» Poradna » Ostatní

Existuje kvalitní 19" CRT monitor do 11 tis. ????

Zdravím, už skoro měsíc řeším dilema jaký 19" monitor si pořídit na grafiku resp. webdesign. Prošel jsem toho už hodně a pořád nevim co koupit. Potřebné parametry: důležitá je pro mě hlavně výborná ostrost a konvergence při 1280x1024/ 100hz, živé a homogenní barvy po celé obrazovce, dobrá geometrie (neprohnutá horní nebo dolní strana), úplně plochá obrazovka (stabilizační drátky mi nevadí), BNC vstupy, pokročilé OSD menu (nastavení H/V kovergence, purita barev v rozích, focus apod.). Původně jsem chtěl LG Flatron F900P, ale obraz při 1280x1024 / 100 Hz měl velmi špatnou horiz. konvergenci, která nejde v menu srovnat, ostrost taky nic moc, barvy moc pastelové a při kontrasu a jasu na maximum obraz tolik nesvítil jako ostatní monitory. Navíc u LG musí mít člověk šteští na dobrý kus, což asi u každé značky, ale podle mě u LG speciálně. Přemýšlel jsem také o Iiyama Vision Master Pro 455, ale navzdory vysoký obnovovacím frekvencím, není dobrá ostrost, což jsem viděl na vlastní oči a četl i v nejakých testech a diskusích na netu. Dále jsem uvažoval o NEC 19" FE991SB, ale ten jsem nikde neviděl, jen jsem četl, že má tenký kabel, který je napevno a kvůli kterému má při 1280x1024/ 85 Hz špatnou ostrost. O špatné ostrosti v rozích jsem slyšel dále v souvislosti s monitory Viewsonic. Jedinými monitory, které se mi nakonec zalíbily, jsou Samsung Syncmaster 959 NF a hlavně můj bývalý "?" favorit Philips Brillance 109P40. Obrazově se mi oba monitory velmi líbíly, ale nemohl jsem je pořádně otestovat - viděl jsem je bez možnosti ozkoušení v Electroworldu v Praze a obrazově mi tam přišli nejlepší. U Samsungu se mi ale nelíbí, že je to obrovská nevzhledná bedna s modrým pruhem nahoře. Chybí mu také BNC vstupy, které bych za ty peníze uvítal. Ten Philips je designově velice povedený a mnohem kratší než Samsung. Taky má navíc BNC vstupy a dokonce se dá sehnat o 1000,- Kč levněji. Rozhodnul jsem se tedy pro ten Philips, ale pak jsem narazil v diskusích na netu Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Teda nevím, kdy byl Samsung Syncmaster 959 NF vyrobenej nebo co to bylo zač, že to nemělo BNC vstupy....já osobně mám Samsung Syncmaster 959 NF  a má 5 BNC vstupů. A je vyroben na přelomu roku.

Tak to je pro mě dobrá zpráva !  Měl jsem za to, že tento Samsung BNC vstupy nemá. Zmátla mě starší recenze tohoto monitoru v testcentru na www.zive.cz, kde je i fotka zadní strany s kabelem, který je napevno. Jak jsi spokojený s ostrostí a konvergencí v rozích při 1280x1024/100 Hz ??

Tak jsem se koukal, na rozlišení 1280x1024 100Hz, jsem nezaznamenal žádnou chybu, popřípadě jde vš doladit. Zdálo se mi, že na ty 100Hz je obraz o něco ostřejší naž na 85Hz. Ale nevím jak ustojíš mírné horizontální prohnutí u prostřed v horní a dolní části obrazovky. Asi u těchto "levnějších" modelů je to normální. Teď jsem to proměřil. Nastavil jsem obraz na obrazovce rovnoběžně s horním plastem krytu monitoru. Spustil jsem si IE do plného zobrazení. Vzal jsem si pravítko a změřil si v krajích vzdálenost první linky od hořejšího konce končícího krytu monitoru. V krajích jsem naměřil po 14mm a u prostřed o 1mm více, tedy 15mm. Dole podobně. Takže asi žádná sláva. Pravda je, že se to nemůže rovnat EIZO monitorům, které stojí daleko více. Kdyby si byl z Kolína, nabídl bych ti pozvání, že by ses na něj mohl podívat.

Díky za odpoved a za pozvání, bohuzel jsem z Prahy a do Kolína se jen tak nedostanu  Toho prohnutí je škoda, ale je možné, že i přesto u toho Samsunga skončím - četl jsem na něj v 90% spíše pozitivní věci, což se o ostatních říct nedá..

Tak jsem se na toho Samsunga a Philipse byl ještě jednou podívat v Electroworldu. Nechal jsem si je předvést v prostředí Windows. Ostrost i konvergence byly znatelně lepší u Samsunga. Taky má více možností nastavení, ale ty BNC vstupy prostě neměl. Nemohl bys mi prosim ještě napsat kde jsi ho koupil a případně za kolik? Díky..

Doporucuju Hyundai Q910, myslim, ze ted stoji nejak kolem 8000.Mam ho 2 roky a pohoda

Mam ho taky, koupil jsem ho asi pred pul rokem za cca 7500 Kc,-. Rozhodoval jsem se mezi Targou 19", kterou ma bracha a timto. Muzu rict, ze jsem byl prekvapen, velmi kvalitni obraz, cekal jsem na low-end monitor mnohem horsi obraz. Za tu cenu bezkonkurencni koupe.

Myslím, že se vyplatí vzít raději 17" LCD ...

Samsung 959 NF je i můj kandidát. Ještě váhám nad LG F900P. Rád si vyslechnu argumenty pro a proti.

Oba jsem viděl a musim říct, že obraz je jednoznačně lepší ve prospěch Samsungu. Jak jsem psal výše  F900P má horší ostrost a konvergenci, kterou navíc nelze v menu uspokojivě srovnat - v menu se nachází jen seřízení vertikální konvergence (nebo horizontální, ted si nejsem jistý) resp. seřízení konvergence v druhém směru chybí. Taky barvy jsou u Flatronu jaksi méně živé..