» Poradna » Programy

Excel

Ahoj, chci se zeptat, zda li existuje podobný program Excelu, ovšem který umí převádět větší čísla z desitkove podoby do binární.. Mám asi 350 čísel v desitkove podobě, které odpovídají 56 bitum.. Jenže excel mi píše chybu Null.... Když zadám číslo jedno např. 7, tak to zvládne převést, ale to vím i z hlavy 😃 (nezkoušel jsem) kolik dokáže prevest maximálně čísel.. Máte radu? Potřebuji ty čísla převést do binární formy a potom z binární formy přehodit jedničky za nuly a naopak a pak chci pracovat jen s posledními 22 bity a ty převést zase do DEC podoby. Dekuji

Odpovědi na otázku

Nikdo netuší?

V popisu funkce BIN2DEC vidíš, že hlásí chybu, pokud má číslo víc, než 10 znaků/bitů. Na převod delších čísel nepotřebuješ program, napiš si v Excelu pár pomocných řádek. Číslo celočíselně děl mocninami dvou. Kde vyjde liché číslo, nastav výsledek 1, v ostatních 0. Pak snadno přehodíš jedničky na nuly atd.

To ano, ale takto to mám na každém řádku ne? Já bych potřeboval abych těch 56 bitů jako výsledek měl na jednom řádku a ne na 56 řádcích jedno číslo buď 0, nebo 1. Chci převést 350 čísel. To by se pak čert v tom vyznal kdybych měl skoro 20 tisíc řádku jedniček a nul

Výsledky dělení máš samozřejmě ve sloupcích, takže každé převáděné číslo vidíš jako řádek nul a jedniček.

No dobře, rozumím tomu, půjde převést i to, že si daná čísla 0 a 1 vyměním... neguji.. ale jak z jednotlivých sloupců zase sestavit z 22 sloupců (22 bitů) decimální číslo? to už tak jednoduché nebude :D

Do které třídy chodíš? Decimalní číslo dostaneš sečtením mocnin dvojky odpovídajících pozic binárních číslic.

Libovolny skriptovaci jazyk to bude mit za vterinu hotove, do Excelu to muzes rovnou naimportovat.Primo ve Windows mas zabudovany PowerShell, na binarni cisla se v nem prevadi takto: https://www.powershellmagazine.com/2012/10/16/converting-num...