» Poradna » Programy

Excel nebo jiná rada, jak porovnat dva sloupce s daty a vymazat shodující se

Zdravím, potřeboval bych poradit. Mám data v tabulce a potřeboval bych nějakou funkci, která by mi zajistila to, že se data, která mám v jednom sloupci porovnají s daty v druhém sloupci (nebo listu- to je jedno) a pokud některé se shodují, tak ty data, která jsou v druhém sloupci odstranit v prvním sloupci a ještě ideálně, aby se odstranili i v tom druhém, abych viděl, která data nejsou duplicitní a ty se nesmazaly. Zkoušel jsem různě funkci odstranění duplicit, ale to nemá kýžený efekt a odstraňuje to jiná data než chci (neporovná ty 2 sloupce).Snad jsem to vysvětlil tak, aby se to dalo pochopit.Předem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Napiš si makro.

Nejsem tak pokročilý v používání Excelu nebo jiného tabulkového editoru. takže sice vím, co je makro (ne ten obchoďák ), ale bohužel nevím, jak bych ho měl naprogramovat. Potřebuju pouze nějak provést tu akci s těmi sloupci. Ručně se to nedá, protože se jedná o tisíce položek.

No, jestli jde o jednorázovku, podívej se na funkci svyhledat a pak výsledek filtrovat a mazat.PrasatkoPee

Není úplně jasné, o co se přesně snažíš, ale v jednom kroku to nejspíš nepůjde. Vyhledat stejná data z obou seznamů není problém. Pokud chceš v závěru výsledek sloučit do jednoho sloupce, musíš ještě vyhledat záznamy, které jsou výhradně v prvním seznamu, záznamy, které jsou výhradně ve druhém seznamu a vzniklé tři seznamy spojit.

Jasně, abych byl konkrétní, tak se snažím vyfiltrovat z jednoho sloupce, kde mám uloženu databázi mailů (zákazníků) a v druhém mám databázi těch, kteří požádali o odhlášení z newsletteru. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak bych potřeboval po vyfiltrování zjistit, jestli se maily z druhého sloupce smazaly z prvního všechny (nebo se některé neshodují). Protože se nezřídka stává, že lidi chtějí odhlásit s newsletteru jiný mail, než který mají zaregistrovaný (mají nastaveno přesměrování) a tak bych pak potřeboval zjistit, které ty maily nesedí (abych je mohl ještě dohledat).

No, když si na makro netroufáš, čeká tě ruční práce. Vidíš v tom postupu nějaký KONKRÉTNÍ bod, se kterým si nevíš rady a chceš poradt? Pak napiš přesný popis problému a jasně formuluj otázku.

Omlouvám se, ale už nevím, jak bych měl otázku lépe definovat?2 sloupce (1 všechny maily a 1 na vyřazení)Jak porovnat tyto sloupce a odmazat z prvního sloupce ty z druhého s tím, aby ty co se odmazaly z prvního zmizely i z druhého sloupce.

Radu už tu máš od 9:03, od té doby se nic nezměnilo:SVYHLEDATfiltrovatmazat

Já bych to vyřešit přes databázi, jednoduchý import a pak jedním selectem získal jen ty adresy které nejsou v tom druhém seznamu. Ale když neumíš progamovat, zbývá ti ruční práce.

Jdeš na to špatně. To co chceš udělat je vyřadit z prvního sloupce ty, co jsou v druhém. Vznikne ti třetí sloupec (vyřazené). Ty potom stejnou metodou porovnáš s druhým sloupcem.Pro s vyhledat + filtr + ctrl+x jak děláno.PrasatkoPee

s vyhledat = svyhledat samozřejmě.PrasatkoPee

pokud mají shodna data v obou sloupcích zmizet z obou sloupcu a bylo by mozne před tim dat ty sloupce za sebe do jednoho sloupce, tak by sla pouzit kontingencni tabulka, ktera by zjišťovala pocty u jednotlivých hodnot a pak rucne odmazat ty, kterých je vic nez 1.