» Poradna » Programy

Excell: lze vzorcem slucovat data ve sloupci dokud nenarazi na splenou podminku?

dobry den,nevim si rady jak a jde-li vzorcem v excellu vyresit vertikalni skladani, zkusim priklad, mam dva sloupce a chci, aby se v dalsim sloupci slozil text, napr:1 | toto2 | je3 | veta1 | a2 | tohle3 | druhapotreboval bych, aby treti sloupec se vzorcem vracel:totojeveta..atohledruha..proste aby retezil data z druheho sloupce dokud nenarazi zase na jednicku a jinak nechaval prazdne, lze to? diky

Odpovědi na otázku

moc nechápu kde je ta podmínka, ale: concatenate spolu s if. Jinak VBA tam to určitě bude efektivnější a rychlejší.

podminka je to, ze ma retezit od 1 do x v prvnim sloupci data z druheho, dokud znovu nenarazi na 1, coz je zacatek dalsiho retezeni... concatenate s if jsem zkousel poskladat, budu zkouset dal...

Pouzij pomocny sloupec s kumulativním souctem, kde se vždy zacina kumulovat od 1.Něco jako (zacinam od A2, nad tim je nadpis tabulky):Poradi Slovo Mezisoucet1 toto =KDYŽ(A2=1;B2;C1 & " " &B2)... rozkopírovat, skryt mezisoučet a do 3. sloupce dat vzorec, který zobrazi jen cele vety (na následujícím radku je poradi 1 nebo prazdne)MP

diky, tohle radi dobre, jen je to retezeni na konci a ne u te 1:..totojeveta..atohledruhajak to ted dostanu na radek 1? (vlastne bych to potreboval na radek nad jednickou, ktery bude prazdny jako predel ve sloupci tech dat...)ale super je uz tohle! dik

Místo neustálých dotazů, nebylo by lepší začít se samostudiem: http://office.lasakovi.com/excel/ ?

opravdu se omlouvam, ze jsem dosud nenastudoval vsechnu moudrost sveta a ze tim padem vyrazne prevysuji okoli jen v nekterych oborech... reseni problemu v oboru, ktery zvladam, mi zabere par minut, laikovi by to zrejme zabralo pul zivota... asi tak jako panovi, ktery mi skutecne odpovedel a pomohl (timto mu znovu dekuji), pokud vas muj dotaz pohorsuje, muzete ho s klidnym svedomim ignorovat... a obecne pokud neni smyslem techto stranek, pomoci nekomu, kdo tematiku jeste dokonale neovlada, asi nechapu smysl vubec niceho...

To nic nemění na faktu, že pokud se takto vrtáš v Excelu, měl by ses naučit alespoň základy. Chytrý jsi na to, jak se zdá, dost. ☺

diky, zaklady ovladam, tohle mi jako nejaka uplne zakladni vec nepripada, ale to je veci nazoru... jdu se vrtat dal...

On se to ale nechce naučit, chce aby to za něho někdo udělal.

Tak ať si na to zaplatí zaměstnance, nebo objedná "jednorázovou" zakázku.

ms: dam vam 5 korun, kdyz uz nebudete reagovat... diky

Mám lepší nápad - když neumíš 'v excellu vyresit vertikalni skladani', zkus to vyřešit v něčem, co umíš. Je dost možné, že to bude i jednodušší, než skládat texty v tabulkovém procesoru.

koukam, ze je to tu samej odbornik... preju vam, at kdekoli narazite pouze a jen na lidi vam podobne...

pokud bych to tak nepotreboval, delal bych to jinak... mam problem v oboru, ve kterem nejsem expert, prislo mi jednodussi se zeptat nekoho, kdo expert je... prisel jsem sam na reseni jinych problemu, urcite bych casem prisel i na reseni tohohle, stalo by me to dost casu a bylo by asi i zbytecne komplikovane... pro nekoho, kdo to ovlada, je to zrejme hracka, proto jsem se odvazil se zeptat... zacinam toho litovat... arogantnich hovad je plnej celej svet, pokud mi nechcete pomoci, nikdo vas do toho nenuti...

