» Poradna » Programy

Existuje program na ověření integrity - funkčnosti souboru

Ahoj všem rádcůmChtěl jsem se zeptat zda existuje nějaký program který ověří integritu či funkčnost souboru? Proč se ptám, tak zkusím zhruba popsat jak zálohuji a co se mě stalo.Mám "důležité" soubory uloženy na HDD a dělám jednou za čas zálohu na externí hdd. Na externím hdd mám vždy dvě zálohy starší a novou. Z nové se stane stará a novou nahraji znovu.Jednoho hezkého dne jsem potřeboval otevřít nějaký soubor na hdd na kterém pracuji. Byl to pdf soubor. Zjistil jsem, že reader mi napsal, že je soubor bud nepodporavného typu nebo je soubor poškozen. Koukl jsem na extérní disk a tam byl soubor OK. Udělal jsem chkdsk disku se kterým pracuji a nenapsal mi žádné vadné clustery, žádné poškození. Přitom u souboru nedošlo k žádné změně velikosti ani datumu vzniku, či změny. Jak mám poznat jestli na hdd nedošlo ještě k nějakému poškození dalšího souboru? Existuje nějaký program který mi projede všechny soubory a napíše mi, že jsou OK. Nevím kdy k poškození došlo a jestli nejsou v zálohách další soubory poškozené. Jedná se minimálně o 100.000 souborů. Mám tam fotky, videa apod. Zjistil jsem, že můj přehrávač je schopný přehrát i poškozené video, kde dojde ke kostičkování, když je video poškozeno třeba uprostřed souboru nebo není úplně 100% stažené.Máte někdo nějakou radu co stím? Hlavně mi to nasadilo brouka do hlavy, že se soubor navenek jeví jako ok a přitom je poškozený, když ho otevřu v programu. Jinak to nejde poznat bez otevření? Co stím?

Odpovědi na otázku

Neřeknu co s tím, ale navedu tě. To co hledáš je kontrola CRCNení začPá.

Neexistuje program, ktery by zkontroloval 100000 souboru a zkotroloval, jestli jsou v poradku. Daji se udelat tzv. "kontrolni soucty", nebo "hashe" souboru - typicky pomoci MD5 nebo SHA1 a umi to kazdy slusny spravce souboru (Altap Salamander, Total Commander) a spousty ruznych dalsich programu - pomoci nich se da potom integrita souboru kdykoli overit. Je to ale potreba udelat v dobe, kdy jsou ty soubory jeste zarucene v poradku. Ted uz je bohuzel pozde.Dalo by se udelat to, ze se alespon projdou videa a obrazky, zda maji spravny format. Ale to by chtelo nekoho kdo umi alespon zaklady programovani a ma pristup k tem datum.

namiesto externeho disku si kup NAS.. NAS udrzuje tzv. verzie, co ty mas "starsie" a "nove" data, to su 2 verzie, NAS vie tych verzii viac - podla miesta na disku ja mam nastavene napr. 30 verzii. Tiez je mozne nastavit kontrolu integrity zalohy, co mam 1x za tyzden..

+ to funguje vkuse a automaticky a nie "jednou za cas" ty musis rucne... :)

Těžko.Co lze ještě snadno ověřit je kontrola zda aktuální soubory a soubory v záloze jsou stejné. To lze udělat mnoha nástroji, například i v total commanderu pomocí funkce "synchronizovat složky" kde si můžeš zaškrtnout ať to soubory porovnává podle obsahu. Nakonec ti to vyplivne jen to co se liší.Ale testovat "správnost" souborů takhle zpětně je nemožné. Nebo né se 100% spolehlivostí, protože žádná aplikace nedokáže poznat zda v tom textovém dokumentu má být písmenko H a nikoliv T. Nebo třeba že skupina pixelů ve fotce nemá být červená, ale zelená. Tohle ti prostě nic neodhalí.

Tak jsem měl řešení přímo pod nosem. Vůbec jsem netušil že kontrolu total commander pomocí crc umožňuje. Udělal jsem crc souborů které aktuálně používám a porovnal jsem to se zálohou a u těch vadných souborů mi to nahlásilo neshodu. Když vezmu v potaz, že zálohu mám ok a to jako že mám tak zjistím které soubory jsou vadné či nikoliv. Díky za typ!Poslední věc co mi vrtá v hlavě je to, že jak je možné, že se mi soubory poškodili aniž by se mi na disku projevili vadné sektory? Jedná se o směs pdf souborů, powerpoint, word apod. Vždy když se mi takto pokazili soubory tak už byl vadný i fyzicky hdd a takto kontrola disku neodhalila žádnou vadu, jak je to možné?

Vykašli se na chkdsk, dej sem výpis ze SMART toho disku. Tam možná nějaké chyby budou zaznamenané.

"bitrot", "data decay" - nieco si o tom precitajK pôvodnému dotazu, sice si to uz vyriesil, na crc mozes pouzit napr. aj toto https://www.quicksfv.org , sice sa uz nevyvija ale v istej dobe to bol celkom popularny soft, alebo mozes vyskusat nejake alternativy https://www.saashub.com/quicksfv-alternatives ci https://alternativeto.net/software/-quicksfv/

Tady posílám výpis, nic zvláštního mi to nenapsalo: Num Attribute Name Value Worst Raw(hex) Threshold 001 Raw Read Error Rate 200 200 0000000000-0000 051 003 Spin Up Time 174 173 0000000000-1872 021 004 Start/Stop Count 098 098 0000000000-08FA 000 005 Reallocation Sector Count 200 200 0000000000-0000 140 007 Seek Error Rate 200 200 0000000000-0000 000 009 Power-On Hours Count 084 084 0000000000-2DDE 000 010 Spin Retry Count 100 100 0000000000-0000 000 011 Recalibration Retries 100 100 0000000000-0000 000 012 Device Power Cycle Count 098 098 0000000000-08EE 000 192 Emergency Retract Count 200 200 0000000000-006C 000 193 Load/unload Cycle Count 200 200 0000000000-088D 000 194 HDA Temperature 125 106 25 C 000 196 Reallocation Event Count 200 200 0000000000-0000 000 197 Current Pending Errors Count 200 200 0000000000-0000 000 198 Uncorrectable Errors Count 100 253 0000000000-0000 000 199 UltraDMA CRC Errors 200 200 0000000000-0026 000 200 Multi Zone Error Rate 100 253 0000000000-0000 000

Nemá Windows (tedy až Windows 8/10, ne Windows 7) něco jako Historii souborů? ---Historie souborů uchovává informace o všech verzích souboru, tedy kompletní přehled všech změn provedených ve všech zálohovaných souborech.https://support.microsoft.com/cs-cz/help/17128/windows-... ---Říká se také, že v dalších verzích chce Microsoft Historii zaříznout ... tak nevím ...

To je už nějaký pátek co se mi ty soubory poškodili. Historii souborů asi ani nepoužívám. Každopádně mě to přijde divný, že došlo k poškození souborů a fyzicky je disk OK.