» Poradna » Programy

Excel-makro

Prosím o pomoc.

Potřeboval bych makro , které by pracovalo asi takto.
V listu1 budu mít tabulku , do které budou různí uživatelé vyplňovat různá data (převážně čísla).
Potřebuji aby se tabulka nebo raději celý list automaticky zamykal a to tím způsobem, že po vyplnění volných polí
a zavření sešitu (uložení) se automaticky uzamknou vepsaná data a volné buňky zůstanou odemčeny pro další vložení dat dalším uživatelem odemčeny.
Jednoduše postupně se budou po uložení zamykat všechny neprázdné buňky v listu1, tak aby zapsaná data nešly následně změnit.
Půjde to nějak řešit ....pomůžete?
Děkuji.

Odpovědi na otázku

To makro by nebyl problém. Pro jeho naprogramování doporučuji makrokameru. Pro spuštění doporučuji umístit tlačítko s textem například "Zapsat uložit a zavřít"

Pozadovane lze resit takto:
Na prislusnem listu (list1) zrusit uzamceni bunek v pozadovane oblasti (napr.: A1:E20 a G1:G20).
V editoru VBA (Alt+F11) vlozit procedury:
do modulu Tento_sesit - heslo je "password" (bez uvozovek) - zmenit, heslo neni podminku, lze pripadne vynechat:

Option Explicit

Private Sub Workbook_Open()
Worksheets("list1").Protect Password:="password", UserInterfaceOnly:=True
End Sub

a do modulu prislusneho listu - list1:

Option Explicit

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Set Target = Target.Resize(1, 1)
If Not Intersect(Me.Range("a1:e20,g1:g20"), Target) Is Nothing Then
Target.Locked = True
End If
End Sub

Po zapisu do bunky v pozadovane oblasti bude bunka uzamknuta.

Bezesporu funkcni, ale ponekud nestastne reseni. Zamykani v ev. Change nepripousti opravu pri zadavani dat. Myslim, ze by se melo zamykat az Before Save.

Tazatel se k moznemu reseni zatim nevyjadril, ale lze i takto:
Namisto procedury Worksheet_Change v modulu listu vlozit pro drive zminenou oblast bunek na listu1do modulu Tento_sesit napriklad tuto proceduru:

Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
Dim BlkL As Range, Cll As Range
Set BlkL = Worksheets("list1").Range("a1:e20,g1:g20")
For Each Cll In BlkL.Cells
If Cll.Value vbNullString Then Cll.Locked = True
Next Cll
Set Cll = Nothing
Set BlkL = Nothing
End Sub

a bude uzamykat bunky pri zavirani sesitu.

Děkuji moc , ano varianta zamčení po uložení sešitu se mi jeví lepší.