» Poradna » Programy

Excel: vložit ob jeden sloupec a do nich funkci

Dobré ráno,chtěl bych se zeptat na něco z oblasti MS Excel 2016.Je možné, abych do Excelu vložil vždy ob jeden sloupec a do těch nových sloupců potažmo vložil vzorec pro funkci, který by se roztáhl po délce tabulky?Poznámka: neumím psát makra, byl bych radši, kdybych se jim vyhnul :)Předem děkuji mnohokrát za cokoliv

Odpovědi na otázku

Na 'oblasti MS Excel 2016' tolik nezáleží, funguje to všude stejně. Bez makra snadno vložíš ob sloupec díky pomocnému řádku, kam zadáš hodnoty 1 až n (poslední sloupec). Buňky s 1 až n zkopíruj a vlož je znovu vpravo od sloupce n+1. (Případně do prázdných sloupců můžeš rovnou vložit vzorce s budoucí absolutní adresou sloupce.) Vyber celou tabulku včetně nových sloupců a dej Seřadit , Zleva doprava podle řádku s čísly sloupců. Pomocný řádek smaž.

Děkuju za tak rychlou odpověď.Mám problém s tím řazením, když to seřadím podle prvního řádku, šoupnou se mi jen čísla, ale zbytek (ty nové sloupce) zůstane nakonci s jiným číslem nad sloupci...Když si zas označím celou tabulku, tak mi to řazení zmizí...

Pak něco děláš jinak, než jsem ti psal. Znovu: Pod (nebo nad) sloupci tabulky máš pomocný řádek očíslovaný od 1 do n, který zkopíruješ znovu vpravo pod prázdné sloupce. Zkopíruješ, ne roztáhneš! Vybereš celou oblast a dáš seřadit podle pomocného řádku (1 2 3 ... n 1 2 3 ... n).

Pro jistotu - po seřazení bude pomocný řádek 1 1 2 2 3 3 atd, přičemž každý druhý sloupec bude prázdný (nebo nový se vzorcem, pokud je tam už máš).

Ale tomuhle já rozumím, akorát mi to 112233 (jen ten jeden řádek) naskáče za sebe a prázdné sloupce se vzorci jsou vpravo od prázdného sloupce za tabulkou

*prázdné už ne; se vzorci

Takže jsi před seřazením nevybral celou oblast včetně prázdných sloupců nad/pod pomocným řádkem?

Ano, protože když to vyberu vše, jak 123..., tak tabulku, pak mi to nejde seřadit (zašedne ta možnost seřazení)

Když do výběru nezahrneš prázdné (se vzorci) sloupce, jak by se tam asi měly ob jeden vložit? Možnost seřazení nemůže zašednout. Máš správně parametry třídění? Data, Seřadit, Řádek, Seřadit podle Řádek 'pomocný', Hodnoty, Od nejmenšího k největšímu.

Ano, přesně takhle, jak jste řekl to mám. Nemám ponětí, proč to zašedne.

Zašedlou nabídku Seřadit jsem snad ještě neviděl. Těžko hádat, co tam máš. Jestli to nejsou citlivá data, soubor někam ulož (leteckáposta, ulozto, ...) a dej sem link.

Vyřešeno - problém byl ten, že data na tom jednom listě byla závislá na zdroji, stačilo to překopírovat do jiného listu a už to šlo :) A děkuju moc za to vysvětlení těch sloupců

Jasně, za málo.