» Poradna » Ostatní

Existuje taková součástka?

Nevíte prosím někdo, jestli existuje součástka, ze které se po přivedení log. 1 na vstup vysune píst? Myslím něco malého. Pro představu jak malé to potřebuju, tak ten píst by měl mít při vysunutí tak 1-2 cm. Stačí mi dva stavy - zasunuto, vysunuto, nepotřebuju abych si mohl volit, jak moc se vysune.

Odpovědi na otázku

No součástka přímo asi ne, ale co nějaký elektromagnet s výsuvnou osičkou? Ale to byste měl lepší, než se ptát na IT fóru, se spíš obrátit na GME či Bastlírnu.

Tak to jak moc se vysune, to snad záleží na tom pístu (přesněji pneuválci). Pokud bys potřeboval volit jak moc se vysune, tak bys musel jinak zapojit pneuventily, dát tam nějaký snímač polohy pístu, ventilama "zamknout" tlak do obou stran pístu...Pokud ale chceš prostě jen ON/OFF, tak na to stačí nějaký tranzistor, třeba MOSFET, diodu antiparalelně s cívkou toho ventilu, který bude pouštět do pneuválce tlakový vzduch...

A jsou i MOSFETy, které "umí" a řídící elektrodě logické úrovně (od méně než 3,3V), pokud bys použil, který má vyšší prahové napětí Ugs, tak k tomu nějaký optočlen, odpory...možná zenerku, pokud by ten MOSFET měl spínat 24V...to vše záleží na tom jak ten tvůj projekt přesně vypadá.

Možná modelářská serva ...

Ano myslím že něco takového existuje.

Třeba něco takového: https://www.youtube.com/watch ?

Pístový zámek (například https://eletur.cz/elektronicky-zamek-sebury... , https://www.ebay.com/itm/12V-Magnetic-Electric... ), ale asi nesplňuje podmínku "něco malého".

Super, to je ono! Díky kluci!