'mam problem v oboru, ve kterem nejsem expert' - konečně ti to došlo. Vlastně sis ani nevšiml, že to není excell, ale Excel. Kdyby ses obtěžoval objasnit, o co se vlastně snažíš, (že délka nejsou vždy 3 buňky z tebe dokonce vypadlo až po 16 hodinách!) expert z oboru mohl doporučit elegantní a vhodnější řešení. Na kochleární implantát si taky neberu steakový nůž.

objasnoval jsem v reakci na pana, ktery mi skutecne pomohl, stacilo si to precist, nez se to tu zavalilo neproduktivnimi komentari, delku jsem upresnil k jinemu reseni, ktere vzalo priklad jako dany a necetlo uvedenou podminku o jednicce ... ok, formuluji co nejpresneji:(pouzivam . jako prazdnou bunku) mam dva sloupce a chci, aby se v dalsim sloupci slozil text, napr:. | .1 | toto2 | je3 | veta.|.1 | a2 | tohle3 | druha4 | vetadelka vet je ruzna, potrebuji, aby se treti sloupec se vzorcem vracel na prazdnem radku cele vety:totojeveta...atohledruha....proste aby retezil data z druheho sloupce na prazedny radek, dokud nenarazi zase na jednicku a jinak nechaval prazdne... je to dost jasne? ze nejsem expert mi nemuselo dochazet, sam jsem to tu psal... jinak se tedy omlouvam za dvojite l...

a taky se omlouvam, ze chodim spat, nesedim neustale u pocitace a nereaguju podle vas tedy dostatecne rychle... steakovy nuz na kochlearni implatnat neberte, mozna to radej nechte byt vsechno, ja jenom koukam a neverim tem reakcim... az se nekde v rozlehlym supermarketu zeptate, kde maji chleba, doufam, ze vam obsluha udela prednasku o svetovych stranach a kartografii, otravene vam da do ruky planek, pripadne vam posle na mail link na mapu, abyste se doma mohl podivat sam, je to prece tak jednoduche a rychlejsi nez a) vas ignorovat b) rict, ze nevite nebo nechete rict nebo (podle me momentalne nejmene uveritelna moznost) c) rict: tudy rovne, druhou ulickou doprava a tam uprostred po leve strane...

=KDYŽ(B5=1;C5&" "&C6&" "&C7;"")Data od pole B5

diky, problem je, ze delka neni vzdycky 3 bunky...

=KDYŽ(B5=1;TEXTJOIN(" ";PRAVDA;NEPŘÍMÝ.ODKAZ("C"&ŘÁDEK()&":C"&(POZVYHLEDAT(1;NEPŘÍMÝ.ODKAZ("B"&ŘÁDEK()+1&":B12");0)-1)+ŘÁDEK()));"")s tím, že ve vzorci je poslední (hraniční "1" za sloupcem číšel v tabulce) v buňce B12funkce TEXTJOIN funguje pouze v Excel 365 a Excel Online. V desktopovém Excelu 2016 je nutné si ji naprogramovat pomocí VBA:Function TEXTJOIN(delimiter As String, ignore_empty As Boolean, rng As Range) As StringDim compiled As StringFor Each cell In rng If ignore_empty And IsEmpty(cell.Value) Then 'nothing Else compiled = compiled + IIf(compiled = "", "", delimiter) + CStr(cell.Value) End IfNextTEXTJOIN = compiledEnd Function

Makro:Public Sub totojeveta() Dim lngLastRow As Long, i As Long, lngEmptyRow As Long lngLastRow = ActiveCell.SpecialCells(xlLastCell).Row For i = 1 To lngLastRow If IsEmpty(Cells(i, 1)) Then lngEmptyRow = i Cells(lngEmptyRow, 3) = Cells(lngEmptyRow, 3) & Cells(i, 2) Next iEnd Sub