ve spojení s MS SQL (a MS SQL Management Studio) tak by to fungovalo rychleji .. já nevim no .. tak já mám osobní zkušenosti s MS Azure a vychází to asi 1000 Kč na měsíc jenom výpočet na procesoru - procesorový čas. Používal jsem Azure 8 týdnů v rámci akce 30 dní zdarma za 200USD (170Euro) + zbytek do vyčerpání "kreditu zdarma". běžel mi tam výpočet se zatížením procesoru na 99 procent po dobu cca 58 dní bez dalších služeb. oni ti připraví virtuální PC s Windows 10 profi. Přístup máš přes vzdálenou plochu takže potřebuješ u sebe na pc mít Win7Ultimate nebo W10profi. Každopádně se vyplatí zaplatit si "předplatný" neboli paušál pokud na to máš.Varuju tě předem, že chtěj přístup k tvýmu účtu přes tvoji kreditku a peníze si stahujou sami !!! ... musíš mít dostatečnej limit :)Výpočetní cloud má i Google a další ale nejlevnější vychází MS Azure a hned za nim Google. České firmy nabízí to samé ale za cenu cca 30K/měsíc... takže předražené služby. https://cloud.google.com/computepočítej s tim, že ti potrvá asi 14 dní než se v tom zorientuješ a naučíš se to protože je toho opravdu hodně.jinak profesionální služby prodávaj na universitě v Ostravě, sou tam superpočítače ANSLEM a podobně a pak samozřejmě je tu USA a OakRidgehttps://www.ornl.gov/directorate/ccsdnedávno jim Elon Musk poslal 600megaUSD tak sou v balíku.

80MB soubor v excelu není problém. Spíše neumíš ta data zpracovávat. Zkus si ta data předpřipravit a ne za každou vše nacpat do jednoho vzorce. Stačí když porovnáš práci s filtrem proti seřazení. Výsledek stejný, rozdíl v rychlosti zpracování je obrovský.

No právě. Dřevorubecká metoda v ukázce vzorce je odstrašující příklad.

CHlapci DAKUJEM vsetkym za rady , necham si to prejst hlavou a niečo vymyslim . Dufam ze vam to jedneho dna odplatim a ked nie ja tak nech vam to pan Boh odplati na detoch :D

Většina věcí už tu padla. Chci jen podotknout, že normální instalace Office jsou 32-bitové a ty mají limit pro Excel 2GB Ram (včetně excelu a doplňků !!). Víc paměti nelze naalokovat a větší výpočty pak selhávají. 64-bitová instalace Office víceméně limity nemá, limit je,co jde naalokovat. Výrazně výkonnější.Info třeba zde https://docs.microsoft.com/cs-cz/office/troubleshoot... výňatek:PříčinaPřestože vylepšení V Office 2013/2016 neměla významný vliv na systémové požadavky, Office 2013/2016 používá více dostupných systémových prostředků než Office 2010. Limit virtuálního adresového prostoru pro 32bitové edice aplikací systému Windows je 2 gigabajty (GB). V aplikaci Excel je tento prostor sdílen samotnou aplikací aplikace Excel spolu se všemi doplňky, které běží ve stejném procesu. Velikost samotného listu také ovlivňuje využití virtuálního adresového prostoru. Vzhledem k tomu, že aplikace Excel načte list do adresovatelné paměti, mohou některé listy o velikosti souboru menší než 2 GB stále vyžadovat, aby aplikace Excel používala více než 2 GB adresovatelné paměti. Tato situace má za následek chybovou zprávu, která je uvedena v části "Příznaky".ŘešeníZkušení uživatelé excelu, kteří pracují se složitými listy Excelu, můžou využít 64bitovou edici Office 2013/2016. Důvodem je, že 64bitová edice sady Office neukládá pevné limity pro velikost souboru. Místo toho je velikost sešitu omezena pouze dostupnou pamětí a systémovými prostředky. Na druhou stranu 32bitová edice sady Office je omezena na 2 GB virtuálního adresového prostoru a tento prostor je sdílen aplikací Excel, sešitem a doplňky, které běží ve stejném procesu. (Listy menší než 2 GB na disku mohou stále obsahovat dostatek dat k obsazení 2 GB nebo více adresovatelné paměti.)Následující možnosti můžou zlepšit výkon v Excelu 2013/2016:Uživatelé Excelu, Ukázat celý příspěvek

64 bitový Excel má limit 1 048 576 řádků x 16 384 sloupců. Snadno lze ale pracovat i např. s 10 mil. řádky pomocí připojení externího souboru s daty. Nastavením podmínek filtru pak lze potřebná data načíst do Excel tabulky. Pro práci s externími daty má Excel zabudované funkce v modulu Power Query (Data, Načíst externí data..., vč. TXT souboru) . Bez problémů jsem takto pracoval s TXT souborem, který měl 40 mil. řádků. Selekce dat samozřejmě trvala několik minut .