» Poradna » Programy

Excel součet + připočtení 1 za následující nevýskyt

Dobrý den,rád bych vás požádal o pomoc. Na začátek podotýkám, že jsem hledání řešení věnoval téměř 2 dny Mám 2 sloupce a v každé bunce je jedno jméno. Nikdy nemohou být vedle sebe stejná jména. Jak zapíši počet výskytu jména a přičtu 1, pokud na dalším řádku již toto jméno není.Pro představu na jednom sloupci:1 Pavel2 Pavel3 Petr4 Petr5 Pavel6 JanPavel - výskyt 5xPetr - výskyt 3xJan - výskyt XxDěkuji.Kamil

Odpovědi na otázku

Toto pročítám dnes už od rána a ne a ne to nějak dát dokupy. Vždycky na něčem ztroskotám a nevím na čem.Umím to jen sečíst, ale už ne přičíst 1 za nevýskyt v následujícím řádku.

=COUNTIF(<oblast>;"Petr") + 1Nebo něco nechápu? Jak s tím souvisí "nevýskyt"? Kam potřebuješ umístit to číslo ?

Ale třeba "Pavel" je v řádcích 1,2,5 ale celkový výskyt je 5x.a to řešíme zatím jeden sloupec

to je nějaký nesmysl, pokud je v řádcích 1, 2, 5, tak vždy bude platit n=3 (opravdu vždy) a žádných pět. Těch 5 je prostě nějaké číslo vzniklé z počtu vzorků n a přičtením nějaké konstanty - n+k.Jak to tak vypadá, používáš nějakou zvláštní terminologii a výpočet.

Ne, výskyt je 3+1. Pokud jsi tomuhle věnoval 2 dny, pokračuj ještě aspoň další čtyři dny. Co děláš špatně, ti bez poslání souboru na dálku asi nikdo neřekne.

Myslel jsem, že to celé jsi vymyslel sám. Takže to odněkud máš a zpětně to analyzuješ? Není to vůbec jasné a s tím Pavlem jsi to zašmodrchal úplně...

Jinak.Každý den jsou 2 lidi, kteří mají pohotovost. Potřebuji spočítat, kolik dní za měsíc tuto mají. Problém je v tom, že nemusí mít po sobě jdoucí dny, ale třeba jednou za 4 dny. Další je to, že pohotovost je od 0800 do dalšího dne 0800, tedy přes půlnoc a tím pádem potřebuji započítat 2 dny. Pokud mám tedy v prvním řádku (např. 1.9.), že pohotovost má Petr a Pavel a druhý řádek (2.9.) Jan a Jiří, pak Petr (i Pavel) mají již 2 dny započítanou pohotovost.Tzn. počet výskytu je jedna, ale jak dopočítat zbytek.A omlouvám se, pokud jsem to napsal nějak nesrozumitelně.Děkuji

No vida, už se nám to rozšmodrchává... že to ale trvalo!VIdím tam ale "trochu" problém...Pro jednoduchost předpokládejme, že pohotovost má vždy 1 člověk. Pokud se po dobu 10 dnů budou pravidelně střídat dva lidé (tj. 1. bude mít službu "A", 2. bude mít službu "B", 3. "A", 4. "B" atd.), pak po těch 10 dnech budou mít jak "A" i "B" po 5 výskytech v tabulce, ale počet dnů u obou bude dvojnásobný - tj. oba po 10, dohromady 20 dnů.Jak se ale zachovat, pokud by měl - teoreticky - pohotovost stále jen "A"? Každý den mu taky započítat dva dny? Aby měl po 10 kalendářních dnech 20 dnů pohotovosti? Nebo se ty navazující pohotovosti počítají jako 1 den? Pak by měl těch dnů 10+1 = 11.Prostě zadání ani teď není jednoznačné, upřesni to!

Ty navazující se počítají jako jeden den. Ten den navíc se přičítá pouze, pokud není v pohotovosti další den. Tedy jak jsi napsal 10+1.Pokud bude mít prvních 10 dní pohotovost "A" a druhých 10 dní "B", oba budou mít 10+1 (10 regulérních po sobě jdoucích + 1, který "dosluhují").Pokud bude mít "A" 3 dny a "B" další 3 dny a pak znovu "A" 3 dny = A 8 dní a B 4 dny.Špatně se to vysvětluje takto. Ale opravdu se snažím

Jojo, už to chápu.Řešení komplikuje fakt, že v jeden den mají pohotovost dva lidi a jeden člověk se může vyskytnout dva dny po sobě v jiných sloupcích, že?Musíš si tedy vytvořit dva pomocné sloupce, kam budeš dávat 1 nebo 2 dle toho, jestli ten člověk slouží další den či nikoli (funkce KDYŽ). Pak použiješ na oba sloupce funkci SUMIF a výsledky obou sloupců sečteš. Něco jsem stvořil, vyzkoušej: https://www.uschovna.cz/zasilka/QLZULA26STVSNDUZ-...

Udělej to nadvakrát, vedle data si udělej sloupce se všema jmenama pak přes funkci když zapiš 1 do kolonky pokud je ten den v jednom z tvých dvou sloupců. Pak už musíš vyřešit jen ten půlden, udělej si ještě jednou stejnou tabulku se všema jmenama a z tý první kde máš pod jménem jedničky ve dny kdy měl pohotovost přes fci když plň 1 pokud je v původní tabulce ve stejném poli 1 nebo pokud je o řádek výš

To je přesně to, co potřebuji. Udělal jsem si dva pomocné sloupce a hotovo.Děkuji moc za pomoc Kamil

No a nešla by udělat elegantně kombinace COUNTIF a 1 přičítat pomocí SVYHLEADAT (https://biportal.cz/excel-funkce-svyhledat/) pokud je jejím výsledkem chyba? Tedy něco jako COUNTIF(bla) + IF(ISERROR(VLOOKUP());1;0) ? :)