» Poradna » Ostatní

Existuje použitelná solární nabíječka autobaterií

Ahoj, kamarád má chatu, kde není elektřina. Koupil si nějakou LCD televizi s 12V napájením z autobaterie. Teď dostal nápad tuto baterii nabíjet nějakou solární nabíječkou. Je to reálné? Zatím jsem se všude dočetl, že solární nabíječky slouží k průběžnému dobíjení a oživení akumulátoru - nejedná se o plnohodnotné nabíjení naprosto vybitých akumulátorů. Je taková nabíječka pro tento účel vhodná. Máte s takovýmto dobíjením autobaterií někdo nějaké zkušenosti.

Odpovědi na otázku

Jiste - http://wifi.aspa.cz/solarni-panely-k23193/sol... ... + regulator. Bezne se to prodava napr. k osvetleni chat a podobne.

A jaký panel, myslím s jakým výkonem, bys doporučoval?

To bohuzel nevim, technicke detaily neznam. Jen par znamych to na chatach bezne pouziva k osvetleni, tudiz je mi znamo, ze nabijet 12V autobaterii principialne problem neni. Jina vec je cena.

PS: Vyckejte, je tu dost odborniku, kteri poradi.

Výkon solárních panelů je otázka jejich plochy, ale nic moc. Zkus se podívat na www.gme.cz, tam solární panely nabízejí, ale až uvidíš, za kolik, tak se ti protočí panenky.

je třeba vědět, jakou kapacitu má baterie
pak je potřeba vyhledat vhodnou nabíječku, která zajistí, aby při nabití akumulátoru se proces dobíjení ukončil a nedocházelo k přebíjení akumulátoru (pak hrozí výbuch vznikajícími plyny) http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/konstrukce... ... nebo http://www.odbornecasopisy.cz/index.php...
a když máme nabíječku, pak podle jejích parametrů musíme najít vhodný solární panel, který jí dokáže dodat potřebné napětí a proud

nato su regulatori napätia pre solarne clanky a nie nabijačky.

sice existuje, jenže v našich podmínkách se vám to nenabije ani za týden

Takže nic použitelného neexistuje?

A potom ked to vsetko spravite si dajte bacha aby vam to niekto neukradol, zvlast na chate, kde je clovek iba obcas. To vzhladom na to, ze sa bezne kradne aj uroda zo zahrad v chatovych oblastiach.

Mancubus [109.239.71.xxx] - totálně překabátěný Dr.Šáhlá zase kecá.

pri peknom a jasnom počasí 100W panel da aj 6A. na 12V akumul.

V podstatě vyhoví každý panel 2x1m plus elektronika. Není to úplně halířová záležitost ani to nejde vysvětlit pár větama. Zkuste zadat "solární ostrovní systémy".

Ahoj, díky za tip. Takovýchto nabíječek jsem v internetových obchodech objevil více, ale myslím si, že pro nabíjení autobaterie, která pak slouží k napájení televizoru nejsou vhodné.

Záleží na tom, jak dlouho budete mít televizi puštěnou. Pokud jenom o víkendu večer, tak se stačí akumulátor přes týden dobít a zbude i na svícení. Pro serióznější používání je potřeba větší panel.

Ahoj, představa kamaráda je asi taková: V sobotu provozuje televizor z první autobaterie a druhá se mu dobíjí. V neděli provozuje televizor z druhé dobité autobaterie a první se mu dobíjí. Lze tohoto scénáře nějak dosáhnout, samozřejmě za rozumné peníze?

Ano, ked bude pouzivat televizor 10 minut denne.
Spocitaj si odber televizora a vykon nabijacky.

radsi at si poridi vetrny generator, a nebo televizi s akumulatorem, a tak neni treba odebirat primy proud ale muze nabijet ten akumulator v pristroji bud pres noc a nebo nekdy i za chodu to prodlouzi.
sam mozna budu neco takoveho vymyslet jelikoz vyderacsky cez ma monopol.

Televizi s akumulátorem má. Televize má i 12V vstup. Jde o to, jak nabíjet ten akumulátor v místech kde není klasický zdroj elektrického proudu. Prostě bude na chatě celý týden.

Proč se chce starat o 2 akumulátory? Stačí jeden stále dobíjený po celý týden.

To je jedno, jeden či dva. Jde o to jak televizi používat celý týden, bez klasického zdroje elektrického proudu. Generátor se spalovacím motorem nepřichází v úvahu kvůli hluku.

Tak na to tahle hračička stačit nebude. Zjisti si příkon televize, třeba 36W. Vyděl to 12V a získáš proud, který televize bude odebírat, což v tomto případě jsou 3 A. Vynásob dobou používání v hodinách, třebas 3 hodiny. Z toho vyjde, že každý den musíš do akumulátoru "napumpovat" průměrně 9 Ah. To to malé dobíjítko nedá, muselo by jich být v praxi 10.
Tudy evidentně cesta nevede. Takže velký panel, elektroniku k tomu, příslušné peníze.
Anebo nečučet do bedny tam, kde lišky dávají dobrou noc a místo toho si užívat přírody.

Za rozumné peníze ne. Zejména, když je zataženo.

Generátor na benzín vrčí jak babeta + k tomu 2 staré aku z nákladáku co tv kolem 30cm uhlopříčkou utáhnou hravě i 8h. Přez den ti stačí 2-3h dobíjet a nikdo nic nemuže remcat. Levné, praktické, malé a zdroj lehký a tichý.

Jestli jezdí na chatu každý víkend+párkrát celý týden, vyjde mu za sezonu generátor+bezín dráž než ten panel.

kdyby tam třeba pravidelně foukal vítr, nebo mu za chatou tekl potok, tak by se dalo leccos vymyslet a dát dohromady i metodou "samo domo" za nevelký peníz a výkon by přitom nemusel být vůbec mizerný...

Běžný panel na sol. elektrárnu stojí kolem 10K a při plným světle dává kolem 18V/10A. Stačilo by zajistit, aby U nepřekročilo nějakých 14,6V(podle akumulátoru-některé mají i vyšší dobíjecí napětí) a pokud nepoužívá chatu v zimě k trvalému obývání, nejspíš by jeden panel úplně stačil. Další problém současné elektrotechniky by ovšem mohla být životnost panelu, která na nestřeženém místě může být kratší než týden...

Jedna oprava-panel bude mít 36V/5A a bude stát něco pod 8K.

Principiélně, ale nikdo nevylučuje, že i vybitý akumulátor (Pb 12V) tak, že nelze nastartovat, lze nabít i panelem z aukra 12V/185mA. Bude to trvat déle, ale je to možné. Letní den počítám 14h, kdy bude dodávat řekněme průměrně 150mA tzn. 2,1Ah za den, jestli jsou mé výpočty OK, tak toto by již pro start mohlo stačit (1300ccm).

odkaz: http://aukro.cz/nabijecka-solarni-12v-185... ...

Dobrý den, na chatě nemám přivedenou elektřinu, mám 2 x AKU 145 Ah a chtěl bych je dobíjet fotovoltaikou. Jaké je řešení?

Dobry den. Už rok používám ostrovní solární systém koupený jako stavebnici tady v ČR a jsem nadmíru spokojen. Firma mě celý set poslala a mají na telefonu technika který poradí s montáží, zapojením atd. Pokud by jste potřeboval konzultaci tak se ozvěte. Již mám vyzkoušen provoz v létě i v zimě.