» Poradna » Programy

Existuje Linux distro s nesvobodnými dekodery či prohlížeči v instalaci

Existuje Linux distro s nesvobodnými dekodery či prohlížeči v instalaci?
Užívám jen LTS (10.4, nyní 12.04, kromě toho v práci postupně Win95, Win97, XP, Vista, Seven=7). Kdysi od roku 1996 Redhat, Mandriva/Mandrake ... - Stručný závěr:
Na vše se dá zvyknout (ovládání, prostředí), ale než je to pro "usera" použitelné (zvuk, video, update, nastavení základní ochrany před malware, či proxy), tak stráví aspoň týden (nevyjímaje zda distra Linuxu či MS-operačních systémů) než vše běží. Myslí někdo na usery, či jen na ochranu autorských výmyslů?
Beru v potaz, že kodeky se mají chránit, ale proč se tak složitě doinstalovávají dekodery, či prohlížeče (PDF, obrázků...video v internet. prohlížečích)? Chudák user ze zapadákova s pomalou linkou nebo žádnou na NET.
20 let se vylepšují systémy, ale celkový výsledek je -> je to furt v pr...
Produkty Apple jsem neměl možnost používat, ale údajně pro svou předinstalaci všeho potřebného mají obrovský úspěch na amerických školách. Učitelé nemají čas IT nastavovat, chtějí IT užívat k výuce.

Odpovědi na otázku

Celé je to právní záležitost. Kodeky nemohou být součástí dsitrubuce a instalátorů, ale uživatel si je smí zdarma stáhnout a používat. Ano, je to nelogické, ale je to tak. A nic s tím jednoduše neuděláš.

Pokud si koupíš, nebo půjčíš knihu Ivana Bíbra o Ubuntu, které vlastníš, najdeš uvnitř kvalitní českou verzi instalačních DVD (32 a 64 bit) se vším, po čem tvé srdce touží, včetně spousty zajímavých a užitečných informací.

ubunti pak jsem najel na spravce balicku synaptic, dal vyhledat adobe vyjel adobe reader dal nainstalovat a mel sem, dale sem dal codec a nainstaloval jsem kodeky, dale jsem dal obrazky ci pictures a nainstaloval jsem cca 4 prohlizece obrazku a ten co se mi nejvice libil sem nechal. FireFox tam je. Dal jsem flasj nainstaloval jsem flash player. takze to co na holy Windows musis stejne dat. Neinstaloval jsem mallware neni treba. Win taky u XP SP3 ci W7 SP1 neni zrovna mala zalezitost na zapadakov a na CD to neni, oproti Linuxu kde najdes spousty softu na grafiku prehravani videi a audia. Jen ty nesvobodne jako flashplayer a tak se daji pak behem 20min.

grafiku, ne grafickou kartu, ale graficke programy. Jinak instalace GK tak jak na Win stahnes a spustit instalator Vyzkousene jak na ATI tak na nVidia. staci stahnout RUN soubor a pak spustit. no problemo

čauky, Pclinuxos je podle mne obsahuje, protože s tím nikdy problém nebyl - pokud vím, tak jsou tam rovnou ovladače ATI, nVidia, Adobe snad taky - teda flash player, na PDF je tam Okular. S videem taky nebývá problém.
prubni CZ/SK live DVD:
http://mirror.panelnet.cz/pclinuxos/live-cd/pclinux... ...
pokud chceš 64bit, tak tu:
http://mirror.panelnet.cz/pclinuxos/live-cd/pclinux... ...

Jestli jsem to správně pochopil, tak Ti jde o to, aby administraci čerstvě nainstalovaného PC zvládnul v kratším čase než týden i běžný USER ano ? Až tohle nastane, a PC si bude sám "ladit" a "nastavovat" kdejaký inkoust, který absolvoval rychlokurz Wordu placený Úřadem Práce, tak nastane apokalypsa ! Běžný USER nemá do PC vůbec co vrtat ... spustit, napsat mail, poslat, vypnout, tečka. Na zacházením s PC v tom smyslu o jaký Ti jde, jsou tzv. ADMINISTRÁTOŘI a pokud takovému člověku, trvá nastavení PC týden, tak je idiot a musí jít okamžitě například hlídat parkoviště. Uvažuj proboha, to je ÚČEL aby se v PC nemohl hrabat kdekdo, jak by to dopadlo ....
S těmi produkty Apple to taky nebude asi až tak úplně pravda a pokud admin ( který jediný má co vrtat do instalace a nastavování PC ) není blbej, má už upravenou instalačku se vším potřebným a nainstalovat plně funkční PC je pro něj dílem okamžiku, nikoli týdne ....
Stejně tak učitelé nemájí nikde nic nastavovat, ale mají učit ... na každou práci je třeba jiného vzdělání a jiných zkušeností ....

Apokalypsa to bude leda pro tebe, budeš se muset živit jinak, jenže teď je otázka jak! Hlava blbá, obě ruce levý, na pracáku podpora jen tři měsíce a do důchodu daleko. A ten čas, kdy takováto ,,apokalypsa" nastane už se dost blíží.

Buď vklidu zlodějské hovádko Já na to abych si koupil co potřebuju budu mít vždycky, nebudu muset krást, nebudu muset mít mindráky že dělám ha*zlbábu za pár korun a nebudu si je po Tvém vzoru léčit tím že se svou blbostí budu chlubit

Naopak, já se na tu dobu těším. To, že BFU dokáže něco udělat ještě neznamená, že bude tušit, co vlastně dělá. )

PrasatkoPee

Tak myslím že ta doba už tady je ... kde kdo se v těch PC hrabe, kdekdo leze na poradnu aniž by byl svéprávný ... konec světa se blíží

Souhlas. Ta doba už je tady. Jen se podívej ve zdejší Poradně na dotazy a způsoby (jazykem, popisem), jakým jsou zde vloženy.

Taky sis všiml ? Ono, to že otázka někdy zní hloupě, nebo je blbě formulovaná ... dejme tomu, ale že odpověďi poskytuje kolikrát naprosto nesvéprávný jedinec a nikoho to nezajímá, to je skutečně tristní ...