» Poradna » Programy

Excel vzorec

Dobrý den,mám dotaz ohledně vzorce v Excelu. Mám dva sloupce, v jednom mám seznam kódů, které se opakují. Ve druhém sloupci mám datumy (kdy byl kód ze sloupce A zakoupen), takže data jsou různá. Potřebovala bych do dalších dvou sloupců vymyslet vzorec, který mi vybere v jednom sloupci kód produktu (aby se neopakoval, tedy jen jednou) a do druhého sloupce mi vykopíruje nejstarší datum nákupu. Podařilo se mi seřadit stejné kódy k sobě a k nim seřadit data od nejstaršího k nejnovějšímu..ale vzhledem k tomu že je to tisíce záznamů a kódů a dat, tak bych to potřebovala vyřešit vzorcem, který mi vybere požadovaná data.Napadá vás prosím jak to vyřešit?Moc děkuji

Odpovědi na otázku

CZECH NEWS CENTER |  | Microsoft Windows 10 Chrome 58.0.3029.110

Jestli jsem pochopil zadání, tak použijte kontingenční tabulku a u sloupce s datem v ní místo standardní Počet nastavte Minimum.

Děkuji, ale vzhledem k tomu že to potřebuji použít dál do další tabulky, tak mi asi minimum nepostačí..Chápu že moje zadání může být zmatené :DZkrátka..mám sloupec kódů (bohužel cca 100 opakujících se)..vedle mám sloupec dat..seřadila jsem si kódy k sobě..a k tomu jsem seřadila data od nejstarších..a teď to potřebuji vzít, vzorcem (na který nemůžu přijít) vytáhnout vedle jeden unikátní kód a k němu nejstarší datum..Tyto 2 sloupce pak potřebuji vzít a opět nějakým vzorcem přiřadit právě to nejstarší datum ke sloupci jiných kódů (kterých je víc než v jiném sešitu a jsou různě rozházené)..Už jsem zkusila snad všechno ale nevím si s tím rady..

CZECH NEWS CENTER |  | Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

Můžete tu tabulku někam nahrát?

Ano..to určitě můžu..jen přemýšlím kam..Navíc až proběhnou ty dva vzorce co jsem psala, tak se musí vypočítat 3.vzorec a to zbytková částka k dnešnímu dni..ale to už myslím zvládnu..nevím jen ten začátek..Napadá vás kam bych to mohla hodit? Mohla bych vám to poslat třeba přes úschovnu..

Dobrý den,nahrála jsem ty soubory tabulky na Uložto. Heslo je Excel1) https://ulozto.cz/!s0fQfFtTi827/datumycpr-xlsx2) https://ulozto.cz/!s66wLySmmctz/pracovniinventura-xlsxTabulka Datumy CPR: zde je seznam kódů, které se opakují a k nim jsou různé datumy. Musí se seřadit kódy k sobě a k nim seřadit data od nejstaršího. To se mi podařilo přes Filtr.Následně se nejstarší datum musí přiřadit do druhého souboru (Pracovní inventura) vedle odpovídajícího kódu (ve sloupci E).Zbytek už vypočítat dokážu..ale na přiřazení nejstaršího datumu jsem nepřišla..Moc děkuju

Bude sa ten vysledok(bunka) pouzivat dalej vo vzorci alebo je to iba na najdenie toho casu.Nestacilo by jednoducho pouzit z menu filter na kod a zoradit podla datumu?

Právě že se to bude dál používat pro další vzorec..potřebuji tedy vytáhnout všechny kódy produktu..a u nich nejnižší datum..následně tyto data potřebuji přesunout do jiného sešitu..a překopírovat je vzorcem opět k seznamu kódů, kde je jich ještě víc, takže překopírovat vzorcem pouze ty z prvního sešitu..